Hotele otwarte – jak działają, kto może korzystać z nich od 12 lutego 2021? [AKTUALIZACJA 16.06.2021]
5 lutego br., podczas konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział luzowanie obostrzeń dla branży turystycznej. Od kiedy hotele otwarte będą dla gości, kto i na jakich warunkach będzie mógł z nich korzystać? Te i inne informacje znajdziecie w naszym artykule.
Spis treści
Od kiedy otwarte hotele? [Aktualizacja 16.06.2021 r.]
Już od 8 maja 2021 r. hotele ponownie otworzyły swoje drzwi dla gości. Od tego dnia obłożenie w obiektach noclegowych mogło wynosić do 50%, a restauracje oraz strefy SPA pozostawały zamknięte. 29 maja w życie weszło rozporządzenie o otwarciu wnętrz restauracji. Decyzja o kolejnym zwiększeniu limitu obłożenia hoteli wejdzie w życie 26 czerwca br. Wtedy też w ośrodki wypoczynkowe przyjmą 75% maksymalnej liczby gości.
Hotele – od kiedy otwarte?
Twarde restrykcje dla obiektów noclegowych obowiązywały już na początku listopada 2020 r., a od całkowitego ich zamknięcia dla gości (poza nielicznymi wyjątkami) minęły już pawie dwa miesiące. Według rozporządzenia z 29 stycznia br., hotele, pensjonaty, apartamenty i domki miały pozostać zamknięte aż do 14 lutego, a ich dalszy los stał pod dużym znakiem zapytania. Wątpliwości rozwiała jednak zorganizowana 5 lutego konferencja prasowa, podczas której premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że częściowe luzowanie obostrzeń nastąpi na dwa dni przed spodziewanym terminem. W efekcie, hotele otwarte będą już od 12 lutego 2021 r.
Hotele otwarte – kto może nocować?
Do tej pory, z noclegów mogła korzystać – precyzyjnie określona w rządowym rozporządzeniu – nieliczna grupa osób, podróżująca służbowo (m. in. medycy, kierowcy i piloci czy członkowie służb mundurowych). Od 12 lutego, gościem hotelu będzie mógł być każdy, niezależnie od celu, w jakim wyjeżdża. Warunkiem otwarcia jest jednak udostępnienie wyłącznie 50% pokoi w danej lokalizacji oraz utrzymywanie ścisłego reżimu sanitarnego. Określonym przez rząd celem wdrożenia specjalnych procedur, jest zwiększenie ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwa gości i obsługi, a także minimalizacja ryzyka zakażenia, poprzez ograniczenie potencjalnych spotkań na terenie obiektu. Oficjalne wytyczne dla otwierających się branż można znaleźć na rządowej stronie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Zamieszczona aktualizacja pochodzi z września 2020 roku i dotyczy czterech aspektów działalności: zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom hotelu, zabezpieczenia obiektu, a także procedur obowiązujących w przypadku podejrzenia zakażenia (tak w przypadku obsługi, jak i klientów). Tabelę z wytycznymi znajdziecie tutaj:
https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/hotele-i-inne-miejsca-noclegowe
Jak zaznaczył podczas konferencji Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki:
(…) nasze decyzje będą obowiązywać przez dwa tygodnie, od przyszłego piątku, aby wszyscy mogli się przygotować w odpowiedni sposób do zmian. Już teraz musimy też być gotowi na bardziej pesymistyczny lub trochę bardziej optymistyczny wariant. COVID-19 jest nieprzewidywalny, tego wszyscy się nauczyliśmy. Musimy – w odpowiedni sposób – wariantowo planować rzeczywistość.
fragment wypowiedzi z dn. 5 lutego 2021 r.
Wprowadzone zasady obowiązują do 28 lutego 2021 r. Decyzja odnośnie dalszego funkcjonowania branży, a także otwarcia kolejnych typów działalności (jak restauracje czy siłownie) musi więc zapaść przed tym terminem.
Jak funkcjonują hotele od 12 lutego 2021 r.?
Na terenie obiektów będą funkcjonować baseny. Aktywność sportową można będzie natomiast realizować na otwartej przestrzeni. Wciąż zamknięte pozostają hotelowe restauracje, a zamówione przez gości posiłki należy dostarczać do konkretnych pokoi. Obsługa oraz goście powinni dostosowywać się do obowiązujących norm sanitarnych, a więc zachowywać co najmniej 1,5 metra dystansu społecznego oraz zakrywać usta i nos w przestrzeniach wspólnych. Rekomendowane jest zapewnienie środków ochrony osobistej, regularne wietrzenie oraz dezynfekcja pomieszczeń. Dobrą praktyką jest też wydzielenie miejsca na ewentualną izolację osoby, wykazującej objawy zakażenia koronawirusem. W przypadku klientów powyżej 60 roku życia obsługa powinna zwracać szczególną uwagę na formę kontaktu. W sytuacji, gdy jest to możliwe należy zrezygnować z bezpośredniej rozmowy, na rzecz telefonu czy wiadomości e-mail. Obowiązuje także zakaz używania suszarek nadmuchowych w ogólnie dostępnych łazienkach. Targi i konferencje wciąż mogą odbywać się jedynie w trybie zdalnym. Nie jest więc możliwa organizacja tego typu wydarzenia na terenie obiektów noclegowych.
Dodatkowo, od 1 lutego br., otwarte są muzea, biblioteki, galerie sztuki. 12 lutego do puli dostępnych atrakcji dołączą kina i teatry, a także stoki narciarskie.
Zobacz również
Oceń artykuł: