Cuda natury w Polsce. Prezentacja od gór do morza

Krajobraz naszego kraju jest niezwykle zróżnicowany. Od Tatr, przez jeziora i rzeki, aż po Bałtyk wiedzie szlak prawdziwych skarbów, jakie tworzy środowisko. W subiektywnym spisie prezentujemy Wam dziś najpiękniejsze cuda natury w Polsce.

Kolorowe Jeziorka

Żółte, zielone, purpurowe i błękitne – takie jeziorka znajdziecie u podnóża Wielkiej Kopy. Kiedyś, w Rudawach Janowickich mieściła się kopalnia pirytu, potrzebnego do wytwarzania kwasu siarkowego. Pozostałościami po jej zamknięciu zaopiekowała się przyroda. Dawne wyrobiska specyficznych materiałów zaczęła wypełniać woda. Właśnie nasyceniu minerałami, jeziorka zawdzięczają swoją nietypową barwę. Gdybyście odczuwali niedosyt, w drodze z pobliskich Wieściszowic do Marciszowa napotkacie jeszcze pomarańczowy potok. :) To jedno z najpiękniejszych miejsc na Dolnym Śląsku!

water 744042 1920 1024x768 - Cuda natury w Polsce. Prezentacja od gór do morza

Mazury – cud natury!

Nie mogło jej zabraknąć w spisie – Kraina Wielkich Jezior Mazurskich. To właśnie tutaj znajdują się dwa największe w Polsce jeziora: Śniardwy i Mamry. Na Mazurach możecie podziwiać także najdłuższy w kraju zbiornik – Jeziorak, ale trzy wymienione akweny to kropla w morzu. :) Łącznie w warmińsko-mazurskim jest ich aż trzy… tysiące! Idealne miejsce na urlop w tej lokalizacji możecie więc wybrać z naprawdę imponującej liczby propozycji. Jeśli jesteście miłośnikami sportów wodnych lub odpoczynku w okolicznościach pięknej przyrody, każdy z nich będzie trafiony!

poland 823978 1920 1024x768 - Cuda natury w Polsce. Prezentacja od gór do morza

Żubry na żywo – Puszcza Białowieska

Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska zajmuje powierzchnię około 3000 km². Poza swoim ogromem, obszar wyróżnia się także obecnością wielu gatunków zwierząt, w tym dużej populacji rysiów czy wilków. Tym co najbardziej przyciąga do Białowieskiego Parku Narodowego, jest jednak możliwość zobaczenia na żywo żubrów, którym na jego terytorium pozwolił przetrwać nienaruszony przez człowieka ekosystem. Najstarsze drzewa w rezerwacie mają nawet 450 lat!

bison 526805 1920 1024x896 - Cuda natury w Polsce. Prezentacja od gór do morza

Z Kasprowego przez Czerwone Wierchy

Czerwone Wierchy, czyli: Ciemniaka, Kopę Kondracką, Krzesanicę i Małołączniaka trzeba koniecznie zobaczyć będąc w Tatrach. Najlepszym okresem na ich eksplorację jest wczesna jesień, bo właśnie wtedy dostrzec można czerwieniące się rośliny, które ubarwiają góry. Jaką trasę wybrać? My polecamy rozpoczęcie wycieczki od wjazdu kolejką górską na Kasprowy Wierch. Później należy skierować się w stronę Przełęczy Goryczkowej, a następnie obrać kurs na Dolinę Cichą. Tą drogą na Czerwone Wierchy dotrzecie od strony Kopy Kondrackiej.

mountains 2661453 1920 1 1024x295 - Cuda natury w Polsce. Prezentacja od gór do morza

Klif w Orłowie

Klify to niecodziennie w Polsce zjawisko. Najbardziej znany na wybrzeżu jest ten w Jastrzębiej Górze, jednak nie mniejszą popularnością cieszy się klif orłowski. Umiejscowiony niemalże na granicy miast, przyciąga turystów podróżujących zarówno do Gdyni, jak i do Sopotu. Warto choć raz go zobaczyć, a także sfotografować, gdyż o kolejne jego fragmenty – podobnie jak w Trzęsaczu – upomina się morski żywioł. Klif w Orłowie cofa się z prędkością około metra rocznie, co może oznaczać, że najmłodsze pokolenie Polaków będzie w przyszłości oglądać już zupełnie inny typ gdyńskiego nabrzeża.

poland 2670551 1920 1024x678 - Cuda natury w Polsce. Prezentacja od gór do morza

Gdzie pojechalibyście najpierw? Niezależnie od tego, co wybierzecie na początek, warto poszukać wygodnego miejsca na odpoczynek po dniach pełnych wrażeń. Mamy nadzieję, że nasza prezentacja zainspiruje Was do odkrywania jeszcze większej ilości polskich cudów natury!

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie skrzypiec oraz kierunku Muzyka w mediach w łódzkiej Akademii Muzycznej. W trakcie studiów odbywała także szkolenia w zakresie: event managementu, konsultacji muzycznych w reklamie czy prawa własności intelektualnej. W Noclegowo.pl robi to, co kocha najbardziej - dużo pisze! Prywatnie pasjonatka wspinaczki górskiej, urbexu i dobrego jedzenia.


Oceń artykuł: