Turystyka po koronawirusie – jak będą podróżować Polacy?

Już w ubiegłym roku wśród podróżujących dało się zauważyć nowe tendencje, a wiele przetrwało także do roku 2021. Które z nich zostaną z nami jeszcze na długo i jaka, w efekcie, będzie turystyka po koronawirusie, gdy obostrzenia związane z epidemią zostaną zniesione? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule.

Turystyka a koronawirus – gdzie na wakacje w Polsce?

W roku 2020 cały świat na chwilę wstrzymał oddech. Wprowadzony w wielu państwach zakaz przekraczania granic spowodował zamrożenie ruchu, także turystycznego. To z kolei spowodowało znaczny wzrost zainteresowania turystyką krajową. Biorąc pod uwagę decyzje wybranych linii lotniczych, których konsekwencją jest umożliwienie przelotów wyłącznie osobom zaszczepionym przeciw COVID-19, możemy przypuszczać, że tendencja podróżowania własnym środkiem transportu w ramach granic kraju zamieszkania, utrzyma się jeszcze przez długi czas.

Coraz większą popularnością na terenie Polski cieszą się natomiast mniej uczęszczane regiony, a wśród nich okolice jezior – Solińskiego i Rożnowskiego, Kotlina Kłodzka oraz Góry Stołowe, a także Góry Sowie. Już dziś można zauważyć, że Polacy podczas planowania najbliższego urlopu będą stronić od poszukiwania noclegów w dużych, zatłoczonych miastach. Wakacje 2021, w znacznej większości spędzimy w niewielkich, malowniczych miejscowościach, a w przypadku rodzin z dziećmi – w kameralnych, nadmorskich kurortach. Idealne lokalizacje na urlop z pociechami to np. Dziwnów, Dźwirzyno czy Dąbki.

sea 1938070 1280 1024x678 - Turystyka po koronawirusie - jak będą podróżować Polacy?

Noclegi w domkach – w górach, nad jeziorem i nad morzem

Kolejnym, utrzymującym się już od ubiegłorocznych wakacji trendem, jest znaczny wzrost popularności domków na uboczu i domów na wyłączność. To one postrzegane są obecnie jako najbezpieczniejsze i – choć cena, którą musimy zapłacić za pobyt bywa wysoka – rezerwowane są coraz częściej. Wśród domków letniskowych, największą popularnością cieszą się te w bliskim sąsiedztwie jeziora, a także obiekty dysponujące własną plażą. To, jak istotne – mimo ogromnej chęci wyjazdu – jest bezpieczeństwo, pokazuje nie tylko decyzja o pobycie w odosobnionych miejscach na skraju lasu czy nad brzegiem akwenu. Wybierane obiekty często łączy również dostęp do środków sanitarnych czy też informacja o dezynfekcji pomieszczeń, zamieszczona na łamach ogłoszenia.

house 1142297 1280 1024x681 - Turystyka po koronawirusie - jak będą podróżować Polacy?

Noclegi z bonem turystycznym

Coraz częściej wśród zapytań gości pojawia się także wątek bonu turystycznego 500+. Jak podaje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, do 17 grudnia 2020 r. – a więc na chwilę przed wprowadzeniem w kraju drugiego lockdownu – bon turystyczny aktywowało 1,1 mln Polaków, czyli nieco ponad 1/4 jego beneficjentów. Z tej puli, wykorzystanych zostało zaledwie 323 tysiące świadczeń. Zakładając więc, że do marca 2022 roku dopłatę do wypoczynku ma wykorzystać pozostałe 92% uprawnionych, można przypuszczać, że wakacje 2021 będą zdecydowanie wakacjami pod znakiem bonu turystycznego.

Zobacz także: Gdzie wykorzystać bon turystyczny na Pomorzu?

child 872057 1280 1024x687 - Turystyka po koronawirusie - jak będą podróżować Polacy?

A Ty, gdzie pojedziesz po zniesieniu obostrzeń? :) Podziel się spostrzeżeniami w komentarzu lub zajrzyj na naszego Facebooka.

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie skrzypiec oraz kierunku Muzyka w mediach w łódzkiej Akademii Muzycznej. W trakcie studiów odbywała także szkolenia w zakresie: event managementu, konsultacji muzycznych w reklamie czy prawa własności intelektualnej. W Noclegowo.pl robi to, co kocha najbardziej - dużo pisze! Prywatnie pasjonatka wspinaczki górskiej, urbexu i dobrego jedzenia.


Oceń artykuł: