Koronawirus: strefy żółte i czerwone – lista powiatów z obostrzeniami (aktualizacja: 1 października)
Od 8 sierpnia w Polsce obowiązuje zależność regulacji obostrzeń od dynamiki wzrostu zakażeń koronawirusem w danym regionie. Rząd wprowadził podział na strefy zielone, żółte i czerwone. Od kilku dni istnieje także oznaczenie kolorem niebieskim (wcześniej różowym). Co to znaczy? W których powiatach obowiązują dodatkowe obostrzenia? Przedstawiamy aktualną listę.
Koronawirus – obostrzenia
W związku z wprowadzonym stanem epidemii, w Polsce wciąż obowiązuje szereg wytycznych co do postępowania w miejscach publicznych. Większość podmiotów, funkcjonujących w naszym kraju, musiała zastosować się do rządowych zaleceń i przeprowadzić reorganizację działalności. Wśród ogólnych obostrzeń wciąż znajdują się m.in. zachowanie minimum 1,5 metra dystansu oraz zasłanianie ust i nosa (w miejscach ogólnodostępnych, w tym: publicznych środkach transportu, zakładach pracy, kościołach oraz punktach handlowych i usługowych).

Specjalne rozporządzenia dotyczą także liczby osób, mogących wziąć udział w weselach i innych wydarzeniach rodzinnych (maksymalnie 150). W przypadku imprez sportowych, ilość widowni jest natomiast wyliczana procentowo od liczby wszystkich miejsc dostępnych na stadionie lub hali (z reguły 50% obłożenia obiektu, tak aby zachować odpowiednią odległość między uczestnikami). Wciąż zakazowi podlega działalność klubów oraz organizacja dyskotek, a także inicjowanie zbiorowisk powyżej 150 osób. Dyrektywy dotyczą całego kraju – w tym tzw. powiatów zielonych.

Strefy żółte w Polsce. Lista i ograniczenia
Powiaty w Polsce, w których przyrost zakażeń koronawirusem uplasował się na poziomie od 6 do 12 przypadków na 10 tysięcy osób, to strefy żółte. Co to oznacza w praktyce? W kwestii wydarzeń kulturalnych oraz sportowych – zmniejszenie liczby osób na widowni do 25% wszystkich miejsc. Dotyczy to również sal kinowych. Większe wymagania co do ilości przestrzeni na osobę występują także w punktach gastronomicznych i podczas kongresów (4 m² na osobę) oraz na siłowniach (7 m²). W parkach rozrywki na każdego gościa powinno natomiast przypadać 10 m², a w aquaparkach obłożenie obiektu nie może być większe niż 75%. Limit biorących udział w wydarzeniach (w tym np. ślubach czy chrzcinach) to 100 osób.
Lista powiatów w strefie żółtej (od 3.10):
- bartoszycki (warmińsko-mazurskie),
- bełchatowski (łódzkie),
- brzeski (opolskie),
- bytowski (pomorskie),
- dębicki (podkarpackie),
- gdański (pomorskie),
- Gdańsk (pomorskie),
- Gdynia (pomorskie),
- iławski (warmińsko-mazurskie),
- janowski (lubelskie),
- Kielce (świętokrzyskie),
- kielecki (świętokrzyskie),
- kościerski (pomorskie),
- mielecki (podkarpackie),
- nidzicki (warmińsko-mazurskie)
- nowodworski (pomorskie),
- nowosądecki (małopolskie),
- Nowy Sącz (małopolskie),
- oleski (opolskie),
- ostrowski (wielkopolskie),
- piotrkowski (łódzkie),
- przasnyski (mazowieckim),
- pucki (pomorskie),
- Rzeszów (podkarpackie),
- słupski (pomorskie),
- suski (małopolskie),
- Szczecin (zachodniopomorskie),
- trzebnicki (dolnośląskie)
- wadowicki (małopolskie),
- wejherowski (pomorskie),
- wieluński (łódzkie),
- wolsztyński (wielkopolskie),
- wysokomazowiecki (podlaskie).
- żyrardowski (mazowieckim).

Strefy czerwone w Polsce. Lista i dodatkowe obostrzenia
Strefą czerwoną określane są powiaty, w których liczba zachorowań na 10 tysięcy mieszkańców przekracza 12. W strefie tej nałożony został całkowity zakaz organizacji: kongresów i targów, wszelkiego rodzaju wydarzeń kulturalnych i turnusów rehabilitacyjnych, a imprezy sportowe odbywać się mają bez udziału publiczności. Sale kinowe oraz aquaparki działają tak samo, jak w strefie żółtej. Niestety, ograniczona w całości została tutaj działalność parków rozrywki. W lokalach gastronomicznych ilość miejsca na jednego gościa to 4 m², a na siłowniach – 10 m². Obostrzeniom w strefach czerwonych podlegają także miejsca kultu. 50% obłożenia budowli – tyle maksymalnie osób może wziąć udział w liturgii. Podczas obrzędów sprawowanych poza budynkiem, jest to nie więcej niż 150 osób (przy jednoczesnym zachowaniu odstępu oraz zakrywaniu ust i nosa). W uroczystościach rodzinnych może natomiast wziąć udział 50 gości (wyłączając obsługę). Dodatkowo, w każdym miejscu publicznym należy nosić maskę ochronną.
Lista powiatów w strefie czerwonej (od 3.10):
- aleksandrowski (kujawsko-pomorskie),
- białostocki (podlaskie),
- działdowski (warmińsko-mazurskie),
- głubczycki (opolskie),
- gostyński (wielkopolskie),
- kartuski (pomorskie),
- kłobucki (śląskie),
- krotoszyński (wielkopolskie),
- limanowski (małopolskie),
- łęczyński (lubelskie),
- międzychodzki (wielkopolskie),
- myślenicki (małopolskie),
- nowotarski (małopolskie),
- otwocki (mazowieckie),
- Sopot (pomorskie),
- tatrzański (małopolskie),
- żniński (kujawsko-pomorskie).

Strefa niebieska (wcześniej różowa) – co to jest?
Powiaty oznaczone kolorem niebieskim (wcześniej różowym) to te, które pozostają pod stałą obserwacją i mogą znaleźć się w obrębie listy żółtej lub czerwonej. Obecnie (od 3.10) są to: garwoliński, Gorzów Wielkopolski, krakowski, lipnowski, lubański, łowicki, makowski, Mysłowice, nowomiejski, pleszewski, Słupsk, Suwałki, Warszawa, Włocławek, włodawski, zambrowski, Zielona Góra. Jednocześnie przypominamy, że w żadnej ze stref w Polsce nie obowiązuje zakaz prowadzenia działalności hotelarskiej. W każdej jednak (nawet gdy epidemia ustąpi) warto pamiętać o pozostaniu w domu gdy chorujemy, a także o częstym myciu rąk oraz nie dotykaniu nimi okolic twarzy. W ten sposób chronimy wzajemnie siebie i swoich bliskich! :)

Zobacz również
Oceń artykuł: