8 rowerowych postanowień na nowy sezon

Pierwszy stycznia to wyjątkowy dzień dla wszystkich, nie tylko rowerzystów. Niektórzy uznają go za nowy początek, rozpoczęcie nowego życia całkowitą zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń. Niektórzy rozpoczynają swoją przygodę z jednośladem, inni jeszcze bardziej pielęgnują przyjaźń. Co można zrobić, aby ten rowerowy rok był lepszy niż poprzedni? Oto kilka propozycji

Spróbuj Cyclo-Crossa

cyclo - 8 rowerowych postanowień na nowy sezon

Szosówki w terenie zamiast zwykłych górali? Ludzie biegnący w błocie z rowerami na plecach? W Polsce cyclo-cross nie jest jeszcze tak popularną dyscypliną sportową, jednak w innych krajach jest zupełnie inaczej. Przykładowo w Belgii tłumy z piwem i frytkami dopingują swoich ulubionych kolarzy. Trasy są w tym sporcie o wiele łatwiejsze niż w kolarstwie górskim, dlatego też podjęcie takiego wyzwania może być świetnym postanowieniem noworocznym. Na trasie można napotkać przeszkody, takie jak schody czy progi. Jest to także ciekawa alternatywa dla jazdy na rowerze jesienią i zimą. Trasę przełajową można tak naprawdę wyznaczyć w parku czy lesie samodzielnie i urządzić wyścigi w gronie znajomych.

Weź udział w rajdzie rowerowym

rajd - 8 rowerowych postanowień na nowy sezon

W wielu miejscach odbywają się mniej lub bardziej huczne i nagłośnione rajdy rowerowe. Niektóre niosą za sobą większą ideę, są charytatywne lub w imię czegoś. Z pewnością ciekawym i niezapomnianym wyzwaniem dla każdego rowerzysty byłoby podjęcie się takiego rajdu dłuższego lub krótszego. Niektóre trwają nawet kilka dni. Warto sprawdzić swoje siły i poznać innych miłośników tego sportu, a dodatkowo wzbogacić listę sukcesów o nowe doświadczenie.

Przyśpiesz

przyspiesz2 - 8 rowerowych postanowień na nowy sezon

Większość rowerzystów pedałuje ze średnią prędkością 70 obrotów na minutę. Spróbuj zwiększyć rytm swojej jazdy. Zacznij od pokonania wyznaczonego odcinka ze stałą prędkością. Później zwiększ rytm o 5 obrotów na minutę więcej i ponownie przejedź obrany dystans ze stałą prędkością. Zwiększenie częstotliwości pedałowania pozwoli na efektywniejszy trening. Twój organizm wyprodukuje dzięki temu więcej pożytecznej mocy. Aby ułatwić sobie zadanie spróbuj obniżyć kierownicę. Dzięki temu zredukujesz siłę wiatru, co z kolei pozwoli osiągnąć większe prędkości. W ten sposób przenosimy także ciężar ciała z pedałów na kierownicę. Może warto spróbować nowej techniki jazdy i sprawdzić jej plusy i minusy?

Wyznacz cele

mapa - 8 rowerowych postanowień na nowy sezon

Użytkownicy narzędzi online do wyznaczania tras rowerowych mogą w łatwy sposób śledzić ile kilometrów udało im się pokonać. Serwisy takie jak MojRower.pl pozwalają na wygodne stawianie sobie celów i ułatwiają ich realizację. Jeśli starasz się jeździć regularnie wyznacz swój cel na kolejne 12 miesięcy. Wybierz trasy, które planujesz przejechać i staraj się wykonać ten plan. Odznaczaj przejechane trasy i kontroluj ile procent planu udało Ci się wykonać. Zobacz jak satysfakcjonujące jest odznaczani każdej kolejnej trasy. Przy wyznaczaniu tras pomoże również aplikacja na telefon z trasami rowerowymi. Po włączeniu GPS trasa narysuje się w smartfonie sama!

Odżywiaj się zdrowo

jedzenie - 8 rowerowych postanowień na nowy sezon

Wielu z nas postanawia w nowym roku, aby zacząć odżywiać się lepiej. Rowerzyści nie są tutaj wyjątkiem. Jedzenie może mieć bardzo istotny wpływ na wydajność jazdy na rowerze. Zdrowa i dobrze zbalansowana dieta zapewni paliwo, które będziesz mógł efektywnie spalać na kolejnych przejechanych kilometrach. Dodatkowo pomoże w zapewnieniu lepszej koncentracji, poprawieniu wydajności treningu i wzmocnieniu wytrzymałości. Pamiętaj jednak, że pączek lub czekolada od czasu do czasu z pewnością nie zaszkodzą!

Zadbaj o rower

zadbaj - 8 rowerowych postanowień na nowy sezon

Rower wydaje się mało skomplikowanym pojazdem, ale ile razy znalazłeś się w sytuacji, w której pochylony próbowałeś naprawić pozornie niemożliwą usterkę w Twoim jednośladzie? Nauczenie się jak dbać o rower, pozwoli oszczędzić czas, pieniądze i przede wszystkim nerwy. Żaden rowerzysta nie lubi, kiedy jego trening przerywany jest przez nagłą awarię. Lepiej zapobiegać, niż wracać do domu pieszo z rowerem pod ręką. Poznając swoją maszynę, rozwiążesz małe problemy, zanim staną się duże i kłopotliwe.

Podejmij się zagranicznego wyjazdu

zagranica - 8 rowerowych postanowień na nowy sezon

Wszystkie okoliczne, polskie trasy są ci doskonale znane? Niektóre mógłbyś nawet pokonać z zamkniętymi oczami, jednak nie czujesz się na tyle pewnie by wyruszyć za granicę? Jak to mówią „no risk no fun”, a Nowy Rok i towarzyszące mu postanowienia to świetna okazja do podjęcia wyzwania!

Wybierz trudniejsze trasy

trudniej - 8 rowerowych postanowień na nowy sezon

Warto także wreszcie pokusić się o trudniejsze, bardziej skomplikowane trasy niż dotychczas. Sprawdzić możliwości swoje i sprzętu. Jeżeli do tej pory wybierałeś krótsze dystanse, spróbuj przejechać kilka kilometrów więcej, aby zaliczyć najdłuższą trasę życia. Jeżeli nie lubisz zbyt długich wycieczek, wybierz te, na których napotkasz przeszkody w postaci wzniesień czy nierówności. Nie zapomnij podzielić się swoją trasą na MojRower.pl!

Powyższe rady na pewno sprawią, że ten rok będzie lepszy i bardziej owocny niż poprzedni. Początkujące osoby mogą pokusić się o wyjechanie poza przetarte szlaki. To już będzie postęp. Profesjonaliści mogą obiecać sobie, że pobiją własny rekord, zaś rowerowi zapaleńcy mogą zaplanować, że w tym roku nie kupią kolejnego roweru. A Wy macie własne postanowienia, którymi chcielibyście się podzielić?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Opublikowano:

Autor:

Propagator użytecznych i nowoczesnych rozwiązań w projektowaniu stron. Jego specjalizacja to performance marketing oraz e-mail marketing. Na pierwszym miejscu stawia skuteczną komunikację i budowanie relacji z klientem. Interesuje się nowymi technologiami i postępami w badaniach kosmosu. Autor strony alekosmos.pl.

2 komentarze

Marek, Barbara

W minionym roku, do dzisiaj, przejechaliśmy prawie 3000 km. Nie przeszkadza nam pogoda czy ” nierówny” teren. Jazda na rowerze i pokonywanie słabości jest dla nas celem samym w sobie i pasją. Pozdrawiamy wszystkich mających średnią wieku 50+.
Barbara i Marek

Reply
Czesio

W zeszłym roku brakło mi kilkudziesięciu kilometrów do 5.000 km. Postanowienie na 2017 to przekroczyć te 5.000.

Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prowadzisz wynajem na doby?

Ten ebook jest dla Ciebie!

Pobierz darmowy ebook