12 korzyści z jazdy na rowerze – czyli dlaczego warto z niego korzystać?

O tym, że rower jest dobry dla naszego zdrowia, kondycji i ogólnego samopoczucia wiemy doskonale. Gdyby jednak ktoś stwierdził, że rower może ocalić świat, również by się nie pomylił. W dzisiejszych czasach ludzie poszukują przeróżnych sposobów na to by walczyć z otyłością, zanieczyszczeniami oraz różnymi kataklizmami i zastanawiają się co zrobić by wszystkim żyło się lepiej. A może rozwiązanie tak wielu naszych aktualnych problemów społecznych i środowiskowych jest bliżej niż to się wydaje?

Wystarczy przytoczyć kilka najważniejszych korzyści wynikających z dobrodziejstw jakie niesie ze sobą jazda na rowerze, by spostrzec jak ważne jest tworzenie silnej kultury rowerowej.

Z korzyścią dla Ciebie

korzysci rower3 - 12 korzyści z jazdy na rowerze - czyli dlaczego warto z niego korzystać?

 • Regularna jazda na rowerze pozwala cieszyć się taką samą sprawnością fizyczną jak osoba o dziesięć lat młodsza.
 • Przejechanie na rowerze co najmniej trzydziestu kilometrów tygodniowo, zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób o połowę.
 • W godzinach szczytu rowerem jedzie się nawet dwa razy szybciej niż samochodem. Dla tych, którzy nienawidzą korków i nie lubią tracić czasu to świetne rozwiązanie.

Z korzyścią dla Twojego portfela

korzysci rower2 - 12 korzyści z jazdy na rowerze - czyli dlaczego warto z niego korzystać?

 • Za rower nie trzeba płacić podatków i go ubezpieczać (jak do tej pory). Nie trzeba posiadać prawa jazdy na rower (powyżej 18 lat), a przede wszystkim nie płaci się za paliwo (jeśli nie liczyć słodyczy! ;)
 • Na utrzymanie roweru w niezłej kondycji wystarczy około 50 zł na rok. A ile potrzebuje Twój samochód?
 • Dobry rower będzie Ci służył wiele lat, a nawet dekad. A jak długo miałeś swój ostatni samochód?
 • Rower można zaparkować prawie wszędzie, więc nigdy nie zapłacisz za parking.

Z korzyścią dla środowiska i ludzi

korzysci rower1 - 12 korzyści z jazdy na rowerze - czyli dlaczego warto z niego korzystać?

 • Na tej samej przestrzeni jaką zajmuje samochód, można zaparkować 20 rowerów.
 • Rower wymaga tylko ułamka materiałów i energii, które potrzebne są do wyprodukowania samochodu.
 • Rower nie produkuje żadnych zanieczyszczeń i jest znacznie cichszy.
 • Samochody zabijają i okaleczają tysiące osób rocznie. Rowery nie!

Z korzyścią dla bagażu doświadczeń

rower3 - 12 korzyści z jazdy na rowerze - czyli dlaczego warto z niego korzystać?

Często zdarza nam się zboczyć z trasy lub zabłądzić – to nic złego! Nie ma lepszej okazji, żeby odkryć nowe miejsca i dostrzec otaczające nas piękno.
Dłuższe podróże na rowerze oczywiście też kształcą, ale nie traćmy głowy i pamiętajmy się do nich odpowiednio przygotować – sprawdzić stan techniczny roweru, zabrać potrzebne rzeczy oraz w razie potrzeby zarezerwować nocleg!

Nie możemy zapomnieć o najważniejszej zalecie jazdy na rowerze, czyli po prostu świetnej zabawie! Krótka przejażdżka potrafi poprawić humor i jest świetnym sposobem na nudę.

Opublikowano:

Autor:

11 komentarzy

skijer

Zgadzam się z większością stwierdzeń z wyjątkiem tego że na utrzymanie dobrego roweru wystarczy 50 zł.rocznie.Chyba że ktoś potrafi zrobić większość rzeczy związanych z obsługą i regulacją roweru.

Reply
BelllaD

Od jutra zaczynam odchudzanie, kto sie odchudza ze mna? Nie bedzie lekko ale trzeba sie wziac za siebie. Szukalam duzo w internecie i mam juz dobry sposob na odchudzanie, wpiszcie sobie w google – xxally radzi jak szybko schudnac – i powiedzcie co o tym myslicie.

Reply
Irek

ja sobie sam wiele.rzeczy przy rowerze naprawiam. ale jak sie robi tylko te 30 km tygodniowo to tak po sezonie linki łańcuch i wolnobieg w sezonie smarowanie to tak stowka myślę. oczywiście samoobsluga.

Reply
Atrox

Dzięki za to!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Reply
Introwerzysta

Zgadzam się, oprócz z tymi 50 zł. Ja np. muszę wymieniać łańcuch co najmniej 2 razy w roku, a kosztuje taki około 50 zł. Dodatkowo trzeba zmienić linki od przerzutek i dętki, chociaż przy odrobinie szczęścia można uniknąć złapania gumy w ciągu roku. Jednak zależy jak często taki ktoś jeździ. Jeśli tylko parę razy w roku w wiosnę i lato w weekendy po mieście spokojnym tempem z rodziną, to zgadzam się z tymi 50 zł ;-)

Reply
Michał

W sumie jakby nie patrzeć nawet jakby napisali 500zł na rok to by było mało w porównaniu do auta(ja na rower wydaję około 500-1000złotych .Licząc naprawy i części (rocznie ok 10 tys km .)

Reply
julek4

Dwie najważniejsze: poprawa humoru i zdrowia. Od miesiąca jeżdżę do pracy, czyli 40 min./dzień i zauważam różnice. Wszystko przez to dziewczyna mnie namówiłą i kupiła w prezencie rower zebym z nią jeździł. Indiana z Media Expert, ale i tak trochę wydąła więc nie mogłe tego odstawic w kont.

Reply
fatek

Ja mam nadwagę i chciałbym to spalić więc w sumie ro szukam inspiracji tutaj i generalnie to chyba znalazłem. Juutro przejade się do media expert, bo z tego co widze to tam tym handlują i sprawdzę czy do siebie pasujemy.

Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prowadzisz wynajem na doby?

Ten ebook jest dla Ciebie!

Pobierz darmowy ebook