Jak przygotować się na narty? Praktyczne wskazówki.

Już za parę tygodni rozpoczynają się ferie zimowe. Dla wielu będzie to czas spędzony na rodzinnych wyjazdach. W tym okresie najczęściej decydujemy się na spędzenie urlopu w górach. Jedną z najpopularniejszych zimowych aktywności jest jazda na nartach. W Polsce działa wiele ośrodków narciarskich, gdzie spotkać można zarówno początkujących, jak i doświadczonych amatorów zimowego szaleństwa. Dla tych z Was, którzy w najbliższym czasie planują taki wyjazd, przygotowaliśmy mini poradnik. Jeśli zastanawiacie się, jak dobrze przygotować się na narty, to dobrze trafiliście. Poradnik przyda się zarówno początkującym, jak i nieco bardziej zaawansowanym narciarzom. 

Przygotowanie fizyczne

Jest to swego rodzaju rozgrzewka przed wymagającą dla naszego organizmu czynnością, jaką jest jazda na nartach. To szczególnie ważne w przypadku osób, u których w codziennym życiu aktywność sportowa pojawia się sporadycznie. Nie chcemy przecież, aby wyjazd zakończył się wizytą u specjalisty. Przed wejściem na stok należy w szczególności przygotować te części ciała, które są najbardziej obciążone podczas jazdy. Mowa przede wszystkim o mięśniach nóg. Doświadczeni narciarze przygotowania zaczynają kilka miesięcy naprzód. Ale co, jeśli do naszego wyjazdu zostało zaledwie parę tygodni? W takim wypadku również możemy w minimalnym chociaż stopniu przygotować nasze ciało na zimowe szaleństwo. Jeśli w naszym planie dnia ciężko znaleźć czas na sport, warto zacząć od regularnych spacerów. Możemy przykładowo wybrać się całą rodziną na nordic walking. Do tego warto dołączyć ćwiczenia wzmacniające, takie jak przysiady, brzuszki czy unoszenie nóg. Jeśli natomiast jesteśmy w stanie wygospodarować nieco więcej czasu na poprawę kondycji, koniecznie wybierzmy się na basen bądź siłownię. Systematyczność odgrywa tutaj kluczową rolę, a nasz organizm z pewnością nam za to podziękuje. 

hd wallpaper 4763731 1920 1024x683 - Jak przygotować się na narty? Praktyczne wskazówki.

Wybór odpowiedniego sprzętu

Aby dobrze przygotować się na narty, należy zadbać o dobór profesjonalnego sprzętu, który nie tylko umożliwi nam komfortową jazdę, ale także zapewni bezpieczeństwo. Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z narciarstwem, ta kwestia może spędzać nam sen z powiek. Oferta sprzętu narciarskiego jest obecnie bardzo rozbudowana i osoby początkujące mogą nie do końca wiedzieć, co tak naprawdę wybrać. Na liście rzeczy do zabrania powinny znaleźć się przede wszystkim:

  • dopasowane do naszego wzrostu narty,
  • odpowiednio dobrane buty narciarskie,
  • kijki, które ułatwią utrzymanie właściwej pozycji,
  • kask i gogle z filtrem UV.

Planując zakupy, warto udać do specjalistycznego sklepu sportowego. Tam skorzystamy z pomocy doświadczonej osoby, która z pewnością pomoże dobrać odpowiednie akcesoria. Jeśli nie dysponujemy dużym budżetem, do dyspozycji mamy sporo wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Takie obiekty zlokalizowane są głównie na terenie ośrodków narciarskich, ale działają także w większych miastach. Dzięki temu już przed wyjazdem możemy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt i tym samym uniknąć stresu związanego z kolejkami czy dostępnością poszczególnych elementów.

ski 2169625 1920 1024x683 - Jak przygotować się na narty? Praktyczne wskazówki.

Przygotowanie sprzętu

Jeśli wybraliśmy skorzystanie z usług wypożyczalni, to tutaj sprawa jest prosta. W większości przypadków wykwalifikowany personel odpowiednio przygotuje nasz sprzęt do jazdy. Jeśli jednak nadchodzący sezon będzie kolejnym, który spędzimy na stoku i posiadamy swój własny sprzęt, koniecznie musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, dokładne wyczyszczenie nart i butów oraz sprawdzenie, czy nie pojawiły się żadne uszkodzenia. Następnie należy zadbać o naostrzenie krawędzi nart i ich nasmarowanie, aby płynnie sunęły po śniegu i nie spowodowały nagłego upadku. W tym wypadku także możemy zdecydować się na oddanie ich do specjalnego serwisu, który te czynności wykona za nas. 

Odpowiednia odzież do jazdy na nartach

Istotnym elementem ekwipunku każdego narciarza jest odzież, czyli: kurtka, spodnie, czapka i rękawice. Ubrania powinny zapewnić nam wygodną jazdę bez krępowania ruchów i odpowiednią temperaturę ciała. Podczas jazdy na nartach zmienia się intensywność wysiłku fizycznego. Naprzemiennie pocimy się i ochładzamy. Ważne, aby nie doprowadzić do przewiania, co może skutkować przeziębieniem. Konieczne jest także, aby odzież była nieprzemakalna i oddychająca. Warto również dobrać odpowiednią bieliznę termoaktywną, dzięki której nie przegrzejemy się ani nie zbytnio nie wychłodzimy. Pamiętajmy także o odblaskach i różnych kieszonkach na drobiazgi, by najważniejsze rzeczy, takie jak karnet czy telefon, były w zasięgu ręki.

skiing 1723857 1920 1024x683 - Jak przygotować się na narty? Praktyczne wskazówki.

Bezpieczeństwo na stoku

To rzecz najważniejsza, bowiem z pewnością chcemy wrócić z urlopu pełni energii i w dobrej kondycji. Szczególnie, że jazda na nartach wymaga od nas odpowiedzialności za bezpieczeństwo nasze, naszych bliskich oraz innych osób. Przed wejściem na stok powinniśmy zapamiętać kilka istotnych kwestii, które uchronią nas przed niebezpieczeństwem:

  • nie stwarzajmy zagrożenia dla innych narciarzy – zadbajmy o odpowiednie przygotowanie do jazdy, nie zostawiajmy sprzętu bez opieki, zachowajmy bezpieczną odległość i umiejętnie korzystajmy z wyciągów narciarskich,
  • panujmy nad szybkością jazdy – nie popisujmy się, kiedy nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, a przed zakończeniem trasy zwolnijmy i bezpiecznie wyhamujmy,
  • dobierzmy tor jazdy do naszych możliwości – trasy narciarskie oznaczone są trzema kolorami: niebieskim (łatwa), czerwonym (trudna) oraz czarnym (najtrudniejsza),
  • jeśli pod naszą opieką jest dziecko, zadbajmy o dobranie odpowiedniej dla malucha trasy i nie spuszczajmy go z oczu,
  • unikajmy zatrzymywania się na trasie zjazdu,
  • stosujmy się do wszelkich zaleceń i respektujmy zakazy, które obowiązują na danym stoku.

Jeśli mimo stosowania się do zasad bezpieczeństwa na stoku spowodujemy kolizję lub upadniemy tak niefortunnie, że złamiemy rękę lub nogę, z pomocą przyjdą nie tylko ratownicy, ale też ubezpieczyciel. O ile przed wyjazdem wykupimy polisę na narty. Towarzystwo ubezpieczeniowe opłaci akcję ratunkową, leczenie i naprawę uszkodzonego sprzętu sportowego lub zwróci nam pieniądze na nowy ekwipunek. Więcej o ubezpieczeniu narciarskim dowiemy się na https://mubi.pl/ubezpieczenie-narciarskie/.

boy 1835416 1920 1024x683 - Jak przygotować się na narty? Praktyczne wskazówki.

Mając na względzie wszystkie powyższe wskazówki, możemy być pewni, że uda nam się odpowiednio przygotować do wyjazdu na narty. Dzięki temu nasz urlop będzie udany i bez komplikacji.

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Turystyki i Rekreacji UAM w Poznaniu. W Noclegowo łączy wiedzę wyniesioną ze studiów z zamiłowaniem do wyszukiwania ciekawych miejsc na mapie Polski. W wolnych chwilach dużo czyta, ogląda horrory i lubi przygodowe gry komputerowe.


Oceń artykuł: