Z czego słyną Tarnowskie Góry? Podpowiadamy, co można zwiedzić na Górnym Śląsku

Tarnowskie Góry są miejscem, które swoje prawdziwe bogactwo skrywa pod ziemią. To właśnie obecność naturalnych zasobów sprawiła, że region zyskał na znaczeniu. Z czego słyną Tarnowskie Góry? Co warto tu zobaczyć? Podpowiadamy!

Tarnowskie Góry – skąd ta nazwa?

To pytanie nurtuje wielu podróżujących. Zanim rozpoczęto poziemną eksplorację regionu, na jego terenie istniała niewielka wieś – Tarnowice. Pod koniec XV wieku odnotowano tu wydobycie pierwszej bryły srebra. Wieść szybko rozniosła się po okolicy i sprawiła, że miejsce chciało odwiedzić coraz więcej osób. Nowi osadnicy przyczynili się do powstania kopalń, niegdyś zwanych gorami. Obecne określenie jest więc kompilacją nazwy wsi oraz powstałych na niej zakładów wydobywczych.

coal 1521718 1920 1024x683 - Z czego słyną Tarnowskie Góry? Podpowiadamy, co można zwiedzić na Górnym Śląsku

Tarnowskie Góry – co zwiedzić?

Miasto to kopalnia… pomysłów na zwiedzanie! Jest tu wiele obiektów godnych uwagi, także jeśli planujecie urlop z dziećmi. Szereg atrakcji proponują również pobliskie miasta: Katowice, Bytom czy Gliwice. O 45 kilometrów na północ od Tarnowskich Gór oddalone są natomiast Lasy nad Górną Liswartą, a o niecałe 60 – Częstochowa.

katowice 4682299 1920 1024x683 - Z czego słyną Tarnowskie Góry? Podpowiadamy, co można zwiedzić na Górnym Śląsku

Tarnowskie Góry – sztolnia

Na terenie Parku w Reptach i Dolinie Dramy mieści się Sztolnia Czarnego Pstrąga. Wycieczka po tym miejscu, to absolutny must-have dla wszystkich ciekawych świata podróżników. To także jedna ze sztandarowych atrakcji Górnego Śląska. Wrażenie robi już samo wejście do parku, które następuje przez zabytkową bramę. Dalej, możemy udać się do jednego z dwóch szybów byłej kopalni – Sylwestra lub Ewy. Kiedy dotrwamy do końca, naszym oczom ukaże się przystań łodzi, które zabiorą nas w wyjątkowy rejs. Do przepłynięcia w podziemnym kanale jest aż 600 metrów. To najdłuższa przeprawa w Polsce na takiej głębokości. Namówiliśmy? :)

rock 1839298 1920 1024x683 - Z czego słyną Tarnowskie Góry? Podpowiadamy, co można zwiedzić na Górnym Śląsku

Tarnowskie Góry – kopalnia

Tarnowskie Góry słyną ze swojej historii, a jednym z miejsc, w którym będziecie mieli szansę się z nią bliżej zapoznać jest Zabytkowa Kopalnia Srebra. Zwiedzicie tu nie tylko szyb i wnętrza dawnego ośrodka wydobywczego, ale też Galerię pod Kopułą i Skansen Maszyn Parowych. Atrakcją dla dzieci będzie z pewnością przejazd kolejką wąskotorową. Po dniu pełnym wrażeń, można zatrzymać się na chwilę oddechu i smaczny posiłek w Bistro Stara Kopalnia. Pamiętajcie jednak, że aby skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw obiektu, najlepiej wybrać się w jego okolice od wiosny do jesieni. Na zwiedzanie polecamy Wam też zdecydowanie godziny poranne. :)

steam engine 4444614 1920 1024x602 - Z czego słyną Tarnowskie Góry? Podpowiadamy, co można zwiedzić na Górnym Śląsku

Muzeum Chleba na Śląsku

Uwielbiamy miejsca, które zrodziły się z pasji. Właśnie dzięki niej, w Radzionkowie powstało Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek. Początkowo właściciel chciał jedynie stworzyć miejsce, w którym piekarze mogliby gromadzić przestarzałe, niepotrzebne już sprzęty i maszyny. Ostatecznie muzeum stało się placówką edukacyjną, której celem nadrzędnym jest wyrabianie szacunku dla chleba. Podczas wizyty dzieci mogą zapoznać się z jego historią czy procesem wytwarzania, a także zgromadzonymi przez Piotra Mankiewicza urządzeniami. Zdarza się, że muzeum można zwiedzić bezpłatnie – zachęcamy Was więc do śledzenia jego działalności.

baker 4840960 1920 1024x683 - Z czego słyną Tarnowskie Góry? Podpowiadamy, co można zwiedzić na Górnym Śląsku

Aquapark w Tarnowskich Górach

Oferta Parku Wodnego i Hali Sportowej w Tarnowskich Górach jest niezwykle bogata. Strefa atrakcji wodnych to nie tylko tradycyjne baseny, ale też nowoczesne zjeżdżalnie. Dzięki specjalnym efektom dźwiękowym i wizualnym, pontonowa Tropicana jest namiastką dżungli w samym centrum miasta! Jej długość to ponad 100 metrów. Dodatkowo, do dyspozycji zainteresowanych odnową biologiczną, powstała tu strefa saun i masażu. W części “sportowej” znajduje się natomiast duża hala, boisko do squasha czy ścianka wspinaczkowa. Prawdziwa gratka dla aktywnych!

climbing holds 101538 1920 1024x768 - Z czego słyną Tarnowskie Góry? Podpowiadamy, co można zwiedzić na Górnym Śląsku

Świerklaniec – zamek, pałac i jezioro

W oddalonym od Tarnowskich Gór zaledwie o 10 kilometrów Świerklańcu odpoczniecie na łonie natury. Znajduje się tu Kozłowa Góra, czyli zaporowy zbiornik wodny. Jego okolice, na zachodnim brzegu, tworzą pełne uroku łąki. Po przeciwnej stronie, niewielki pas lasu oddziela jezioro od zjawiskowego kompleksu parkowego. Zabytkowy Pałac Kawalera i kościół pod wezwaniem Dobrego Pasterza przyciągają rzesze zwiedzających. Nie mniej interesującą atrakcją są ruiny średniowiecznego zamku i fosy, na obrzeżach ogromnego ogrodu. Będąc na Górnym Śląsku, koniecznie odwiedźcie Świerklaniec!

lake 5455703 1920 1024x683 - Z czego słyną Tarnowskie Góry? Podpowiadamy, co można zwiedzić na Górnym Śląsku

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie skrzypiec oraz kierunku Muzyka w mediach w łódzkiej Akademii Muzycznej. W trakcie studiów odbywała także szkolenia w zakresie: event managementu, konsultacji muzycznych w reklamie czy prawa własności intelektualnej. W Noclegowo.pl robi to, co kocha najbardziej - dużo pisze! Prywatnie pasjonatka wspinaczki górskiej, urbexu i dobrego jedzenia.


Oceń artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *