Rower Twoim przyjacielem – jak dbać o swój rower?

Brak korków, zdrowszy kręgosłup i serce, mniej kilogramów oraz wzmocnione mięśnie to nie jedyne korzyści, jakie płyną z przyjaźni z rowerem. Możesz naprawdę wiele zyskać przesiadając się na dwa kółka.

Oszczędność czasu

Na rower nie trzeba czekać na przystanku jak na tramwaj czy autobus, on zawsze jest gotowy do drogi. Jeśli masz coś do załatwienia po prostu wsiadasz i jedziesz. Co więcej ilość energii potrzebnej do pokonania drogi rowerem jest porównywalna do tej, wykorzystywanej podczas szybkiego marszu, a pokonany dystans jest niemal trzy razy większy. Warszawa to najbardziej zakorkowana stolica całej Unii Europejskiej, przeciętny warszawianin w skali roku spędza średnio prawie 5 dób stojąc w korkach! I tu pojawia się kolejny argument za rowerem z nim nie staniesz w żadnym korku.

Oszczędność pieniędzy

Już samo utrzymanie roweru jest o wiele tańsze niż utrzymanie motoru czy samochodu. Choćby benzyna – roweru nie musimy tankować, co więcej nie musimy wydawać na niego pieniędzy nawet raz w miesiącu. Nie trzeba także wykupywać ubezpieczenia i nie dotyczą go parkomaty. Nie wymaga także garażu, bo zajmuje o wiele mniej miejsca niż auto, wystarczy mała piwnica lub balkon. Jedyna inwestycja w rower to regularna konserwacja i ewentualne naprawy losowe wynikające z eksploatacji. Dokładny przegląd serwisowy wystarczy robić raz w roku, to koszt 80 – 100 zł. To argument przemawiający za tym, że dwuślad jest także oszczędniejszy od komunikacji miejskiej – na bilety w ciągu roku trzeba byłoby przeznaczyć znacznie więcej. Wszystko to, co należy włożyć w samochód czy publiczny transport można zaoszczędzić lub zaplanować na inne wydatki.

Korzyści dla zdrowia

Już krótka, kilkunastominutowa wycieczka rowerem odbija się pozytywnie na naszym zdrowiu. Mięśnie pobudzone do pracy potrzebują dodatkowej energii, którą pobierają z zapasów odłożonych w komórkach tłuszczowych, co odbija się na wadze, ale też normalizuje poziom cukru we krwi. Dlatego cukrzycy to najlepsi kandydaci na przyjaciół rowerów.

Ten pojazd zalecany jest także przez kardiologów jako złoty środek chroniący przed miażdżycą. 30-40 minut spędzone na rowerze kilka razy w tygodniu zastąpi wszelkie tabletki mające obniżyć poziom „złego” cholesterolu oraz podwyższyć poziom dobrego. Co więcej równy wysiłek wpłynie na zwiększenie pojemności płuc i dotlenienie krwi, co przełoży się także na lepszą pracę serca.

Poprawa wydolności

Skoro serce lepiej pracuje to zwiększa się ogólna wydolność organizmu. I to nie prawda, że jest ona potrzebna wyłącznie wyczynowym sportowcom. Jest niezbędna każdemu z nas do utrzymania prawidłowej jakości życia na późniejsze lata. Każda aktywność fizyczna ogranicza bowiem spadek pułapu tlenowego i tym sposobem osoby aktywne fizycznie będą samowystarczalne i pełne energii nawet po 80-tce. Warto choć na krótkie trasy przesiąść się na rower.

Redukcja wagi

Dieta to nie wszystko, niezbędna jest także aktywność fizyczna. A jaki sport da świetne efekty, przy niewielkim zmęczeniu, a wręcz przyjemności? Jazda na rowerze! To przyjemne z pożytecznym. Nie tylko, jak już wcześniej wspomnieliśmy oszczędzamy czas i pieniądze, ale także gubimy zbędne kilogramy. Jednostajna jazda o średniej intensywności daje efekty porównywalne do treningu aerobowego. Organizm czerpie niezbędną energię z zapasów zgromadzonych w tkance tłuszczowej. Dodatkowo przyspiesza się metabolizm oraz zwiększa wytrzymałość organizmu. Godzina spokojnej jazdy pozwala spalić nawet do 500 kalorii, to naprawdę dużo biorąc pod uwagę fakt, iż wysiłek jest niewielki.

Wspieranie środowiska

Nie od dziś wiadomo, że stale rosnąca liczba samochodów poruszających się po drogach wpływa negatywnie na środowisko naturalne, wybierając rower wspierasz ekologię. Jest to jeden z nielicznych środków transportu nie wydzielający spalin. Ponadto nie hałasuje, co jest jego kolejnym atutem.

Wydajniejsza praca

Zrelaksowany, odprężony, dotleniony i spokojny będziesz o wiele wydajniejszym pracownikiem. Wypoczęty mózg pracuje o wiele szybciej i efektywniej, a dotlenienie poprawia koncentrację oraz zmniejsza ilość pomyłek czy przeoczeń. Dzięki rowerowym wycieczkom staniesz się także bardziej odporny na zmęczenie, a do tego dużo lepiej zniesiesz sytuacje stresowe.

Ale o rower jak o każdego przyjaciela trzeba dbać!

Owszem, rower jest tańszy od samochodu i ma wiele zalet, ale to nie zmienia faktu, że o ten pojazd także trzeba dbać. Jeżeli zapewnisz mu odpowiednią pielęgnację na pewno odwdzięczy się i będzie służył przez długie lata.

Po pierwsze niezwykle ważne jest czyszczenie roweru. Powinno się robić to regularnie oraz dodatkowo po mocnej eksploatacji używając płynu do mycia roweru. Zazwyczaj taki płyn zawiera dozownik umożliwiający dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Preparat trzeba pozostawić na rowerze przez około 2 minuty, następnie dokładnie spłukać wodą i przetrzeć suchą ścierką.

Kolejnym istotnym elementem jest smarowanie roweru. Dzięki regularnemu nasmarowywaniu sprzętu będzie on poruszał się cicho i płynnie, a przerzutki nie będą się zacinały. Łańcuch, przerzutki i dźwignia powinny być nasmarowywane co dwa miesiące. Na rynku dostępne są cztery rodzaje oleju, każdy o innym przeznaczeniu.

Raz do roku trzeba także wykonać przegląd w serwisie rowerowy, podczas którego specjalista profesjonalnie oceni stan poszczególnych części. Zapewni to przyjemną i bezpieczną jazdę.

Jak widać przyjaźń z rowerem to bardzo dobra decyzja, która niesie ze sobą mnóstwo rozmaitych korzyści. Co więcej pielęgnacja tego sprzętu nie jest wymagająca. To także odpowiedni rodzaj ruchu dla każdego, jedynymi przeciwwskazaniami dla jazdy rowerem są poważne schorzenia układu krążenia lub ciężka choroba stawów i kręgosłupa. Jeżeli jednak nie cierpimy na żadne z tych dolegliwości pozostaje tylko przerzucić się na dwa kółka, a korzyści będą widoczne już po pierwszych miesiącach.

P.S. ZACHĘCAMY DO KORZYSTANIA Z APLIKACJI TRASY ROWEROWE NA MÓJ ROWER

Opublikowano:

Autor:

1 Comment

Dess

Zdecydowanie warto, dlatego przed sezonem dobra chemia nie jest zła ;) Warto poświecić rowerowi wolny weekend i kompleksowo go przygotować na długie trasy, nie musimy wydawać nie wiadomo ile, u mnie produkty bike care spokojnie dają radę

Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prowadzisz wynajem na doby?

Ten ebook jest dla Ciebie!

Pobierz darmowy ebook