Jurty na Kaszubach? Sprawdź to i inne wyjątkowe miejsca w Polsce, które musisz zobaczyć!

Przedstawiamy listę nieoczywistych lokalizacji, które warto odwiedzić choć raz w życiu.

Jeżeli rozważałeś stworzenie swojej listy miejsc wartych odwiedzenia, śpieszymy z pomocą. Wyróżniliśmy 30 destynacji, które są nieoczywistymi, lecz pięknymi kierunkami podróży. Każdy zapewne wie, że Stare Miasto Krakowa, Łazienki Królewskie w Warszawie, czy Morskie Oko to wspaniałe wizytówki Polski. Oprócz tych kultowych miejsc, przedstawiamy listę równie zachwycających destynacji, które warto odwiedzić choć raz w życiu.

1. Jurty na Kaszubach

Jurta to konstrukcja na planie koła ze świetlikiem u szczytu, pełniła funkcję namiotu dla ludów tureckich i mongolskich. Dziś jurty można spotkać także w Polsce. Możesz odbyć nocleg w jurcie na Kaszubach w otoczeniu wiejskiego krajobrazu, a nawet koni. Taki kameralny zakątek to dawka naturalnej, harmonijnej przestrzeni.

Jurta to tradycyjny mongolski namiot.

2. Biebrzańskie bagna

Jeśli pragniesz zobaczyć setki gatunków ptaków, liczne rozlewiska i poczuć się niczym prowadzący programu przyrodniczego, wskocz w kalosze i przyjedź nad Biebrzańskie Rozlewiska.

Rozlewiska Biebrzy to Polska Amazonia.

3. Jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich

Klimat podróżnika-odkrywcy ma także Jaskinia Raj. Tutejsze skupiska stalaktytów posiadają zagęszczenie unikatowe na skalę światową. Jaskinia została uznana za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne.

Jaskinia Raj zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych.

4. Zamek w Mosznej

Ten zamek niewątpliwie posiada bajkowy klimat. Jeśli lubisz monumentalne budowle z pięknymi detalami, to miejsce musi znaleźć się na Twojej liście. To także świetna destynacja dla fanów Harrego Pottera, ponieważ Zamek w Mosznej zdecydowanie może stanowić namiastkę Hogwartu.

Bajkowy zamek w Mosznej.

5. Śnieżne Kotły w Karkonoszach

Jeśli lubisz podziwiać ekstremalne widoki, odwiedź te dwa zdumiewające kotły polodowcowe. Na dnie Wielkiego Kotła znajdują się Śnieżne Stawki – dwa płytkie oraz niewielkie zbiorniki o krystalicznie czystej wodzie. Na Śnieżne Kotły można dojść np. ze Szrenicy. Są one doskonałym przykładem krajobrazu alpejskiego w Karkonoszach – śnieg na dnie kotłów potrafi zalegać do połowy lata. Niezwykle ciekawa jest również miejscowa roślinność.

Śnieżne Kotły to posmak alpejskiego krajobrazu w Karkonoszach.

6. Park Arkadia pod Łowiczem

Arkadia to wieś nieopodal Łowicza posiadająca niepowtarzalny zbiór architektury z XVIII wieku wraz z angielskim stylem ogrodowym. Helena Radziwiłłowa, właścicielka posiadłości w ten charakterystyczny dla epoki romantyzmu sposób wprowadziła do swoich ogrodów zarówno baśniowość, jak i ludowość. Cały kompleks nieziemskich parków uzupełnia Pałac Radziwiłłów z możliwością zwiedzania.

Park Arkadia z akweduktami, gotyckimi budynkami oraz angielskimi ogrodami tworzy bajkowe miejsce.

7. Babia Góra w Beskidach

Babia Góra zwana Królową Beskidów to najwyższy szczyt w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się na terenie Babiogórskiego Parku Krajobrazowego, uznanego przez UNESCO za jeden ze światowych rezerwatów biosfery.

Trasa na Babią Górą jest niezwykle malownicza.

8. “Rydlówka” w Bronowicach

Odwiedzając to miejsce poczujesz się niczym jeden z uczestników ”Wesela” Wyspiańskiego. Ten zabytkowy dworek, znajdujący się w Krakowie przy ul. Tetmajera 28 w Bronowicach Małych to miejsce faktycznego wesela poety Lucjana Rydla. Wydarzenie to uwiecznił Stanisław Wyspiański w swoim dramacie ”Wesele”. Jeśli masz ochotę na sentymentalną podroż w szkolne czasy, kiedy to “Wesele” było lekturą obowiązkową zapraszamy do tego ciekawego miejsca z niewątpliwą historią.

Bronowice to miejsce, w którym odbyło się najsłynniejsze polskie Wesele.

9. Wodospad Siklawa

Znajduje się w Tatrach Wysokich na potoku Roztoka. To największy wodospad w Polsce. Warto go zobaczyć szczególnie w słoneczne dni, po obfitych opadach deszczu. Wówczas w rozpylonych kroplach wody, tworzą się wielobarwne tęcze. To widok, który musi znaleźć się na Twojej liście miejsc, które warto zobaczyć!

Siklawa to najwyższy i najbardziej majestatyczny wodospad w Polsce.

10. Kaplica czaszek w Czermnej

Jeśli lubisz niecodzienne zabytki, Kaplica czaszek to zdecydowanie jeden z nich. Znajduje się ona w Kudowie-Zdroju, w dzielnicy Czermna. Powstała za sprawą odkrycia tysięcy płytko zakopanych ludzkich kości pochodzących z ofiar wojen na ziemi kłodzkiej i szerzących się po nich epidemiach cholery.

Kaplica czaszek w Czermnej to unikatowe miejsce.

11. Słowiński Park Narodowy

Przypomina inną planetę, ponieważ zewsząd otoczony jest wszechobecnym białym pyłem. Piaskowe wydmy na tak znacznej powierzchni zdecydowanie mogą tworzyć takie wrażenie. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji odwiedzić Słowińskiego Parku Narodowego, zdecydowanie musisz to nadrobić !

Słowiński Park Narodowy

12. Zamek Książ

Ten zespół rezydencjalny znajduje się w Wałbrzychu w dzielnicy Książ, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. To trzeci co do wielkości zamek w Polsce, ale jakże zjawiskowo usytuowany! Znajduje się w nim szyb prowadzący do tajemniczych podziemi z czasów obecności w tym miejscu hitlerowców, którzy zamek w Książu przeznaczyli na kwaterę swoich władz. Dziś można podziwiać imponującą bryłę pałacu, niektóre jego części, tarasy i palmiarnię. Możliwe jest także nocne zwiedzanie.

Zamek Książ w Wałbrzychu

13. Błędne Skały

To zespół bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m., tworzący malowniczy labirynt, położony w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych. Gdy będziesz wędrować przez labirynty Błędnych Skał poczujesz się prawie jak w Wielkim Kanionie Kolorado ;)

Błędne skały to niepowtarzalny skalny labirynt w Sudetach.

14. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

Ten najstarszy istniejący klasztor w Polsce to architektoniczna perełka ufundowana przez Kazimierza Odnowiciela. Jeśli będziesz w okolicach Krakowa, zdecydowanie powinieneś zobaczyć to zachwycające opactwo usytuowane na wapiennym wzgórzu nad Wisłą.


Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

15. Przełom Dunajca

Chcesz połączyć piękne widoki i aktywne spędzanie czasu? W takim razie Przełom Dunajca to miejsce, w którym obowiązkowo powinieneś się znaleźć. Wsiądź w flisacką tratwę, a następnie ciesz się malowniczymi Pieninami kołysząc się na wodzie.

Spływ Przełomem Dunajca to niezapomniane przeżycie.

Pozostałe 15 niebanalnych destynacji, które warto choć raz zobaczyć to m.in. :

 1. Krzywy Las pod Gryfinem
 2. Sandomierz
 3. Park Krajobrazowy Orlich Gniazd
 4. Klify na wyspie Wolin
 5. Połoniny Caryńska i Wetlińska w Bieszczadach
 6. Kazimierz Dolny
 7. Tarnowskie Góry
 8. Pałac Branickich w Białymstoku
 9. Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie
 10. Szlak Mennonitów
 11. Zamek Krzyżtopór
 12. Mierzeja Helska
 13. Pustynia Błędowska
 14. Pałac w Rogalinie
 15. Zalew Soliński

Jeśli poczułeś się zainspirowany, wybierz nocleg idealny dla Ciebie i ruszaj po dawkę oryginalnych, pięknych widoków. Odkrywaj nieoczywiste tereny Polski.

Opublikowano:

Autor: Julia Róg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *