Polskie miasta, które warto odwiedzić w weekend

Weekend to świetny czas, aby poznać ciekawe miejsca naszego kraju. Wystarczy jeden dzień, aby zwiedzić najbardziej znane miejsca w jednym z wielu polskich miast. Jeśli weekend zapowiada się nudny polecamy wybrać się do Warszawy, Poznania lub Gdańska. Sprawdź co warto zobaczyć w tych miejscowościach. 

Warszawa

Tu życie toczy się non stop na najwyższych obrotach. Choć została zniszczona w trakcie II wojny światowej, można odnaleźć tu liczne odtworzone zabytki. Wycieczkę po stolicy najlepiej rozpocząć od Starówki z Zamkiem Królewskim i kolumną Zygmunta III Wazy. Kolejnym punktem jest wycieczka Traktem Królewskim, przez Łazienki z pomnikiem Chopina, aż do Wilanowa. Ważnym miejscem jest Grób Nieznanego Żołnierza oraz Plac Piłsudskiego. Warte uwagi są Powązki – zabytkowa nekropolia, miejsce spoczynku wielu zasłużonych Polaków. Na placu Defilad można zobaczyć najwyższy budynek w Polsce – symbol socrealizmu, Pałac Kultury i Nauki. Na pewno nie można się tu nudzić.

Poznań

Stolica Wielkopolski, dawny ośrodek pierwszych władców Polski. Otoczony jest przez liczne jeziora, doliny rzek oraz kompleksy leśne, tworzące niezwykle malownicze krajobrazy. Wizytówką Poznania jest renesansowy Stary Rynek. Wyjątkowy klimat tego miejsca budowany jest przez kolorowe kamienice, liczne uliczki i knajpki, przyciągające swą przyjazną atmosferą. Koniecznie trzeba zobaczyć ratusz ze swymi słynnymi koziołkami. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest Ostrów Tumski. Jest to prawdopodobne miejsce chrztu Polski, a także powstało tu pierwsze polskie biskupstwo oraz spoczywają Mieszko I oraz Bolesław Chrobry. Warte zobaczenia jest Stare i Nowe Zoo, Malta, pałac Gorków, Cytadela i Muzeum Narodowe oraz wiele innych.

Gdańsk

Magiczne nadbałtyckie miasto położone u ujścia Wisły. Prawdziwą perłą Gdańska jest Stary Rynek. Brama Wyżynna jest początkowym punktem Drogi Królewskiej – przy której znajdują się najważniejsze obiekty miasta – Złota Brama, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa i Fontanna Neptuna- pierwszy świecki pomnik gdański, któremu powracający marynarze składali podziękowania za pomyślność – i Złota Brama. Koniecznie trzeba wejść na wieżę Kościoła Mariackiego by podziwiać przepiękną panoramę. Obowiązkowy jest także spacer Długim Pobrzeżem i Motławą z zabytkowym Żurawiem, pozwalającym podziwiać przeszło 1000-letni port. W Muzeum Narodowym można podziwiać Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. Niedaleko leży także przylądek Westerplatte – miejsce obrony żołnierzy polskich, które zaatakował niemiecki pancernik Schleswig – Holstein wieszczący rozpoczęcie II wojny światowej.

Nałęczów

Uzdrowisko położone w trójkącie turystycznym Puławy-Kazimierz Dolny-Nałęczów przyciąga swoimi walorami leczniczymi i rozbudowaną bazą uzdrowiskową. Podczas pobytu zdrowie można podreperować w Parku Zdrojowym z zabytkową zabudową i pięknymi przykładami przyrody. W mieście funkcjonują rozlewnie znanych wód mineralnych – Nałęczowianka oraz Cisowianka. Na terenie miasteczka warto zobaczyć również wille, w których przebywali i tworzyli m.in. Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski oraz Bolesław Prus, na cześć którego stanęła ławeczka Prusa, która przedstawia podobiznę pisarza.

Poznań

Stolica Wielkopolski zaprasza do siebie renesansową architekturą wokół Starego Rynku oraz nowoczesnością, która napędza miasto. Słynne koziołki z wieży ratuszowej o pełnej godzinie trykają się głowami, stając się tym samym jedną z głównych atrakcji miasta. Historię Poznania i jego przemiany najłatwiej poznać wybierając się na trasę Traktu Królewsko-Cesarskiego, który przebiega przez miejsca historycznie związane z władcami rezydującymi w Poznaniu. W mieście nie brakuje zieleni, a najsłynniejszym miejscem jest Malta z Jeziorem Maltańskim, torem regatowym i jednym z wielu w mieście Fortem Obronnym.

Łeba

Łeba to jedno z bardziej znanych miejsc wypoczynkowych na polskim wybrzeżu. Turystom znany jest port morski, oraz okoliczne wydmy ruchome na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Podczas spaceru po piaszczystych wzgórzach można poczuć się niczym na afrykańskiej pustyni, co potęguje letni upał. W samym mieście od kilku lat odwiedzić można największy w Polsce Park Dinozaurów, co z pewnością jest nie lada atrakcją dla dzieci.

Szwajcaria Kaszubska

Jedna z piękniejszych części Kaszub, gdzie do dziś żywa i widoczna jest kultura kaszubska. Podczas pobytu warto wybrać się na wędrówkę po czystych, sosnowych lasach, w których latem nie brakuje owoców i grzybów. Najbardziej znanymi miejscowościami są Kartuzy z Muzeum Kaszubskim, Szymbark z domem stojącym do góry nogami oraz Chmielno, które jest centrum ceramiki, gdzie każdy może spróbować swoich sił jako garncarz.

Lubisz oryginalne miejsca? Sprawdź 7 wyjątkowych noclegów w Polsce!

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka technicznego kierunku studiów a jednocześnie osobą kreatywna i pomysłowa. Świetnie odnajduje się w sferze content marketingu oraz social media. Prywatnie jest miłośniczką fotografii.


Oceń artykuł: