Jakie są najważniejsze miasta polskich województw? Część 1

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie są największe miasta w Polsce? Przedstawiamy największe miasta w każdym z 16 województw. Zapraszamy do pierwszej części zestawienia!

W pierwszej części naszego zestawienia z najważniejszymi, polskimi miastami znalazły się te położone w województwach: warmińsko-mazurskim, lubuskim, pomorskim, zachodniopomorskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim oraz mazowieckim. Warto zapoznać się z nim, jeśli planujecie podróż na Mazury lub urlop nad morzem!

Najważniejsze miasta – województwo warmińsko-mazurskie

Warmia i Mazury to Zielone Płuca Polski i raj dla miłośników żeglowania. Znajdziecie tam bowiem najpiękniejsze polskie jeziora i niemniej ciekawe miasta.

Olsztyn – stolica województwa oraz główny ośrodek gospodarczy, edukacyjny i kulturowy.

Elbląg – najstarsze miasto w województwie, ważny ośrodek przemysłowy i turystyczny.

Ełk – największe miasto na Mazurach i jeden z ważniejszych ośrodków kulturalnych w regionie.

Ostróda – miasto leżące nad Jeziorem Drwęckim, ważny ośrodek kulturalny. Odbywa się tu Festiwal Muzyki Tanecznej oraz Ostróda Reggae Festival.

Iława  ośrodek wypoczynkowy i turystyczny, położony nad jeziorem Jeziorak.

elblag 493403 960 720 - Jakie są najważniejsze miasta polskich województw? Część 1
Województwo warmińsko-mazurskie – Elbląg

Najważniejsze miasta – województwo pomorskie

Hel, Trójmiasto i Łeba to wizytówki województwa pomorskiego, które są zarazem najczęściej odwiedzanymi przez Polaków nadmorskimi miejscowościami.

Gdańsk – stolica województwa, centrum kulturalne i gospodarcze, najważniejszy ośrodek aglomeracji Trójmiasta.

Gdynia – kolejne z miast centralnych aglomeracji Trójmiasta. Port w Gdyni jest jednym z największych portów w Polsce.

Sopot – uzdrowisko i kurort nadmorski, należy do aglomeracji Trójmiasta, znane z drewnianego molo i Opery Leśnej, w której organizowany jest Sopot Festival.

Słupsk – dawna siedziba książąt pomorskich, położone nad rzeką Słupią.

Tczew – jedno z najstarszych miast na Pomorzu, położone na Pojezierzu Starogardzkim.

Najważniejsze miasta – województwo zachodniopomorskie

Położone jest na dawnych terenach Pomorza Zachodniego. Oprócz atrakcyjnej nadmorskiej lokalizacji, w województwie znajduje się wiele jezior, puszcz oraz rezerwatów przyrody.

Szczecin – stolica i największe miasto województwa, położone nad Odrą i Jeziorem Dąbie, tuż przy granicy z Niemcami.

Koszalin – drugie co do wielkości miasto na Pomorzu Zachodnim, największy ośrodek kulturalny w regionie.

Stargard Szczeciński – jedno z najstarszych miast w Polsce, ważny ośrodek przemysłowy i węzeł komunikacyjny.

Kołobrzeg – znany nadmorski kurort, pełniący też funkcję uzdrowiska. Występują tam źródła wody mineralnej, solanki i borowina.

Świnoujście – miasto położone na wyspach m.in. Uznam, Wolin i Karsibór. W granicach miasta znajduje się Zalew Szczeciński.

Sprawdź także, jakie miasta trzeba odwiedzić w centralnej i południowej Polsce: Jakie są najważniejsze miasta polskich województw – część 2

koobrzeg 1663429 960 720 - Jakie są najważniejsze miasta polskich województw? Część 1
Województwo zachodniopomorskie miasta – Kołobrzeg

Najważniejsze miasta – województwo podlaskie

Najbardziej wielokulturowe i zarazem jedno z najbardziej zróżnicowanych przyrodniczo województw. Dziewicze warunki naturalne sprawiają, że Podlasie uchodzi za najczystszy obszar Polski.

Białystok – stolica województwa podlaskiego. Bliskie sąsiedztwo Litwy, Białorusi i Rosji sprawia, że od lat jest miastem gdzie przenika się wiele kultur i wyznań.

Suwałki – nazywane centrum kulturalnym polskiej Suwalszczyzny. Ze względu na surowy klimat, okolice Suwałk to jeden z najzimniejszych obszarów w kraju.

Łomża – ważny ośrodek kulturalny i gospodarczy, trzecie co do wielkości miasto województwa.

Augustów – popularne letnisko w latach dwudziestych XX wieku. Obecnie ma status uzdrowiska ze względu na bogate źródła borowiny.

Bielsk Podlaski – miasto położone nad rzeką Białą, ważny ośrodek przemysłu budowlanego.

Najważniejsze miasta – województwo mazowieckie

Największe pod względem powierzchni i ludności województwo w Polsce. Obejmuje większą część historycznego Mazowsza.

Warszawa – stolica Polski i zarazem największe miasto w kraju, położone nad Wisłą. Ponad 60% miasta zostało zniszczone podczas II wojny światowej. Dzisiaj przyciąga rocznie miliony turystów i jest najnowocześniejszą polską metropolią.

Radom – miasto administracyjnie leżące w województwie mazowieckim, ale historycznie należy do Małopolski. Jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, znane z międzynarodowych pokazów lotniczych Radom Air Show.

Płock – mało kto wie, że przez niemal 60 lat, na przełomie XI i XII wieku miasto pełniło funkcję stolicy Polski.

Siedlce – ważne centrum gospodarcze i kulturalne, położone między rzekami Muchawką i Helenką.

Legionowo – miasto otoczone lasami. Leży w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego, który jest miejscem rekreacji dla mieszkańców stolicy.

warszawa - Jakie są najważniejsze miasta polskich województw? Część 1
Województwo mazowieckie miasta – Warszawa

Najważniejsze miasta – województwo kujawsko-pomorskie

Patronem województwa jest Jan Paweł II i z tej okazji co roku w czerwcu odbywa się z tej okazji święto regionu. Obfitość jezior i malownicze ukształtowanie terenu sprzyja rozwojowi turystyki.

Bydgoszcz – największe miasto województwa i zarazem jego stolica, stanowi ważny węzeł komunikacyjny, a także jest jednym z ważniejszych ośrodków branży informatycznej.

Toruń – miejsce urodzenia Mikołaja Kopernika, ośrodek akademicki, kulturalny i turystyczny, średniowieczna zabudowa miasta wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego Unesco.

Włocławek – jedno z najstarszych miast w Polsce, otoczone Gostynińsko-Włocławskim Parkiem Krajobrazowym.

Grudziądz – gotycka zabudowa miasta sprawia, że znalazło się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, z wieży ratuszowej w południe grany jest hejnał grudziądzki.

Inowrocław – stolica Kujaw Zachodnich, ze względu na bogate złoża soli kamiennej miasto ma status uzdrowiska i od setek lat jest znanym w Polsce ośrodkiem wydobywania tego surowca.

Najważniejsze miasta – województwo wielkopolskie

To drugie pod względem wielkości województwo w Polsce. Większość województwa należała kiedyś do historycznej Wielkopolski. Bogactwo surowców energetycznych, takich jak węgiel brunatny i ropa naftowa sprzyja rozwojowi przemysłu.

Poznań – stolica województwa, historyczna stolica Wielkopolski, już od X wieku jest to ważny ośrodek administracyjny i kulturalny w Polsce, leży nad rzeką Wartą.

Kalisz – drugi najważniejszy ośrodek miejski w województwie, jedno z najstarszych miast Polski.

Konin – niegdyś miasto słynęło z przemysłu odzieżowego, teraz należy do Konińskiego Zagłębia Węgla Brunatnego i jest jednym z głównych ośrodków wydobycia tego surowca.

Piła – położone nad rzeką Gwdą, zostało całkowicie zniszczone podczas II wojny światowej i po wojnie odbudowane od podstaw.

Gniezno – pierwsza stolica Polski i zarazem pierwsza kościelna metropolia w kraju, zbudowane na siedmiu wzgórzach do dziś jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym.

poznań - Jakie są najważniejsze miasta polskich województw? Część 1
Województwo wielkopolskie miasta – Poznań

Najważniejsze miasta – województwo lubuskie

Najbardziej zalesione województwo w Polsce i zarazem najmniej zaludnione. Jest tu ponad 1500 pomników przyrody, 2 parki narodowe i 8 parków krajobrazowych. Województwo od zachodu graniczy z Niemcami i dzięki zagranicznym inwestycjom nieustannie się rozwija.

Zielona Góra – największe miasto województwa, odbywa się tu wiele festiwali muzycznych i filmowych, a zabudowa Starego Miasta stanowi ciekawą atrakcję turystyczną

Gorzów Wielkopolski – położone nad rzeką Wartą, drugie co do wielkości miasto w województwie. Rozwija się tu przede wszystkim przemysł elektryczny, chemiczny i energetyczny.

Nowa Sól – miasto w XVIII wieku znane było z przemysłu oczyszczania soli. Dzisiaj jest to ważny ośrodek przemysłowy w zachodniej Polsce. Od niedawna rozwija się tutaj produkcja figur ogrodowych, które sprzedawane są głównie do Niemiec.

Żary – nazywane stolicą polskich Łużyc, miasto położone między rzekami Bóbr i Nysa Łużycka. Dzięki wpływom zagranicznych inwestorów, jest teraz jednym z najdynamiczniej rozwijających się ośrodków przemysłowych w regionie.

Żagań – miasto położone nad rzeką Bóbr. Od XVIII wieku siedziba garnizonu wojskowego, w którym do dziś stacjonują jednostki wojskowe.

żary - Jakie są najważniejsze miasta polskich województw? Część 1
Województwo lubuskie miasta – Żary

Gdzie powstało pierwsze w Polsce muzeum? Które miasto nazywane jest stolicą polskich Karkonoszy? Tego dowiecie się z kolejnej części zestawienia!


Opublikowano:

Autor:

Pierwsze kroki na swojej ścieżce zawodowej stawiała w hotelarstwie. Nieustannie poszerza wiedzę w zakresie marketingu internetowego i copywritingu. W wolnych chwilach pakuje plecak i szuka natchnienia na górskich szlakach.


Oceń artykuł: