Ferie zimowe 2024 – gdzie wyjechać i jak spędzić ten czas?

Do nadchodzących ferii zimowych zostało już coraz mniej czasu. Warto już teraz zastanowić się nad wyborem miejsca na rodzinny wyjazd tak, aby zapewnić jak największą ilość atrakcji dla swoich pociech. Nie jest tajemnicą, że wyjazdy w styczniu i lutym są skierowane głównie do najmłodszych. To właśnie uczniowie z utęsknieniem czekają na kolejną okazję do tego, aby odpocząć od codziennych obowiązków. Może to być jednak niezapomniany wyjazd i frajda nie tylko dla dzieci, jeśli umiejętnie zaplanujemy całą wycieczkę. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać na ferie, aby jak najlepiej spędzić ten zimowy czas wolny.

Kalendarz ferii 2024 – terminy w poszczególnych województwach

Aby zaplanować wypoczynek i znaleźć odpowiedni nocleg, należy wziąć pod uwagę to, kiedy rozpoczynają się zimowe wakacje. Ferie 2024, podobnie jak w zeszłym roku, będą odbywać się w 4 terminach zgodnie z następującym podziałem:

  • 15 stycznia – 28 stycznia – województwo mazowieckie, dolnośląskie, zachodniopomorskie i opolskie
  • 22 stycznia – 4 lutego – województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie 
  • 29 stycznia – 11 lutego -województwo lubelskie, łódzkie, podkarpackie, śląskie i pomorskie 
  • 12 lutego – 25 lutego – województwo lubuskie, kujawsko-pomorskie, świętokrzyskie, małopolskie i wielkopolskie 

Ferie 2024 w górach – zimowa aura na wyciągnięcie ręki

Jako główny kierunek wyjazdów w tym okresie najczęściej wybieramy góry. Nic dziwnego, gdyż pierwsze co nam przychodzi na myśl w trakcie planowania wypoczynku to zapewnienie najmłodszym jak najwięcej atrakcji. To właśnie w górach doświadczyć można wszystkiego, co najlepsze o tej porze roku. Zabawy na śniegu, udział w kuligu, nauka jazdy na nartach. Nasze oczy cieszy widok stoków pokrytym śniegiem a góralskie chatki wypełnione są zapachem pysznych lokalnych przysmaków. Ferie w górach można spędzić na wiele różnych sposobów. Warto wybrać się na rodzinny spacer wzdłuż leśnej polany, ulepić bałwana czy zjeżdżać na sankach. A rodzinna bitwa na śnieżki z pewnością zapadnie nam w pamięci na długo. Wyjazd na południe Polski jest kuszący szczególnie dla mieszkańców regionów, w których ciężko jest doświadczyć prawdziwego zimowego klimatu. Gdzie zatem warto się wybrać, jeśli planujemy urlop w górach? Najpopularniejsze w tym okresie jest Zakopane, Białka Tatrzańska, Karpacz czy Szczyrk. Możemy także zdecydować się na wyjazd w Bieszczady, gdzie z pewnością unikniemy tłumów. 

winter 4952833 1920 1024x678 - Ferie zimowe 2024 - gdzie wyjechać i jak spędzić ten czas?

Ferie nad morzem – dla poszukujących spokoju

Jeśli zastanawiasz się, jak spędzić ferie inaczej niż zwykle, to warto wziąć pod uwagę wyjazd nad Bałtyk. Zimą morze sprawia zupełnie inne wrażenie niż latem. Jest nieco surowe, niekiedy mroczne i nagle okazuje się, że na plaży brak jakichkolwiek tłumów. To świetna okazja, aby pokazać swoim pociechom, że o tej porze roku pobyt na wybrzeżu też może być ciekawy. Nie trzeba wyłącznie się opalać i kąpać w wodzie, żeby dobrze się tu bawić. Można wybrać się na długi spacer wzdłuż brzegu i podziwiać wzburzone fale. Taki spektakl przygotowany przez naturę z pewnością spodoba się nie tylko najmłodszym. Taki wyjazd przyniesie również wiele korzyści zdrowotnych. Wdychanie jodu i przebywanie na świeżym powietrzu to doskonały sposób na poprawę odporności, co jest szczególnie istotne w przypadku dzieci. Spędzenie ferii nad Bałtykiem stwarza także świetne warunki do tego, aby poznać najpopularniejsze kurorty w innej odsłonie. Skupić się na tym, co mają do zaoferowania i zwiedzić nowe, ciekawe miejsca. Z pewnością większość zna Gdańsk, Sopot, Międzyzdroje czy Krynicę Morską i spędzał tam urlop niejeden raz. Jednak w ferworze letniego plażowania łatwo przeoczyć prawdziwe atrakcje tych miejscowości. Zimowy wyjazd to więc świetna okazja na nadrobienie zaległości. 

waves 4843786 1920 1024x577 - Ferie zimowe 2024 - gdzie wyjechać i jak spędzić ten czas?

Ferie na Mazurach – niezapomniany wyjazd dla całej rodziny

Nie bez powodu mówi się, że Mazury to cud natury. Także zimą. Lasy przykryte śniegiem i zamarznięte tafle jezior tworzą naprawdę przepiękny pejzaż, od którego ciężko oderwać wzrok. Okazuje się także, że na nudę nie sposób tu narzekać. To też raj dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Do dyspozycji mamy nordic walking czy narciarstwo biegowe. Najmłodsi mogą spróbować swoich sił na naturalnym lodowisku powstałym na zamarzniętym jeziorze. Entuzjaści bardziej ekstremalnych wrażeń mogą zdecydować się na spływ kajakowy Podobnie jak w górach, całą rodziną warto wziąć udział w kuligu, który z pewnością dostarczy wszystkim mnóstwo frajdy. Większość ośrodków przygotowuje specjalne pakiety dla rodzin uwzględniające różnorodne animacje zarówno dla dzieci młodszych i starszych. Ponadto możemy wybrać się na rodzinny spacer i podziwiać zjawiskową panoramę mazurskiego krajobrazu. Gdzie zatem wybrać się, jeśli planujemy spędzić ten czas wolny na łonie natury? Polecamy Mikołajki, Mrągowo, Giżycko czy Ełk. W sezonie te miejscowości są najczęściej oblegane, a zimą mamy szansę na uniknięcie tłumów.

mountains 4519341 1920 1024x680 - Ferie zimowe 2024 - gdzie wyjechać i jak spędzić ten czas?

Wycieczka po największych miastach Polski

Objazdówka po Polsce to idealna propozycja dla tych, którzy nie potrafią usiedzieć długo w jednym miejscu. To także świetna okazja do tego, aby pokazać swoim pociechom najciekawsze miejsca w naszym kraju i połączyć zabawę z nauką. Poznań, Warszawa, Gdańsk czy Kraków skrywają wiele tajemnic i za każdym razem można odkryć w nich coś zupełnie innego. Taki wyjazd dostarczy solidnej dawki pozytywnych emocji bez obaw o nudę. W wielu miastach znajdziemy różnorodne aktywności, w których mogą brać udział zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Mowa tu o interaktywnych muzeach, espace roomach czy seansie w planetarium. Co najważniejsze, rodzinna podróż nie musi oznaczać sporych wydatków. Jeśli chodzi o transport to zdecydowanie warto wziąć pod uwagę przejazdy pociągami. Zachęca do tego coraz lepsza oferta przejazdów pociągami. Mamy do dyspozycji dużą ilość połączeń oraz zniżki dzięki biletom rodzinnym bądź za okazaniem Karty Dużej Rodziny. 

city 6396994 1920 1024x712 - Ferie zimowe 2024 - gdzie wyjechać i jak spędzić ten czas?

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Turystyki i Rekreacji UAM w Poznaniu. W Noclegowo łączy wiedzę wyniesioną ze studiów z zamiłowaniem do wyszukiwania ciekawych miejsc na mapie Polski. W wolnych chwilach dużo czyta, ogląda horrory i lubi przygodowe gry komputerowe.


Oceń artykuł: