Bon turystyczny w praktyce – jak aktywować, kiedy i gdzie wykorzystać? Rozwiewamy wątpliwości!

Jak podaje ZUS, już 1 sierpnia do godziny 12:00, czyli pierwszego dnia funkcjonowania bonu turystycznego, Polacy aktywowali ich ponad 51 tysięcy. Jeśli jeszcze nie skorzystaliście z dofinansowania wypoczynku, ale chcielibyście to zrobić w najbliższym czasie, koniecznie przeczytajcie nasz wpis. Przekazujemy w nim same sprawdzone informacje na temat świadczenia. Dowiecie się między innymi: czym jest bon turystyczny w praktyce, do kiedy oraz gdzie można go będzie wykorzystać, a także jaka jest kwota świadczenia i komu ono przysługuje.

mountains 1357465 1920 1024x260 - Bon turystyczny w praktyce - jak aktywować, kiedy i gdzie wykorzystać? Rozwiewamy wątpliwości!

Czym jest Polski Bon Turystyczny?

Założeniem wprowadzonego w życie ustawą z dnia 24 lipca bonu turystycznego, jest wsparcie wakacyjnego budżetu polskich rodzin. Ma on jednocześnie stymulować jedną z gałęzi gospodarki, która najbardziej ucierpiała przez pandemię koronawirusa – branżę turystyczną. Bonem zapłacimy bowiem za „usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne”, czyli w praktyce: pobyt w pensjonacie, hotelu, gospodarstwie agroturystycznym czy na kempingu. Dodatkowo, bonem sfinansujesz uczestnictwo swojego dziecka w obozie rekreacyjnym, sportowym albo harcerskim oraz koloniach, a od 22 stycznia 2021 również wycieczki jednodniowe, wraz z przewidzianymi przez organizatora atrakcjami. Jest w czym wybierać! Do programu zgłosiło się wiele obiektów, oferujących noclegi nad morzem (Mielno, Ustka, Władysławowo), w górach (Białka Tatrzańska, Wisła, Zakopane), czy też w okolicach malowniczych, mazurskich jezior.

Projekt bez tytułu 3 1024x576 - Bon turystyczny w praktyce - jak aktywować, kiedy i gdzie wykorzystać? Rozwiewamy wątpliwości!

Bon turystyczny – ile i dla kogo?

Bon turystyczny jest jednorazowym świadczeniem w wysokości 500 złotych. Przysługuje każdemu dziecku do 18. roku życia, także w sytuacji, gdy jego rodzic pracuje za granicą. Uzupełnieniem bonu dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, jest dodatkowe świadczenie w tej samej kwocie, co daje w sumie 1000 zł dopłaty do wykorzystania podczas wypoczynku. Ponadto warto wiedzieć, że bonu nie wlicza się do wysokości dochodu. Jest on też całkowicie wolny od podatku. Tak jak w przypadku Programu 500 Plus, świadczenie przysługuje każdemu – niezależnie od poziomu dochodów. Uprawnienia do rządowego wsparcia uzyskają również rodzice, których pociechy przyjdą na świat do końca 2021 roku. Świadczenie przyznawane jest automatycznie wszystkim uprawnionym, dlatego – jak podaje serwis gov.pl – z pomocy może skorzystać nawet 6 milionów dzieci.

Bon turystyczny 1024x576 - Bon turystyczny w praktyce - jak aktywować, kiedy i gdzie wykorzystać? Rozwiewamy wątpliwości!

Jak aktywować i wykorzystać bon turystyczny?

Duże ułatwienie w procesie pozyskiwania świadczenia stanowi fakt, że nie trzeba składać specjalnego wniosku. Wystarczy zalogować się na swoje konto PUE ZUS przy pomocy profilu zaufanego lub też wykorzystując system bankowości elektronicznej. Bon aktywujemy dzięki zaledwie kilku kliknięciom. Po przejściu do zakładki „Polski Bon Turystyczny”, a następnie „Mój Bon” (w lewym menu bocznym) na stronie ukażą się wszystkie dane dotyczące świadczenia. Gdy to nastąpi, pozostaje nacisnąć przycisk „Aktywuj bon”, wpisać w wyznaczone pola aktualny numer telefonu oraz adres e-mail, zatwierdzić i… gotowe! Możesz już skorzystać z dofinansowania. Pora na szukanie odpowiedniego obiektu, w którym możliwa będzie realizacja bonu. Aby opłacić nocleg w wybranej lokalizacji, należy pokazać swój unikalny, 16-cyfrowy kod obsługi płatności, a następnie podać jednorazowe, autoryzacyjne hasło SMS. Zanim jednak przystąpimy do aktywacji bonu, warto przypomnieć sobie, który z rodziców składał wcześniej wniosek o świadczenie wychowawcze 500+. Właśnie na koncie tej osoby będzie widoczna zakładka „Polski Bon Turystyczny”.

aktywacja płatność popr 1024x576 - Bon turystyczny w praktyce - jak aktywować, kiedy i gdzie wykorzystać? Rozwiewamy wątpliwości!

Co jeszcze musisz wiedzieć? Terminy, lista obiektów, dodatkowe informacje

Świadczenie należy wykorzystać maksymalnie do 31 marca 2022 roku. Przez cały ten czas (poczynając od 1 sierpnia 2020 r.) można aktywować je na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Bon turystyczny nie podlega wymianie na inne środki płatnicze, takie jak gotówka czy przelew. Otrzymasz go w formie kodu elektronicznego. Warunkiem wykonania płatności za usługę bonem turystycznym, jest uczestnictwo dziecka w procesie jej świadczenia. Można jednak wykorzystać go także wtedy, gdy – ze względu na wiek – samo dziecko zwolnione jest opłaty. Bonu nie zrealizujesz natomiast w restauracji, na stacji benzynowej, basenie czy w kinie. Pomocny w sprawdzaniu w jakich podmiotach wykorzystasz bon turystyczny będzie z pewnością nowy filtr na naszym portalu, a także strona internetowa: https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.

BONEM MOŻESZ ZAPŁACIĆ ZA kopia 1024x576 - Bon turystyczny w praktyce - jak aktywować, kiedy i gdzie wykorzystać? Rozwiewamy wątpliwości!

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, możecie zadzwonić na specjalną, całodobową infolinię ZUS. W tym celu wybierzcie numer: 22 11 22 111, choć… mamy nadzieję, że w naszym artykule znaleźliście odpowiedzi na wszystkie nurtujące Was pytania! Wiele aktualności ze świata turystki znajdziecie też na naszym fanpage’u.

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie skrzypiec oraz kierunku Muzyka w mediach w łódzkiej Akademii Muzycznej. W trakcie studiów odbywała także szkolenia w zakresie: event managementu, konsultacji muzycznych w reklamie czy prawa własności intelektualnej. W Noclegowo.pl robi to, co kocha najbardziej - dużo pisze! Prywatnie pasjonatka wspinaczki górskiej, urbexu i dobrego jedzenia.


Oceń artykuł: