Jakie są najważniejsze miasta polskich województw? Część 2

Zapoznajcie się z kolejną dawką ciekawostek o najważniejszych miastach polskich województw. Tym razem przedstawiamy centralną i południową część Polski. 

Najważniejsze miasta – województwo łódzkie

Województwo w centralnej Polsce, w którym znajduje się geograficzny środek Polski. Ze względu na korzystne położenie i dogodne połączenie komunikacyjne z pozostałymi częściami kraju, odbywa się tam wiele konferencji oraz szkoleń biznesowych.

Łódź – stolica województwa, trzecie miasto pod względem liczby ludności w Polsce. Największy ośrodek przemysłu włókienniczego w XIX wieku. Obecnie ważny ośrodek akademicki i kulturalny, związany z rozwojem polskiego przemysłu filmowego.

Piotrków Trybunalski – od zawsze był ważnym węzłem komunikacyjnym województwa. W średniowieczu na piotrkowskim zamku królewskim, powstał pierwszy w Polsce sejm walny.

Pabianice –  miasto należące do aglomeracji łódzkiej. W XIX wieku był to ważny ośrodek przemysłu włókienniczego, obecnie rozwija się tu przemysł chemiczny, spożywczy i elektromaszynowy.

Tomaszów Mazowiecki – miasto położone nad Pilicą, w którym uruchomiono bezpłatną komunikację miejską dla mieszkańców. Tomaszów leży niecałe 10 km od Zalewu Sulejowskiego, który jest drugim największym zbiornikiem wodnym w województwie.

Bełchatów – dzięki bogatym złożom i kopalni zlokalizowanej w okolicy Bełchatowa, jest to jeden z ważniejszych w Polsce i na świecie ośrodków przemysłu energetycznego związanego z węglem brunatnym.

Najważniejsze miasta – województwo lubelskie

Położone przy wschodniej granicy kraju jest ciekawym, choć nadal mało popularnym regionem. Liczne kompleksy leśne i jeziora Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego sprzyjają jednak rozwojowi turystyki wypoczynkowej.

Lublin – stolica województwa, znany ośrodek przemysłu motoryzacyjnego i największy ośrodek kulturalny wschodniej Polski. Zabytkowa architektura  miasta stanowi główną atrakcję turystyczną.

Zamość – dzięki zabytkowej renesansowej zabudowie miejskiej nazywany jest Perłą Renesansu i uznawane jest za jedno z najpiękniejszych polskich miast.

Chełm – przed wojną było to miasto zamieszkałe przez Polaków, Rosjan i Żydów, teraz już jednolite kulturowo. Rozwija się tu przede wszystkim przemysł mineralny, głównie cementowy.

Biała Podlaska – miasto leży na Podlasiu Południowym, w okresie międzywojennym znajdowała się tam Podlaska Wytwórnia Samolotów.

Puławy – ważny ośrodek turystyczno-kulturowy w regionie. W Puławach powstało pierwsze w Polsce muzeum założone przez Izabelę Czartoryską.

lublin 1034106 960 720 - Jakie są najważniejsze miasta polskich województw? Część 2

Województwo lubelskie miasta – Lublin

Najważniejsze miasta – województwo świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie, sabaty czarownic i słynna jaskinia Raj – to wszystko znajdziecie w województwie świętokrzyskim, które z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym regionem turystycznym.

Kielce – stolica województwa świętokrzyskiego, znajduje się tu znany w całej Polsce ośrodek wystawienniczy Targi Kielce.

Ostrowiec Świętokrzyski – znany ośrodek przemysłu hutniczego, położony nad rzeką Kamienną.

Starachowice – ze względu na bogactwo złóż żelaza jest to ważny ośrodek przemysłowy województwa. W Starachowicach znajdowała się znana w kraju Fabryka Samochodów Ciężarowych Star.

Skarżysko-Kamienna – miasto położone nad rzeką Kamienną, ważny ośrodek przemysłu metalowego i energetycznego.

Sandomierz – miasto położone nad Wisłą, jedno z najciekawszych turystycznie miast w województwie, znane z popularnego serialu telewizyjnego “Ojciec Mateusz”.

Najważniejsze miasta – województwo dolnośląskie

Jedno z ciekawszych turystycznie województw w Polsce. Rozciągające się pasmo Sudetów przyciąga wielu miłośników górskich wycieczek. Zobaczycie tu też pięknie zachowane zamki i pałace, bądź wypoczniecie w jednym z licznych uzdrowisk.

Wrocław – stolica województwa i zarazem główny ośrodek kulturalny i gospodarczy, położony nad rzeką Odrą. W 2016 roku Wrocław był Europejską Stolicą Kultury.

Wałbrzych – miasto było dawniej ważnym ośrodkiem wydobycia węgla kamiennego, dzisiaj jest jednym z najbardziej zalesionych miast w Polsce.

Legnica – miasto znane z licznych zakładów przemysłu miedziowego m.in. KGHM Polska Miedź.

Jelenia Góra – miasto nazywane stolicą Karkonoszy, położone jest u podnóża Karkonoszy i Gór Kaczawskich nad rzeką Bóbr.

Lubin – tak samo jak Legnica leży w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym, pod Lubinem znajdują się najbogatsze złoża miedzi w Europie.

Głogów – jedno z najstarszych polskich miast, znajduje się tu Huta Miedzi Głogów.

jelenia góra - Jakie są najważniejsze miasta polskich województw? Część 2

Województwo dolnośląskie miasta – Jelenia Góra

Najważniejsze miasta – województwo opolskie

Jest to najmniejsze województwo w Polsce z zaledwie jednym większym ośrodkiem miejskim. Nie brakuje tu natomiast niezwykłych zamków, z których najbardziej okazały, zamek w Mosznej, zachwyca rozmachem.

Opole – jedno z najstarszych miast w regionie, największy ośrodek miejski województwa, znany z Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej organizowanego od lat 60. XX wieku.

Kędzierzyn-Koźle – w mieście znajduje się jeden z większych portów rzecznych w Polsce.

Nysa – miasto położone nad rzeką Nysa Kłodzka od XVII wieku pełniło funkcje obronne jako miasto-twierdza, dzisiaj można zobaczyć pozostałości po fortyfikacjach.

Brzeg – położone nad Odrą, znanym zabytkiem Brzegu jest Zamek Piastów Śląskich.

Kluczbork – ośrodek przemysłu maszynowego z pięknym starym miastem.

Najważniejsze miasta – województwo śląskie

Województwo, które jednoznacznie kojarzone jest z nieustannym rozwojem przemysłu, od lat stara się zmienić swój wizerunek. Jura Krakowsko- Częstochowska nie bez powodu promowana jest jako raj dla miłośników wspinaczki, jaskiń i zamków. Natomiast pasmo Beskidu Śląskiego znacznie wpłynęło na rozwój turystyki aktywnej w regionie.

Katowice – stolica województwa, główny ośrodek przemysłowy Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej, ważny węzeł komunikacyjny – lotniczy, kolejowy i drogowy.

Częstochowa – duchowa stolica Polski, klasztor na Jasnej Górze jest celem pielgrzymek z całego kraju.

Sosnowiec – trzecie miast w województwie pod względem liczby mieszkańców, utworzone jako miasto przemysłowe.

Gliwice – położone nad rzeką Kłodnicą, niestety jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, ważny ośrodek przemysłowy w regionie – funkcjonuje tu m.in. kopalnia węgla kamiennego.

Zabrze – położony nad rzekami Kłodnica i Bytomka, powstała tu pierwsza państwowa kopalnia węgla kamiennego “Królowa Luiza” , teraz jest to obiekt turystyczny.

Bielsko-Biała – miasto położone u podnóża Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, główny ośrodek administracyjny regionu nazywanego Podbeskidziem. Co trzy godziny w wieży ratuszowej odtwarzany jest bielski hejnał.

Najważniejsze miasta – województwo małopolskie

Jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie województw w Polsce i zarazem najczęściej odwiedzane przez cały rok. Na rozwój turystyki w regionie wpłynęła przede wszystkim bliskość Tatr, bogactwo kulturowe mieszkańców Podhala, a także Kraków uznawany za kulturalną stolicę kraju.

Kraków – stolica województwa, a historycznie druga stolica Polski. Jest to najważniejszy ośrodek kulturalny, naukowy i gospodarczy w regionie. Zabytkowa zabudowa miasta przyciąga turystów z całego świata.

Tarnów – nazywany polskim biegunem ciepła, ośrodek przemysłowy znany przede wszystkim z przemysłu chemicznego – siedzibę w Tarnowie ma koncern Grupa Azoty.

Nowy Sącz – miasto położone u podnóża Beskidów, jedno z najstarszych miast w Małopolsce.

Oświęcim – ośrodek przemysłowy i ważny węzeł komunikacyjny w regionie.W czasie II wojny światowej miasto zostało zajęte przez wojska niemieckie. Wybudowany w Oświęcimiu obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau jest teraz ważnym miejscem pamięci zbrodni hitlerowskich.

Zakopane – stolica polskich Tatr i Podhala, największy kurort górski w Polsce, wyróżnia się wyjątkową architekturą drewnianą i lokalnym folklorem.

kraków 1 - Jakie są najważniejsze miasta polskich województw? Część 2

Województwo małopolskie miasta – Kraków

Najważniejsze miasta – województwo podkarpackie

Na Podkarpaciu odpoczniecie od cywilizacji. Jest to jeden najdalej wysuniętych na wschód regionów Polski. To tam zaszyjecie się w bieszczadzkich lasach i nacieszycie się dzikością beskidzkiej przyrody.

Rzeszów – stolica województwa i centralne miasto aglomeracji rzeszowskiej, położone nad rzeką Wisłok, ważny ośrodek akademicki i przemysłowy na Podkarpaciu.

Przemyśl – miasto położone nad Sanem, tuż przy granicy z Ukrainą pełni rolę ważnego węzła komunikacyjnego (drogowego i kolejowego) w regionie i w całym kraju, zabytkowa zabudowa miasta jest pomnikiem historii.

Mielec – ośrodek przemysłowy związany z produkcją samolotów, wchodzi w skład tzw. Doliny Lotniczej.

Tarnobrzeg – do lat 90. XX wieku był to największy ośrodek wydobycia siarki, w sierpniu odbywa się tu lokalna wersja jarmarku św. Dominika (w nawiązaniu do znanego Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku).

Różnorodność polskich miast jest naprawdę zadziwiająca. Poznaj najważniejsze miasta w każdym z województw i zobacz pierwszą część naszego zestawienia.

Opublikowano:

Autor:

Pierwsze kroki na swojej ścieżce zawodowej stawiała w hotelarstwie. Nieustannie poszerza wiedzę w zakresie marketingu internetowego i copywritingu. W wolnych chwilach pakuje plecak i szuka natchnienia na górskich szlakach.


Oceń artykuł: