Polskie NAJ, czyli najciekawsze polskie rekordy

Czy znasz najstarsze polskie miasto? Jaka jest najdłuższa ulica w Łodzi? Czy wiesz ile lat ma dąb Bartek? Przedstawiamy najciekawsze rekordy prosto z naszego podwórka!

Najstarsze drzewo w Polsce

Wiekowych drzew jest w Polsce naprawdę sporo. Najsłynniejszym staruszkiem jest bez wątpienia dąb Bartek, który… wcale nie jest najstarszy! Błędne przekonanie Polaków zapewne wynika z faktu, że jest to bardzo popularna atrakcja turystyczna w województwie świętokrzyskim. Warto jednak wiedzieć, że dąb Bartek wiekiem nie umywa się do cisu pospolitego z Henrykowa Lubańskiego na Dolnym Śląsku. Cis Henrykowski ma bowiem aż 1280 lat, a dąb Bartek “zaledwie” 650 lat.

Dąb Bartek 1 - Polskie NAJ, czyli najciekawsze polskie rekordy

Dąb Bartek wiek: 650 lat, źródło: commons.wikimedia.org, autor: Mirosława Mielczarek

Najstarsze polskie miasto

Wiele osób zapytanych o najstarsze miasto w Polsce, bez wahania wymieni Kalisz. W końcu nawet sam Jan Długosz określił Kalisz najstarszym polskim miastem, więc trudno się temu dziwić. Dokumenty jednak nie kłamią. Prawa miejskie Kalisz uzyskał około 1268 roku, natomiast najstarsza udokumentowana lokacja na ziemiach polskich datowana jest na 1211 rok i należy do Złotoryi. To niepozorne miasteczko położone na Dolnym Śląsku, w czasach średniowiecza słynęło z bogatych złóż złota. Do dzisiaj w Złotoryi można zwiedzać kopalnię złota lub wziąć udział w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Płukaniu Złota.

Najdłuższa ulica w Polsce

Zakorkowane ulice to nieodłączny symbol wielkich polskich metropolii, z których największą jest Warszawa. To właśnie w stolicy znajduje się również najdłuższa ulica w Polsce, czyli Wał Miedzeszyński. Mierzy aż 14,5 kilometra. Co ciekawe, w Warszawie znajdziemy również najkrótszą ulicę w Polsce i jest to ulica Samborska, która ma zaledwie 22 metry. Jedną z najdłuższych handlowych ulic w Europie jest natomiast łódzka ulica Piotrkowska, która ma nieco ponad 4 kilometry. Mimo swojej sławy, daleko jej do ulicy Pomorskiej. Najdłuższa ulica w Łodzi mierzy bowiem ponad 11 kilometrów.

boat 3650243 960 720 - Polskie NAJ, czyli najciekawsze polskie rekordy

Ulica Piotrkowska – wcale nie najdłuższa ulica w Łodzi!

Najdłuższa deska świata

Zastanawialiście się kiedyś, ile może mierzyć najdłuższa deska świata? Oryginalna drewniana architektura Kaszub od zawsze była rozpoznawalnym symbolem tego regionu. Pewnego dnia w Szymbarku powstała idea, aby z kaszubskiego drewna stworzyć jedyną tego typu w Polsce atrakcję turystyczną. Z jednego fragmentu największego drzewa w okolicy, powstała najdłuższa deska świata i mierzy ona dokładnie 46,53 metra. Rekord został pobity i deska z Szymbarku została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Mało kto wie, że to oryginalne przedsięwzięcie znacznie przyczyniło się do promocji regionu i do powstania Lokalnej Organizacji Turystycznej Szczyt Wieżyca.

Jakie inne polskie rekordy znacie? My znamy najczystsze jeziora w Polsce, więc sprawdźcie nasze zestawienie, jeśli nadal nie wiecie, gdzie pojechać na majowy weekend!

Opublikowano:

Autor:

Pierwsze kroki na swojej ścieżce zawodowej stawiała w hotelarstwie. Nieustannie poszerza wiedzę w zakresie marketingu internetowego i copywritingu. W wolnych chwilach pakuje plecak i szuka natchnienia na górskich szlakach.


Oceń artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prowadzisz wynajem na doby?

Ten ebook jest dla Ciebie!