Gdzie na weekend w Polsce w styczniu?

Styczeń w Polsce jest w tym roku dosyć kapryśny – zamiast wymarzonej zimy, kiedy wszystko przykrywa warstwa białego puchu, szare i deszczowe dni przeplatają się na zmianę z mroźnymi i słonecznymi. Jakie miejsca w Polsce gwarantują udany wypad na weekend, bez względu na pogodę? Oto nasze propozycje! 

Białka Tatrzańska

Jeśli marzysz o weekendzie, podczas którego będzie można poczuć chociaż odrobinę zimowego klimatu, świetnym rozwiązaniem będzie Białka Tatrzańska. Wiele osób może kierować swoje kroki ku Zakopanemu, które robi się coraz bardziej popularnym – przez co również coraz bardziej zatłoczonym kierunkiem w trakcie zimy. Białka Tatrzańska jest góralską wsią, gdzie mieści się jeden z piękniejszych szlaków turystycznych – Wierchowa Droga, zwana też Drogą Królewską. Legenda głosi, że górale przeprowadzili tą drogą króla Jana Kazimierza, gdy uciekał przed Szwedami na Węgry.

Ze względu na urozmaiconą rzeźbę terenu i silne rozcięcie górskich zboczy, śnieg zalega tam nawet do 120 dni. Jednak oprócz pięknych widoków, Białka Tatrzańska oferuje turystom skosztowanie pysznych specjałów polskiej kuchni – popularnej kwaśnicy, górskich oscypków czy też moskoli. Jest to raj nie tylko dla miłośników natury, ale również dla fanów sportów zimowych, gdyż w Białce mieści się aż 18 wyciągów narciarskich, szerokie trasy i łagodne stoki.

Toruń
Dla osób, które chciałyby się wybrać do miasta na wypoczynek, dobrym pomysłem może okazać się Toruń – jest to jedno z najstarszych miast Polski z pięknym Rynkiem Staromiejskim. Jest to idealne miejsce na weekend, czas spędzony w mieście może umilić spacer nad Wisłą. Wieczorem można podziwiać widok na pięknie oświetlony Rynek, którego obraz odbija się w rzece, tworząc romantyczny nastrój.

W ciągu dnia na turystów czekają różne atrakcje – w Żywym Muzeum Piernika można skorzystać z okazji i samemu zrobić pyszne toruńskie pierniki, słuchając przy tym historii wypieku pierników, historii miasta czy poznać średniowieczną kulturę, a to wszystko odbywa się w niezwykłej atmosferze i z humorem! Kolejną atrakcja wartą uwagi jest z pewnością wizyta w planetarium, gdzie można udać się na seans galaktyczny lub odwiedzić wystawy interaktywne. Aby zaczerpnąć odrobiny historii, warto udać się do imponujących ruin Zamku Krzyżackiego, wzniesionego w XII wieku.

Oprócz wielu kościołów, Toruń posiada liczne bramy i baszty, które zachowały się na terenie Starego Miasta. Znajduje się tam również Krzywa Wieża, o której krążą ciekawe legendy – jedna związana jest nawet z historią nazwy miasta Toruń. Jest to miejsce również dla miłośników zabytków militarnych – można podziwiać tam liczne forty oraz fosy. Punktem na liście rzeczy koniecznych do zobaczenia powinien być również Dom Kopernika, gdzie najprawdopodobniej urodził się i dorastał Mikołaj Kopernik.

Trójmiasto

Miłośnicy nadmorskich klimatów powinni udać się do Trójmiasta – połączenie relaksującego szumu fal, miękkiego piasku oraz świeżego powietrza pełnego jodu, w sąsiedztwie pięknych widoków, architektury oraz bogatej oferty gastronomicznej. Każde miasto ma do zaoferowania coś innego, jednak jeżeli chcemy posmakować wszystkiego po trochu – wystarczy skorzystać z usług SKM, która szybko przetransportuje nas z jednego miasta do drugiego.

Gdańsk jest centrum kulturalnym, naukowym i gospodarczym północnej Polski. Obowiązkowym punktem nadmorskiej wyprawy jest odwiedzenie Głównego Miasta, często mylonym ze Starym Miastem. Możemy się tam przechadzać klimatycznymi uliczkami, posmakować pysznej, lokalnej kuchni oraz podziwiać kamienice, bramy miejskie oraz obiekty sakralne. Znajduje się tam słynna Fontanna Neptuna oraz Ratusz Głównego Miasta. Idąc ulicą Długą w stronę Motławy dojdziemy do Bramy Zielonej, będącej najstarszą bramą wodną Gdańska.

Gdynia posiada rozległe nadmorskie tereny spacerowe. Jednym z nich jest Molo Południowe – przedłużenie Skweru Kościuszki, który uważany jest za reprezentacyjną ulicę w Gdyni. Cumują tam jednostki muzealne, takie jak Dar Pomorza czy ORP Błyskawica, która jest punktem naprawdę wartym uwagi – można zapoznać się tam z historią okrętu wpisującą się w historię Polski. Mieści się tam Akwarium Gdyńskie działające od 1971 roku, gdzie można podziwiać niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata.

Bulwar Nadmorski znajdujący się w centrum Gdyni ma swój początek przy plaży w Śródmieściu i ciągnie się przez 1,5km między linią brzegową Zatoki Puckiej a wzgórzem Kamiennej Góry, aż do plaży w Redłowie. Po drodze możemy podziwiać pomniki takie jak „Gdyńskie Rybki”, „Powrót do domu” oraz „Tym, którzy odeszli na wieczną wachtę”. Warto odwiedzić również Trójmiejski Park Krajobrazowy, gdzie znajdują się dwa rezerwaty przyrody oraz kilkanaście pomników przyrody.

Sopot jest kurortem nadmorskim i uzdrowiskiem, przez co przyciąga dużo turystów nie tylko w sezonie letnim. Posiada najdłuższe w Europie molo o drewnianej konstrukcji, które jest obowiązkowym punktem na liście rzeczy do zobaczenia w trójmieście. Będąc w Sopocie można udać się do Opery Leśnej, gdzie organizowany jest konkurs piosenki Sopot Festival. Wstęp jest darmowy, jednak w sezonie zimowym należy pamiętać, aby sprawdzić godziny wstępu na teren Opery. Droga na miejsce jest zaliczana do przyjemnych ze względu na spacer pośród zieleni, z dala od zgiełku miejskiego.

Będąc w Sopocie nie sposób nie zatrzymać się na pięknej piaszczystej plaży – jest ona dosłownie o krok od serca Sopotu, popularnego „Monciaka”. Ulica Bohaterów Monte Cassino jest jednym z najtłumniej odwiedzanych miejscem przez turystów. Jest to tętniące życiem miejsce pełne restauracji, kawiarni, pubów i klubów. Będąc w Sopocie na Monciaku warto zobaczyć Krzywy Domek, będący częścią Centrum Handlowego Rezydent.

Powyższe propozycje to tylko trzy możliwości z wielu, które oferuje nam bogata oferta krajobrazowa Polski. Każdy znajdzie tu idealne dla siebie miejsce na weekend, bez względu na upodobania i przede wszystkim – pogodę.

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka technicznego kierunku studiów a jednocześnie osobą kreatywna i pomysłowa. Świetnie odnajduje się w sferze content marketingu oraz social media. Prywatnie jest miłośniczką fotografii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *