Biwak pod namiotem – o czym musimy wiedzieć?

Przed wybraniem się na biwak pod namiotem musimy wszystko dobrze zaplanować, aby jak najlepiej zorganizować wolny czas. Ważne oczywiście jest miejsce, które chcemy odwiedzić, a także rzeczy, które powinniśmy zabrać ze sobą, żeby być gotowym na każdą niespodziankę.

Jeśli chcemy spędzić biwak w lesie, do czego gorąco zachęcam, należy miejsce ustalić z nadleśnictwem. Gdy jednak nie możemy osobiście odwiedzić leśniczego, należy wysłać list minimum 30 dni przed wyjazdem o zainteresowaniu tego typu wypoczynkiem i terminie organizacji biwaku. Należy załączyć także listę osób wraz z danymi kontaktowymi osoby organizującej. Czas na wydanie zgody to maksimum 21 dni.

Najłatwiej jest rozbić obozowisko przy leśniczówce, w pobliżu znajdziemy wodę oraz źródło prądu. Należy oczywiście sprawdzić miejsce przed wybraniem je na obozowisko, aby np. uniknąć rozbicia obozu przy ruchliwym szlaku. Ważne jest również poznanie okolicznych sklepów – w razie potrzeby będziemy mogli szybko zaopatrzyć się w potrzebne produkty oraz sprawdzić połączenia z miastem.

Przed wybraniem terminu musimy wiedzieć, że biwak w lesie może zostać odwołany, jeśli lato okaże się zbyt gorące, ponieważ zwiększa się wówczas zagrożenie pożarowe. Zawsze istnieje możliwość zorganizowania biwaku od maja do końca września, jednak zbyt wczesny lub późny termin może skutkować przeziębieniem. Początek czerwca, ewentualnie ostatnie 2 tygodnie sierpnia są najlepszym terminem na biwak. Temperatura jest wówczas optymalna i nie powinniśmy obawiać się wtedy zagrożenia pożarowego. Problemem mogą być czerwcowe deszcze.

Ile dni powinien trwać biwak? Najbardziej optymalny wariant to 4-6 dni, dzięki temu unikniemy sytuacji, w której zaraz po zaaklimatyzowaniu się w lesie, trzeba będzie się pakować. Pierwszy dzień to standardowa integracja i rozstawienie obozowiska, a ostatni przeznaczamy na sprzątanie tak, by po południu być już w drodze do domu.

Jeśli zaś chodzi o sprzęt, to najważniejsze są: namiot oraz dostęp do ognia. Najłatwiej jest przygotować kuchenkę turystyczną na gaz. Przy odrobinie szczęścia, przy naszym obozie będzie specjalnie wyznaczone przez nadleśnictwo miejsce na ognisko. Jeśli korzystamy z kuchenki turystycznej, musimy upewnić się czy butla jest napełniona oraz czy jest szczelna. Oczywiście pamiętamy o naczyniach, w których będziemy grzać wodę i spożywać posiłki. Istnieje możliwość korzystania ze studni, jeśli taka znajduje się w wybranym przez nas miejscu, ale tylko wtedy, gdy została zaakceptowana przez leśnictwo lub sanitariat. Zalecam też przegotowanie małej wanienki i parawaniku, aby można było w komfortowych warunkach zadbać o higienę osobistą. Jeśli mamy możliwość korzystania z sieci elektrycznej, trzeba ustawić namiot tak, aby stał jak najbliżej źródła prądu. Nie należy łączyć przedłużaczy i trzeba uważać, żeby w razie deszczu nie zostały zalane. Najlepiej przygotować sobie lampy na baterie lub akumulatorki. Dodatkowo warto wziąć ze sobą sznurek na pranie oraz folię, którą będzie można zabezpieczyć ewentualne uszkodzenie namiotu. Przydać może się również standardowa skrzynkę z narzędziami. W razie nagłej awarii, można naprawić posiadany sprzęt.

Są to podstawowe zasady organizacji biwaku w lesie. Należy oczywiście rozeznać się w cenach namiotów, tak byśmy wybrali nie za drogie, ale jednocześnie wytrzymałe i wystarczająco przestronne. Jak wybrać odpowiedni namiot podpowiadamy w jednym z naszych artykułów w dziale „Porady”. Jeśli zastosujemy się do powyższych zaleceń, biwak w lesie będzie z pewnością udany.


Oceń artykuł: