Prawidłowe odżywianie się przed, w trakcie i po jeździe na rowerze

Czy wiesz już, w jaki sposób się odżywiać, aby jazda na rowerze przynosiła ci korzyści w postaci lepszego samopoczucia i zadowolenia ze swojej sprawności ruchowej? Pamiętaj, że odpowiednie dobranie spożywanych produktów, może sprawić, że efektywność jazdy na rowerze będzie dla Ciebie więcej niż zadowalające. W przypadku jedzenia byle czego, proces ten może się natomiast odwrócić i mimo wszelkich starań oraz wkładania w to ogromu wysiłku, Twoje wyniki będą się pogarszać.

Odpowiednie odżywianie się może nie tylko wspomóc wydajność, ale również dać więcej energii i sprawić, iż nie będziemy odczuwać zmęczenia i znużenia. Jeśli sam zauważyłeś w ostatnim czasie, że jazda na rowerze nie zawsze poprawia Twoje samopoczucie,  może ten artykuł pomoże Ci zauważyć popełniane przez siebie błędy, a zawarte w nim porady okażą się być pomocne.

Przed wyprawą rowerową

Zacznijmy od rzeczy, które możesz zrobić przed wyruszeniem w drogę. Przede wszystkim nie należy dopuścić do nadmiernego objadania się. Wyobraź sobie sytuację w której z pełnym żołądkiem zjeżdżasz drogą w dół. Czy to brzmi przyjemnie? Z pewnością nie, dlatego staraj się unikać produktów, które cię obciążą. Spróbuj znaleźć żywność o niskiej zawartości tłuszczu oraz taką, która będzie miała w sobie bogate złoże węglowodanów i białka. Równie dobre jest jedzenie owoców jak np. bananów, czy też picie odtłuszczonego mleka.

Wystrzegaj się także napojów zawierających kofeinę. Kofeina powoduję wysuszenie ciała, ale także działa jako naturalny diuretyk. Zamiast kofeiny lub innych drogich napojów energetycznych, lepiej spożyć zwykłą wodę pitną. H20 równomiernie nawilża ciało bez dodawania do niego nienaturalnych środków.

Podczas wyprawy rowerowej

Zwracaj także uwagę na to co jesz podczas samej jazdy. Oczywiście nie mówimy tutaj o podróży dookoła własnego osiedla, która prawdopodobnie nie będzie wymagać żadnych przekąsek ;) Wielu rowerzystów podczas postoju preferuje zjedzenie jakiegoś batonika i chipsów, co w rzeczywistości okazuję się być BŁĘDEM. Żywność o wysokiej zawartości cukru sprawi, że będziemy się czuli lepiej i dostarczy nam pewnej energii, ale puste kalorie spalą się szybciej, niż się zdążysz zorientować.

Jadąc, przynajmniej raz na pół godziny będziesz potrzebował coś zjeść. Spróbuj więc zasięgnąć po jakiś owoc, czy też kanapkę z masłem orzechowym. Pamiętaj również, że musisz zachować stałość uzupełniania płynów.

Po wyprawie rowerowej

Nie myśl, że po zakończeniu wycieczki, można zaniedbać sposób prawidłowego odżywiania się ;) Przez pierwsze kilka godzin po zejściu z roweru, jedzenie jest tak samo ważne jak przed czy w trakcie jazdy.

Twoje ciało może czuć się odwodnione i słabe, więc trzeba będzie uzupełnić utracone składniki odżywcze. Prostym na to sposobem jest spożycie  posiłku zawierającego białko. Może to być np. jajko na twardo, grillowany kurczak, wołowina jak i inne produkty o niskiej zawartości tłuszczu. Pamiętaj, że jedzenie nie można także spożywać w pośpiechu.

Wypróbowując taki system podczas swojej kolejnej wyprawy, może się okazać się, że będziesz zaskoczony rezultatami ;) Liczymy więc na Wasze opinie i ewentualne inne porady.

Opublikowano:

Autor:


Oceń artykuł:

8 komentarzy

Krzysiek

Witam,dzisiaj zrobiłem 70 km w zróżnicowanym terenie zajęło mi to 3h.40 minut nie licząc kilku 5 minutowych przerw.Na całą trasę wystarczyło mi poranne porządne śniadanie 6 jajek na smalcu i dwie kromki chleba.Lekki głód zacząłem odczuwać dopiero na 60 kilometrze.Polecam.

Patryk

Moim sposobem polecanym to na przekąski w trasę wziąć parę owoców jak jabłka i banany i do tego wafle ryżowe w czekoladzie idealny zestaw pełen węglowodanów i białka oraz cukrów =)

eS

Gdzie ty masz białko w owocach i waflach ryżowych? Cukry to węglowodany ;)

Comments are closed.