Jazda rowerem zimą – czyli jak się przygotować?

Jeśli jesteś zapalonym rowerzystą, to z pewnością nie będziesz chciał się pożegnać ze swoim pojazdem na czas chłodu. Musisz jednak pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach, które umożliwią Ci uprawianie tego sportu zimą.

Wybieraj sprawdzone trasy rowerowe

trasa zimowa 1 - Jazda rowerem zimą - czyli jak się przygotować?

Dzięki temu będziesz mieć pewność, że droga, którą wybierzesz jest przejezdna, a ponadto ciekawa. Sprawdzone szlaki rowerowe zapewnią bezpieczeństwo, ale i “doznania krajobrazowe”. Mapy oraz wypróbowane ścieżki będą ogromnym ułatwieniem dla każdego, kto zimą nie rezygnuje z rowerowych wojaży.

Wbrew pozorom okres zimowy jest przyjaznym czasem dla rowerzystów jeżdżących po wiejskich i małomiasteczkowych drogach. Nie borykamy się wówczas z pluchą, błotem, kałużami i nieprzyjemnym deszczem. W mroźne dni śnieg sprawia, że jesteśmy bardziej widoczni na drodze, a ubity śnieg wyrównuje dziury w nawierzchni, które na polskich drogach występują jak wiemy dość często.

Zimą droga jest nieprzewidywalna, cienka warstwa śniegu może przykrywać fragmenty asfaltu pokryte lodem. Dlatego nie warto się spieszyć i wykonywać gwałtownych manewrów. Szczególnie niebezpieczne są oblodzone koleiny oraz nierówne żeliwne pokrywy studzienek. Tory tramwajowe to jedna z większych pułapek rowerowych, jest to połączenie kolein z oblodzonym metalem.

Ubierz się na cebulkę

cebula - Jazda rowerem zimą - czyli jak się przygotować?

Tylko taki strój gwarantuje utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Mając na sobie kilka okryć nie ryzykujesz, że się zgrzejesz, ponieważ zawsze możesz zdjąć którąś część garderoby. Pamiętaj jednak, aby w czasie mrozu chronić ręce, stopy i głowę. Warto również założyć dobry szalik (nie za gruby), który ochroni przed wychłodzeniem szyję i klatkę piersiową.

Sprawdź stan swojego roweru

przeglad roweru - Jazda rowerem zimą - czyli jak się przygotować?

Nawet zimą nie zamykam roweru na klucz, jestem aktywna przez cały rok, co pozwala mi utrzymać dobrą kondycję i zdrowie. Przy dużych mrozach dbam o utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała i noszę bieliznę termo oraz grube (narciarskie, albo specjalne snowboardowe) skarpety. Dbam też o swój rower, który przed każdą zimą oddaję na przegląd – mówi Anna, użytkowniczka serwisu MojRower.pl

Każdy rowerzysta wie, że inaczej jeździ się letnią porą, a inaczej zimową, kiedy mróz ma wpływ nie tylko na nasz organizm, ale także na stan roweru, którym się poruszamy. Dlatego zanim spadnie pierwszy śnieg, warto zrobić generalny przegląd roweru. Na początek trzeba sobie uświadomić, że zimą wszystkie części niszczą się bardzo szybko. Nie warto więc wydawać pieniędzy na drogie wyposażenie, które najprawdopodobniej wiosną i tak trzeba będzie wymienić. Niezbędne okażą się błotniki, które uchronią nas i rower przed solankową kąpielą, gdyż jak wiadomo w Polsce, większość ulic posypywana jest solą, a woda pomimo ujemnej temperatury nie zamarza.

Jeśli jezdnia jest oblodzona lub leży na niej ubity śnieg, wówczas sprawdzą się opony z kolcami. Jednak przy sypkim śniegu nie zdadzą one egzaminu. W dodatku jest to dość spory wydatek (jedna opona kosztuje od 150 zł wzwyż). Przyjrzyj się także hamulcom, które mogą wymagać wymiany. Kolejną ważną kwestią jest czyszczenie i smarowanie gęstymi oliwkami i olejami łańcucha – dzięki temu opóźnimy proces rdzewienia. W swoich przygotowaniach nie zapominajmy o odpowiednim oświetleniu roweru, które jest szczególnie istotne zimą, kiedy dzień staje się coraz krótszy.

Trzymaj formę podczas zimy

forma zima - Jazda rowerem zimą - czyli jak się przygotować?

Iditarod Race to maraton nie tylko rowerzystów, ale też piechurów i narciarzy, jednak na alaskańskim śniegu przy minus 30 stopniach Celsjusza wygrywają przeważnie rowerzyści. Stanowiący największy procent wśród uczestników tego niezwykłego hipermaratonu. Jak widać, jeżdżenie na rowerze to nie tylko dyscyplina sportowa, ale także aktywność, która pozwala utrzymać organizm przy zdrowiu i w dobrej formie nawet przy niskich temperaturach.

Zdarza się, że zima to niełatwy okres dla rowerzystów przecierających zaśnieżone szlaki. Pamiętajcie jednak, że nie ma sztywnych zasad, którymi powinni kierować się miłośnicy dwóch kółek. Wszytko zależy od tego, jakimi drogami jeździmy, jak długo oraz jaką mamy odporność na zimno. Można jednak sprawić, aby jechało nam się trochę przyjemniej. Przede wszystkim skupmy się na tym, aby zabezpieczyć ciało przed przemarznięciem lub przegrzaniem. Następnie sprawdźmy czy rower, którym chcemy się poruszać, nadaje się na zimowe wojaże.

Weź swój rower i wybierz się w góry! To będzie świetny moment na wzięcie oddechu od codziennych spraw. Sprawdź więc noclegi w górach, w których odpoczniesz.

Opublikowano:

Autor:


Oceń artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

6 komentarzy

Adam

No proszę nie wiedziałem, że są pasjonaci zimowej jazdy na rowerze. Zazwyczaj widząc rowerzystę jadącego zimom mam zawsze wrażenie, że to jakiś biedny człowiek podróżujący w ten sposób z konieczności :) Trzeba poszerzać horyzonty

Reply
ewa

Śnieg wbrew pozorom nie jest zły, ale najgorsze na świecie jest błoto pośniegowe albo piasek który leży do kwietnia…..na niczym tak pięknie człowiek się nie wywala.

Reply
Kocham rowery

Śnieg to raz, a dwa to mroz. To właśnie mróz jest najbardziej niebezpieczny. Są na to sposoby, na przykład dobre opony ;)

Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prowadzisz wynajem na doby?

Ten ebook jest dla Ciebie!