Najlepsze stoki w Polsce 2017/2018

Sezon narciarski zbliża się wielkimi krokami, z tej okazji postanowiliśmy przygotować dla Was zestawienie najlepszych ośrodków sportów zimowych w Polsce. Gdzie warto pojechać zimą? Który stok nie zawiedzie żadnego prawdziwego miłośnika białego szaleństwa? Sprawdźcie sami!

Białka Tatrzańska

Nikogo nie zdziwi, że zestawienie rozpoczyna Białka Tatrzańska, to od kilku lat niekwestionowany lider wszystkich rankingów dotyczących najlepszych ośrodków narciarskich w kraju. Narciarze znajdą tu wszystko czego potrzebują – nowoczesną infrastrukturę, świetnie przygotowane trasy, parkingi. Tutaj także znajduje się najnowocześniejszy system naśnieżania, który gwarantuje jadę przez całą zimę. Dodatkowo tuż przy stoku można skorzystać z jednego z najpiękniejszych kompleksów termalnych. Minusem Białki jest jednak tłok oraz mało wymagające trasy.

Czarna Góra

U stóp Śnieżki również znajduje się ciekawy ośrodek, który zaspokoi szczególnie doświadczonych narciarzy. Trzy koleje linowe i kilka dodatkowych orczyków, trasy o zróżnicowanym stopniu trudności, świetnie wytyczonych i wyprofilowanych. Dodatkowym atutem jest cudowne, górskie otoczenie, które buduje odpowiedni klimat oraz prawie 10 km zjazdów, w tym naprawdę szybkie i dynamiczne trasy czerwone i jedna czarna.

Jaworzyna Krynicka

Jaworzyna od lat walczy z Czarną Górą o wyższe miejsce w rankingach. Te ośrodki są do siebie bardzo podobne, jednak w Krynicy brakuje dogodnych tras dla początkujących. Narciarzy przyciąga za to nowoczesna kolej gondolowa wjeżdżająca na szczyt Jaworzyny. To miejsce chętnie odwiedzane nie tylko przez Polaków, ale także Słowaków, którzy przecież na własnych terenach mają pod dostatkiem ośrodków narciarskich. Jest to więc wyjątkowy obiekt.  Duże zróżnicowanie tras, nowoczesna infrastruktura i piękne widoki – czego chcieć więcej? Wielu narciarzy kocha to miasto również za niepowtarzalny deptak oraz bogatą i zróżnicowaną bazę noclegową i gastronomiczną.

Zieleniec

Zieleniec w Górach Orlickich to pod względem charakteru tras miejsce bardzo podobne do Białki, z tym że mające zdecydowanie bardziej górski charakter. Mniej kolei linowych, ale i mniejsze kolejki. Dobre warunki śniegowe utrzymują się tu od końca listopada do połowy kwietnia. Stare orczyki zastąpiły nowoczesne koleje, powstał tu także telemix, czyli sześcioosobowe kanapy z gondolą. Wady – brakuje trochę tras dla bardziej zaawansowanych i dłuższych niż 1 km.

Dwie Doliny

Dwie Doliny położone w Beskidzie Sądeckim to lokalny konkurent Jaworzyny Krynickiej. Jest to jeden z najciekawszych terenów narciarskich pod względem ukształtowania w naszym kraju. To dotychczas jedyny projekt łączący dwie miejscowości oddalone od siebie o ponad 30 km za pomocą wyciągów i tras. Główna część ośrodka znajduje się w Wierchomli, gdzie znajduje się jedna z najdłuższych kolei krzesełkowych w Polsce, dodatkowo niezwykły widok na Tatry i szmat Beskidu Sądeckiego dodają stacji uroku. Drugie krzesełko znajduje się od strony Muszyny, w wiosce Szczawnik. Trasy łączą piękne, zróżnicowane trasy.

Szczyrk

Szczyrk to najbardziej różnorodne i jedno z najciekawszych miejsc tego typu w Polsce. Na stokach Skrzycznego i Małego Skrzycznego można znaleźć prawie 40 km tras, a wśród nich kilka kultowych, jak FIS, Kaskada czy Golgota, które z pewnością zna każdy ambitny narciarz. Dobrym pretekstem do odwiedzenia tej uroczej miejscowości może być także wprowadzenie wspólnego karnetu dla dwóch największych stacji w mieście.

Szklarska Poręba

Kolejnym punktem, który warto odwiedzić jest Szrenica na zachodnim skraju Karkonoszy. Jest to jeden z największych ośrodków narciarskich w Sudetach. Poza różnorodnością tras atutem tego ośrodka jest również piękne położenie. Przy sprzyjających warunkach śniegowych można tutaj szaleć do woli, kuleje jednak nieco sztuczne naśnieżanie.

Wisła

W Wiśle z kolei znajdziemy kilka mniejszych stacji, w których każdy, zarówno początkujący, jak i weteran nart znajdą coś dla siebie. Największy jest Soszów, dysponujący czteroosobową “kanapą”, orczykami i prawie 6 km zróżnicowanych tras zjazdowych. Kolejny, niewiele mniejszy ośrodek leży na stokach góry Cienków. To właśnie tam narciarze mają do dyspozycji kanapę i prawie 5 km tras zjazdowych. Najtrudniejsze trasy dla wymagających miłośników białego szaleństwa znajdziemy na Stożku. Dodatkowo w miejscowości znajdziemy kilka kameralnych stacji rodzinnych, jak Nowa Osada czy Klepki.

Kasprowy Wierch

Jedyna góra w Polsce, która warunkami przypomina Alpy obowiązkowo musiała znaleźć się w tym zestawieniu. Dodatkowo tak naprawdę była to pierwsza góra w Polsce z trasami z prawdziwego zdarzenia, na której wychowało się wielu narciarzy.

I tym akcentem zamykamy nasze dzisiejsze zestawienie najlepszych stoków w Polsce. A Wy obraliście już kierunek tegorocznego urlopu zimowego?

 

Zobacz najlepsze pomysły na ferie zimowe w Polsce!

 

Opublikowano:

Autor: Elizabet

1 Comment

brawoja

W tekście jest błąd: Ośrodek Czarna góra leży u stóp Śnieżnika, a nie Śnieżki.

Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *