Polskie miasta, które warto odwiedzić w weekend

Weekend to świetny czas, aby poznać ciekawe miejsca naszego kraju. Wystarczy jeden dzień, aby zwiedzić najbardziej znane miejsca w jednym z wielu polskich miast. Jeśli weekend zapowiada się nudny polecamy wybrać się do Warszawy, Poznania lub Gdańska. Sprawdź co warto zobaczyć w tych miejscowościach. 

Warszawa

Tu życie toczy się non stop na najwyższych obrotach. Choć została zniszczona w trakcie II wojny światowej, można odnaleźć tu liczne odtworzone zabytki. Wycieczkę po stolicy najlepiej rozpocząć od Starówki z Zamkiem Królewskim i kolumną Zygmunta III Wazy. Kolejnym punktem jest wycieczka Traktem Królewskim, przez Łazienki z pomnikiem Chopina, aż do Wilanowa. Ważnym miejscem jest Grób Nieznanego Żołnierza oraz Plac Piłsudskiego. Warte uwagi są Powązki – zabytkowa nekropolia, miejsce spoczynku wielu zasłużonych Polaków. Na placu Defilad można zobaczyć najwyższy budynek w Polsce – symbol socrealizmu, Pałac Kultury i Nauki. Na pewno nie można się tu nudzić.

Poznań

Stolica Wielkopolski, dawny ośrodek pierwszych władców Polski. Otoczony jest przez liczne jeziora, doliny rzek oraz kompleksy leśne, tworzące niezwykle malownicze krajobrazy. Wizytówką Poznania jest renesansowy Stary Rynek. Wyjątkowy klimat tego miejsca budowany jest przez kolorowe kamienice, liczne uliczki i knajpki, przyciągające swą przyjazną atmosferą. Koniecznie trzeba zobaczyć ratusz ze swymi słynnymi koziołkami. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest Ostrów Tumski. Jest to prawdopodobne miejsce chrztu Polski, a także powstało tu pierwsze polskie biskupstwo oraz spoczywają Mieszko I oraz Bolesław Chrobry. Warte zobaczenia jest Stare i Nowe Zoo, Malta, pałac Gorków, Cytadela i Muzeum Narodowe oraz wiele innych.

Gdańsk

Magiczne nadbałtyckie miasto położone u ujścia Wisły. Prawdziwą perłą Gdańska jest Stary Rynek. Brama Wyżynna jest początkowym punktem Drogi Królewskiej – przy której znajdują się najważniejsze obiekty miasta – Złota Brama, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa i Fontanna Neptuna- pierwszy świecki pomnik gdański, któremu powracający marynarze składali podziękowania za pomyślność – i Złota Brama. Koniecznie trzeba wejść na wieżę Kościoła Mariackiego by podziwiać przepiękną panoramę. Obowiązkowy jest także spacer Długim Pobrzeżem i Motławą z zabytkowym Żurawiem, pozwalającym podziwiać przeszło 1000-letni port. W Muzeum Narodowym można podziwiać Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. Niedaleko leży także przylądek Westerplatte – miejsce obrony żołnierzy polskich, które zaatakował niemiecki pancernik Schleswig – Holstein wieszczący rozpoczęcie II wojny światowej.

 

Lubisz oryginalne miejsca? Sprawdź 7 wyjątkowych noclegów w Polsce!

Opublikowano:

Autor: Patrycja Olczak

Absolwentka technicznego kierunku studiów a jednocześnie osobą kreatywna i pomysłowa. Świetnie odnajduje się w sferze content marketingu oraz social media. Prywatnie jest miłośniczką fotografii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *