Koronawirus: strefy żółte i czerwone – lista powiatów z obostrzeniami (aktualizacja: 16 września)

Od 8 sierpnia w Polsce obowiązuje zależność regulacji obostrzeń od dynamiki wzrostu zakażeń koronawirusem w danym regionie. Rząd wprowadził podział na strefy zielone, żółte i czerwone. Od kilku dni istnieje także oznaczenie kolorem różowym. Co to znaczy? W których powiatach obowiązują dodatkowe obostrzenia? Przedstawiamy aktualną listę.

Koronawirus – obostrzenia

W związku z wprowadzonym stanem epidemii, w Polsce wciąż obowiązuje szereg wytycznych co do postępowania w miejscach publicznych. Większość podmiotów, funkcjonujących w naszym kraju, musiała zastosować się do rządowych zaleceń i przeprowadzić reorganizację działalności. Wśród ogólnych obostrzeń wciąż znajdują się m.in. zachowanie minimum 1,5 metra dystansu oraz zasłanianie ust i nosa (w miejscach ogólnodostępnych, w tym: publicznych środkach transportu, zakładach pracy, kościołach oraz punktach handlowych i usługowych).

corona 4970836 1920 1 1024x683 - Koronawirus: strefy żółte i czerwone - lista powiatów z obostrzeniami (aktualizacja: 16 września)

Specjalne rozporządzenia dotyczą także liczby osób, mogących wziąć udział w weselach i innych wydarzeniach rodzinnych (maksymalnie 150). W przypadku imprez sportowych, ilość widowni jest natomiast wyliczana procentowo od liczby wszystkich miejsc dostępnych na stadionie lub hali (z reguły 50% obłożenia obiektu, tak aby zachować odpowiednią odległość między uczestnikami). Wciąż zakazowi podlega działalność klubów oraz organizacja dyskotek, a także inicjowanie zbiorowisk powyżej 150 osób. Dyrektywy dotyczą całego kraju – w tym tzw. powiatów zielonych.

parting 3245545 1920 1024x678 - Koronawirus: strefy żółte i czerwone - lista powiatów z obostrzeniami (aktualizacja: 16 września)

Strefy żółte w Polsce. Lista i ograniczenia

Powiaty w Polsce, w których przyrost zakażeń koronawirusem uplasował się na poziomie od 6 do 12 przypadków na 10 tysięcy osób, to strefy żółte. Co to oznacza w praktyce? W kwestii wydarzeń kulturalnych oraz sportowych – zmniejszenie liczby osób na widowni do 25% wszystkich miejsc. Dotyczy to również sal kinowych. Większe wymagania co do ilości przestrzeni na osobę występują także w punktach gastronomicznych i podczas kongresów (4 m² na osobę) oraz na siłowniach (7 m²). W parkach rozrywki na każdego gościa powinno natomiast przypadać 10 m², a w aquaparkach obłożenie obiektu nie może być większe niż 75%. Limit biorących udział w wydarzeniach (w tym np. ślubach czy chrzcinach) to 100 osób.

Lista powiatów w strefie żółtej:

  • gostyński (wielkopolskie),
  • limanowski (małopolskie),
  • tatrzański (małopolskie).
reflector 2937478 1920 1024x683 - Koronawirus: strefy żółte i czerwone - lista powiatów z obostrzeniami (aktualizacja: 16 września)

Strefy czerwone w Polsce. Lista i dodatkowe obostrzenia

Strefą czerwoną określane są powiaty, w których liczba zachorowań na 10 tysięcy mieszkańców przekracza 12. W strefie tej nałożony został całkowity zakaz organizacji: kongresów i targów, wszelkiego rodzaju wydarzeń kulturalnych i turnusów rehabilitacyjnych, a imprezy sportowe odbywać się mają bez udziału publiczności. Sale kinowe oraz aquaparki działają tak samo, jak w strefie żółtej. Niestety, ograniczona w całości została tutaj działalność parków rozrywki. W lokalach gastronomicznych ilość miejsca na jednego gościa to 4 m², a na siłowniach – 10 m². Obostrzeniom w strefach czerwonych podlegają także miejsca kultu. 50% obłożenia budowli – tyle maksymalnie osób może wziąć udział w liturgii. Podczas obrzędów sprawowanych poza budynkiem, jest to nie więcej niż 150 osób (przy jednoczesnym zachowaniu odstępu oraz zakrywaniu ust i nosa). W uroczystościach rodzinnych może natomiast wziąć udział 50 gości (wyłączając obsługę). Dodatkowo, w każdym miejscu publicznym należy nosić maskę ochronną.

Lista powiatów w strefie czerwonej:

  • aktualnie żaden z powiatów nie znajduje się w strefie czerwonej.
medicine 5103043 1920 1024x683 - Koronawirus: strefy żółte i czerwone - lista powiatów z obostrzeniami (aktualizacja: 16 września)

Strefa różowa – co to jest?

Powiaty oznaczone kolorem różowym to te, które pozostają pod stałą obserwacją i mogą znaleźć się w obrębie listy żółtej lub czerwonej. Obecnie są to: aleksandrowski, głubczycki, kluczborski, myślenicki, nowotarski. Jednocześnie przypominamy, że w żadnej ze stref w Polsce nie obowiązuje zakaz prowadzenia działalności hotelarskiej. W każdej jednak (nawet gdy epidemia ustąpi) warto pamiętać o pozostaniu w domu gdy chorujemy, a także o częstym myciu rąk oraz nie dotykaniu nimi okolic twarzy. W ten sposób chronimy wzajemnie siebie i swoich bliskich! :)

wash 4934590 1920 1024x674 - Koronawirus: strefy żółte i czerwone - lista powiatów z obostrzeniami (aktualizacja: 16 września)

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie skrzypiec oraz kierunku Muzyka w mediach w łódzkiej Akademii Muzycznej. W trakcie studiów odbywała także szkolenia w zakresie: event managementu, konsultacji muzycznych w reklamie czy prawa własności intelektualnej. W Noclegowo.pl robi to, co kocha najbardziej - dużo pisze! Prywatnie pasjonatka wspinaczki górskiej, urbexu i dobrego jedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prowadzisz wynajem na doby?

Ten ebook jest dla Ciebie!

Pobierz darmowy ebook