Jak dobrać kask rowerowy? Czyli bezpieczna jazda na rowerze

Noszenie kasku może uratować życie. Prawda czy fałsz? Prawda jest taka, że nie ma prostej odpowiedzi. Oczywiście, w niektórych wypadkach kask może zmniejszyć ryzyko wystąpienia ciężkiego urazu głowy, ale każdy przypadek jest inny i dlatego wyniki nie mogą być oceniane przed wypadkiem. W rzeczywistości większość urazów głowy, w wyniku których dana osoba ponosi śmierć są spowodowane przez zderzenia z innymi pojazdami podczas jazdy z dużą prędkością.  Kask nie jest więc dostatecznym zabezpieczeniem przed tego typu sytuacjami. W rzeczywistości, liczba tych poważnych urazów głowy jest bardzo niska i wydaje się, że ogólne korzyści dla zdrowia z jazdy na rowerze przewyższa to niewielkie ryzyko.

Czy mamy obowiązek noszenia kasku?

Obecnie w Polsce nie ma przepisów, które mówiły by o konieczność nakładania kasku podczas jazdy na rowerze. To czy będziemy go nosić czy nie jest kwestią już tylko i wyłącznie naszego osobistego wyboru.

Jak wytrzymały jest kask?

Jak większość produktów bezpieczeństwa, kaski rowerowe muszą przejść pewne standardy przed dopuszczeniem do sprzedaży. Co może być zaskakujące jest to, dokładny charakter tych norm.

Kaski są projektowane i testowane, aby wytrzymać równoważny wpływ na zawodnika wagi średniej poruszający się z prędkością 12 mph spadającego na obiekt z wysokości 1 metra. Jest to odpowiednik upadku z roweru na drogę lub krawędź krawężnika.

Nie możemy jednak liczyć na to, że zapewni on nam pełną ochronę podczas zderzenia z pojazdem.

Z czego zrobiony jest kask?

Kaski rowerowe są produkowane ze styropianu (specjalnej piany). Polistyren jest strukturalnie sztywna i może być formowane w prawie każdy kształt. Jednak jego sztywna konstrukcja powoduje, że jest łatwy do uszkodzenia poprzez rozdrabnianie, ponieważ zawiera dużą liczbę drobnych pęcherzyków powietrza. Proces kruszenia pochłania energię. To właśnie te właściwości sprawiają, że idealnie nadaje się do robienia kasków rowerowych.

Wypróbuj zanim kupisz!

Przed kupnem kasku należy je dokładnie przymierzyć. Każdy producent używa innego modelu głowy. Ponad to same kaski znacząco różnią się wielkością. Kask powinien być ściśle dopasowany do głowy. Niewielkie różnice można wypełnić przy użyciu miękkiej pianki. Niektóre kaski posiadają również regulowaną “wielkość pierścienia”.

Nie należy polegać wyłącznie na idealnym dopasowaniem pierścienia. Jego wielkość  i miękkie podkładki z pianki nie oferują absolutnie żadnej ochrony. Tylko powłoki polistyrenu będą w stanie wchłonąć energie i dlatego bardzo ważne jest by kask nie powodował żadnego dyskomfortu.

Jaki powinien być kask?

  • kaski bywają dość ciepłe, szczególnie w okresie letnim. Droższe zazwyczaj mają więcej wlotów powietrza i dzięki przepływowi wewnętrznego lepiej zachowują zimną krew. Często jednak w ten sposób zmniejszana jest ilość styropianu, dlatego bezpieczeństwo może być zmniejszone
  • komfort jest bardzo ważny. Jeśli kask jest niewygodny, to jest mniej prawdopodobne, że chętnie się go będzie nosić. Droższe kask, mają specjalny system mocowania, dzięki czemu są bardziej komfortowe i łatwiejsze w zakładaniu.
  • Niektóre droższe kaski posiadają zasadę wymiany – sprzedawcy dają zamienne kaski po niższej cenie – w ten sposób kupujesz polisę ubezpieczeniową wraz z kaskiem.

Korzyści w zakresie bezpieczeństwa oferowane przez noszenie kasku nie istnieją, ale korzyści te nie powinny być ani zawyżona ani zaniżona. Na pewno coś, co może zaoferować dodatkowe bezpieczeństwo ma swoją cenę, jednak tylko wtedy, gdy nie masz fałszywego poczucia jego posiadania.

Opublikowano:

Autor:

2 komentarze

Jenn

Generalnie zasada jest taka – lepszy tani kask niż żaden. Także jeśli nie mamy dużo gotówki na taki wydatek to lepiej kupić coś mniej profesjonalnego, ale mieć w ogóle.

Reply
Masa

Ostatnio dobrałem się do pewnych raportów na temat wypadków w EU oraz Polsce. Niestety nasz kraj nie pozostawia złudzeń, jesteśmy w czołówce Europy jeśli chodzi o liczbę wypadków. Choć sam jeżdżę bez kasku, w naszej sytuacji warto jest rozważyć jego zakup ;)

Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prowadzisz wynajem na doby?

Ten ebook jest dla Ciebie!

Pobierz darmowy ebook