O czym należy pamiętać wybierając się w góry?

W górach warunki atmosferyczne potrafią zmieniać się z godziny na godzinę i to diametralnie. Wyruszając na wycieczkę podczas pięknej pogody, pełnej słońca i błękitnego nieba, nie mamy gwarancji, że wracając aura będzie taka sama. Bardzo prawdopodobne, że może nas zaskoczyć burza z intensywnym deszczem i porywistym wiatrem.

Tutaj czas na bardzo ważną uwagę: gdy wychodzimy w góry w miejscu naszego zakwaterowania zostawmy wiadomość o naszej planowanej trasie oraz o przybliżonej godzinie powrotu. Oczywiście nim to zrobimy należy zapoznać się z mapą i przewodnikami turystycznymi, by podać właściwą trasę. Lepiej nie sugerować się ścieżkami w Google Maps i tym podobnych serwisach, najdokładniejsze informacje zawsze znajda się w aktualnej mapce turystycznej regionu. Na niej mamy dodatkowo informacje o schroniskach turystycznych na trasie naszej wycieczki, czy tez szałasów lub leśniczówek, w których możemy się schronić w razie nagłego załamania pogody.

Następnie trzeba się spakować i odpowiednio ubrać. Podstawą jest wygodne obuwie, oczywiście najlepiej zakupić buty specjalnie przeznaczone na wycieczki górskie, ale mogą też być zwykłe, solidne adidasy. Warto zabrać ze sobą czapkę z daszkiem, by uchronić się przed udarem słonecznym, do tego, mimo że teraz mamy lato nie zaszkodzi spakować szalik, zapasowe skarpetki, koszulę, płaszcz przeciwdeszczowy. Nie zapomnijmy o podręcznej apteczce, latarce, zapalniczce (zapałki łatwo mogą zamoknąć), oraz  o telefonie  z w pełni naładowaną baterią i zapisanymi numerami alarmowymi do GOPR – 601 100 300 oraz szybkim numerem alarmowym- 985.

Oczywiście należy pomyśleć o prowiancie i napojach. Ich ilość zależy od długości, typu trasy oraz tego, z kim wychodzimy na wymarsz. Standardowo zabierzmy ze sobą kanapki. Można dorzucić batoniki energetyczne oraz koniecznie wodę. Oczywiście najlepiej jest tak ułożyć trasę, byśmy w połowie drogi mieli możliwość uzupełnić zapasy.

Teraz czas na najważniejszą zasadę wycieczek górskich. Otóż w góry wychodzimy wczesnym rankiem, bo pogoda, jeśli ma się zepsuć, zrobi to najprawdopodobniej po południu.

Zwróćmy też uwagę na rodzaj naszej trasy, tak, aby rodzaj szlaku turystycznego był odpowiednio dopasowany zarówno do naszej kondycji, jak i doświadczeń w górach. Optymalna trasa powinna uwzględniać kondycje, stan zdrowia, wiek, warunki atmosferyczne oraz wspomniane doświadczenie w wędrówkach górskich. Podstawowe oznaczenie szlaku to zazwyczaj prostokątny znak, który składa się z trzech poziomych pasów. Dwa zewnętrzne paski są koloru białego a środkowy jest w kolorze szlaku, jakim wędrujemy. Obecnie używane jest 5 barw oznaczających szlaki: czerwony, niebieski, zielony, żółty i czarny. Czerwone to szlaki główne, zwykle prowadzą przez malownicze tereny, które są najbardziej znane turystom. Kolor niebieski to szlaki o sporych odległościach. Kolory zielony i żółty to szlaki, które łączą się z innymi szlakami. Kolor czarny oznacza krótki szlak tzw. dojściowy prowadzi on zazwyczaj do szlaku dalekobieżnego.

Istnieje również kilka znaków określających zakręt na szlaku lub jego początek, czy koniec. Biały wykrzyknik nad znakiem szlaku oznacza teren trudny jeśli chodzi o orientację. Często oznacza nagłą zmianę kierunku, więc musimy wówczas zachować ostrożność.

Koniecznie przeczytaj które szlaki w Polsce są najlepsze dla początkujących!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prowadzisz wynajem na doby?

Ten ebook jest dla Ciebie!

Pobierz darmowy ebook