Ferie 2021 – ile trwają, czemu w jednym terminie i jak bezpiecznie je spędzić?
Tak jak tegoroczne święta, tak i zimowy wypoczynek w 2021 roku będzie inny niż zazwyczaj. Czemu ferie są w jednym terminie, ile potrwają i jak je zaplanować? Te i inne aktualne informacje na temat ferii zimowych 2021 zgromadziliśmy dla Was w poniższym wpisie.
Spis treści
Kiedy ferie 2021?
W poprzednich latach, ferie zimowe w Polsce rozpoczynały się zazwyczaj w drugiej połowie stycznia i trwały do ostatnich dni lutego. Kolejne grupy województw, według ustalonego wcześniej podziału, zaczynały swój okres wolnego w tygodniowych odstępach. Ten rok przynosi nam jednak wiele nieoczekiwanych zwrotów akcji – wraz z kolejnymi, wprowadzanymi rząd obostrzeniami dotyczącymi epidemii COVID-19. Zmiany nie ominęły również terminu zimowego wypoczynku młodzieży szkolnej. Rozporządzenie z dn. 27 listopada 2020 wskazuje bowiem, że ferie 2021 trwać będą od 4 do 7 stycznia, dla wszystkich województw w Polsce.
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie tegorocznych ferii zimowych przeczytacie tutaj.
Gdzie spędzić ferie zimowe w Polsce?
Obecnie wiele osób zastanawia się, jak zorganizować wypoczynek w taki sposób, aby był on nie tylko bezpieczny, ale i zgodny z obowiązującymi w kraju normami. Na początku warto więc zorientować się w panującej rzeczywistości prawnej oraz zaleceniach dla branż, bez których nie istnieje zimowy wypoczynek. Co jest dozwolone w ramach ferii 2021? Podsumujmy.
Od 6 listopada 2020 r. zakwaterowanie w hotelu, pensjonacie czy innym obiekcie noclegowym może uzyskać ten, kto podróżuje w związku wykonywaną aktywnością zawodową. Podróż służbową należy potwierdzić dokumentem od pracodawcy lub też stosownym oświadczeniem. Rozporządzenie to obejmuje okres do 27 grudnia 2020 r. Na tę chwilę – pomimo wstępnych zapowiedzi ministrów – nie dotyczy ono więc terminu samych ferii zimowych. Późniejsze decyzje opierać się mają o aktualną dynamikę wzrostu zakażeń. Rząd przewiduje natomiast kilka możliwych scenariuszy. Jednym z nich jest powrót do wyznaczania w kraju odpowiednich stref w zależności od liczby zachorowań w danym powiacie. Jeśli strategia zostanie wprowadzona na takich samych zasadach, jak w poprzednim okresie roku, można spodziewać się zamknięcia obiektów noclegowych wyłącznie na terenie strefy czerwonej. Warto także pamiętać o wciąż obowiązującym zakazie organizacji zgromadzeń powyżej pięciu osób (poza mieszkańcami jednego gospodarstwa domowego).
Stoki narciarskie otwarte, zimowiska dla dzieci możliwe
Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, wraz z ograniczeniem działalności hotelarskiej nie doszło do zamknięcia stoków narciarskich. Te pozostają czynne, jeśli spełniają wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego w Polsce. Są to między innymi: zwiększenie odległości między pracownikami oraz – o ile to możliwe – wyznaczenie zmian w taki sposób, by poszczególne zespoły nie stykały się wzajemnie, a także zapewnienie środków do dezynfekcji czy plakatów o skutecznym myciu rąk. O tym, jak bezpiecznie skorzystać z wyciągów narciarskich, przeczytacie na stronie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Wytyczne znajdziecie tutaj.
Co z zimowiskami dla dzieci i młodzieży? Rozporządzenie nie zakazuje organizacji wyjazdów sportowych, dlatego wiele klubów decyduje się na rozwiązanie, w ramach którego pociechy miałyby oficjalnie uczestniczyć w przygotowaniu do zawodów lub samych zawodach. Na wypadek kontroli warto jednak sprawdzić, czy szkółka sportowa posiada odpowiednie zezwolenia na zorganizowanie takiego przedsięwzięcia.
O czym trzeba pamiętać, aby bezpiecznie spędzić ferie 2021?
Biorąc pod uwagę obecne obostrzenia, trzeba przede wszystkim pamiętać o podstawowych zasadach higieny oraz utrzymywaniu dystansu społecznego. Nawet podczas zabawy na lodowisku czy stoku nie powinniśmy zapominać o regularnym myciu czy dezynfekcji rąk – co może się zdarzyć, gdy po kilku godzinach intensywnego sportu schodzimy ze stoku z myślą o smacznym jedzeniu. :) Warto pamiętać o zasłanianiu ust i nosa, nie tylko podczas szusowania, gdy jest to naturalne, ale również gdy wypożyczamy lub kupujemy sprzęt czy pamiątki.
Ważny jest również wybór odpowiedniego obiektu noclegowego na ferie zimowe. Dobrym pomysłem będzie z pewnością rozważenie zakwaterowania w mniejszym pensjonacie lub znajdującym się na uboczu domku czy też apartamencie na wyłączność, gdzie styczność z innymi gośćmi jest znikoma. W trakcie poszukiwań trzeba wziąć pod uwagę proponowane przez właściciela rozwiązanie kwestii finansowych w przypadku odwołania rezerwacji, a także sprawdzić w jaki sposób obiekt realizuje ustalone zasady sanitarne. Wszystkie szczegółowe pytania kierujcie do gospodarzy wybranych miejsc – oni na pewno rozwieją Wasze wątpliwości! :)
Zaglądajcie na naszego bloga oraz Facebooka – na pewno poinformujemy Was, jeśli nastąpią jakiekolwiek zmiany w przepisach dotyczących ferii zimowych 2021.
Zobacz również
Oceń artykuł: