“Trzy Korony” – schronisko z historią u podnóży Pienin

Schronisko Trzy Korony znajduje się w Pieninach w miejscowości Sromowce Niżne. Leży ono u podnóża Trzech Koron na wysokości 470 m n. p. m, najsłynniejszego bodajże szczytu Pienin, od którego zapożyczyło swą nazwę.

Jeśli chodzi o jego historię, to zostało ono wybudowane na przełomie roku 1929 a 1930 roku. W trakcie Drugiej Wojny Światowej schronisko wiele przeszło. Wojska hitlerowskie wykorzystywały je, jako Strażnicę Graniczną, a zaraz po zakończeniu wojny przejęły ją władze radzieckie. W późniejszych latach budynek stał się domem wypoczynkowym dla żołnierzy.

Biorąc pod uwagę wiek budowli to prezentuje się ona naprawdę wyjątkowo. Dziś w pełni wyremontowane schronisko dysponuje 48 noclegami w 17 pokojach o wariantach 2, 3 oraz 4 osobowych. Większość pokoi posiada balkony, a te, zlokalizowane na pierwszym piętrze, mają także wyjście na spory taras, z którego można podziwiać piękno gór.

Schronisko znane jest również z bardzo smacznej kuchni. Może poszczycić się własnym ujęciem wody, prosto z serca gór. Dla osób kochających wyprawy rowerowe, schronisko ma specjalną przechowalnię.

Schronisko znajduję się dokładnie na początku jednego z najbardziej znanych i lubianych szlaków Pienin Właściwych. Trzy Korony to doskonałe miejsce dla turystów, którzy poza pięknem gór doceniają też wyjątkowość architektury oraz dobrą kuchnię.

To miejsce jest bardzo popularne wśród miłośników gór, więc rezerwacje miejsca noclegowego należy dokonywać z sporym wyprzedzeniem. Szczególnie w okresie świąt, wtedy schronisko przeżywa największe natężenie turystów. Trzy Korony są czynne przez cały rok.

Opublikowano:

Autor: Mirosław

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *