Stoki dla początkujących – gdzie je znaleźć?

O czym pomyśleć, zanim zaczniemy swoją przygodę z białym szaleństwem? Gdzie będą idealne stoki dla początkujących? Te i inne pytania z pewnością mnożą się w głowie planujących swój pierwszy wyjazd na narty. Przedstawiamy Wam nasz mini-poradnik!

Gdzie na narty dla początkujących?

Jedną z najważniejszych rzeczy w przypadku jazdy na nartach jest dobór sprzętu. Niemal przy każdej większej stacji narciarskiej znajduje się obecnie jedna lub nawet kilka wypożyczalni. Warto udać się do takiej, w której specjaliści pomogą nie tylko w wyborze, ale i odpowiednim ustawieniu siły wypięcia wiązań (co ochroni nas przed kontuzją w razie upadku). Gdy już mamy na sobie wygodne buty i dobrej długości narty, pora na wjazd na stok. Na co warto zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na konkretny ośrodek narciarski? Na różne stoki prowadzą różne rodzaje wyciągów. Łatwiejsze na start będzie skorzystanie z orczyka lub talerzyka, ale na dłuższe (ok. 1 km długości) niebieskie trasy z reguły prowadzą wyciągi krzesełkowe. Trzeba jednak wyćwiczyć równowagę na tyle, aby nie bać się momentu oderwania nart od podłoża, jak i późniejszego zejścia z krzesełka. Jeśli wybieramy się na narty z kimś bliskim, kto jest nieco bardziej doświadczonym narciarzem, z pewnością wesprze nas przy pierwszym wejściu i zejściu z niej. Pierwsze kroki na nartach niewątpliwie przysporzą nam wiele emocji. Dobrze, by przy wybranym przez nas stoku było miejsce, gdzie można odpocząć i wypić ciepły napój.

anne nygard nahXlzYpoSw unsplash 1024x683 - Stoki dla początkujących - gdzie je znaleźć?

Trasy dla początkujących w Tatrach

Kolejną ważną kwestią przy wyborze stoku jest stopień jego trudności. Trasy łatwe są w Polsce oznaczane kolorem niebieskim, a ich nachylenie nie jest większe niż 25%. Czasami można też spotkać trasy bardzo łatwe z oznaczeniem zielonym. Gdzie znajdziemy stoki dla początkujących w Tatrach? Nie obawiajcie się jechać do stolicy białego szaleństwa – Białki Tatrzańskiej, nawet jeśli to Wasza pierwsza przygoda z nartami. Znajdziecie tam wyciąg Horników Wierch z łatwą, mierzącą 750 metrów, trasą zjazdową. Ciekawą opcją może być też zlokalizowany pomiędzy Kaniówką i Banią wyciąg talerzykowy Zebra Ski. Inne miejsce w Tatrach, w którym również znajdziecie łatwe trasy narciarskie dla początkujących będzie Stacja Narciarska Małe Ciche. Składa się na nią aż 6 niebieskich tras. Najdłuższa ma 1300 metrów długości. Prowadzi na nią wyciąg krzesełkowy, ale możecie skorzystać również z krótszych nartostrad, na które dostaniecie się przy pomocy orczyka.

Długie, łagodne stoki dla początkujących w Polsce

Jakie ośrodki warto odwiedzić, jeśli wybieramy się na narty w inne części kraju? Poniżej krótka lista, na której prezentujemy ciekawe, łagodne stoki dla początkujących w Polsce:

  • Nowa Osada, Wisła (Beskid Śląski) – trasa o długości 1 km (wyciąg krzesełkowy) oraz 3 bardzo krótkie, łatwe trasy (z wyciągami: talerzykowym, zaczepowym i taśmowym),
  • Ośrodek Narciarski Klepki, Wisła-Malinka (Beskid Śląski) – dwie trasy o długości 600 m i jedna 200-metrowa (wyciąg orczykowy i krzesełkowy),
  • Zieleniec SKI Arena, Zieleniec (Kotlina Kłodzka) – znajdziecie tu aż 29 łatwych tras, w tym trzy o naprawdę imponującej długości (Z Masarykowej – 2050 m, Spacerowa – 2800 m, G1 Prawa 3 – 1100 m) i różnorodne wyciągi,
  • Karpacz Ski Arena, Karpacz (Karkonosze) – trzy łatwe trasy, odpowiednie dla początkujących (Liczykrupa – 900 m, z 2-os. wyciągiem krzesełkowym; Jan – 750 m, z wyciągiem typu POMA/talerzyk; Złotówka – 850 m, z wyciągiem orczykowym),
  • Dwie Doliny Wierchomla, Muszyna (Beskid Sądecki) – dwie trasy odpowiednie dla początkujących z wyciągami orczykowymi (Stonoga – 110 m, stok szkoleniowy oddzielony od innych na stacji oraz Polanki (B) o długości 940 metrów, na który można udać się po szkoleniu).
ethan walsweer SdaT3QBCYew unsplash 1 1024x683 - Stoki dla początkujących - gdzie je znaleźć?

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie skrzypiec oraz kierunku Muzyka w mediach w łódzkiej Akademii Muzycznej. W trakcie studiów odbywała także szkolenia w zakresie: event managementu, konsultacji muzycznych w reklamie czy prawa własności intelektualnej. W Noclegowo.pl robi to, co kocha najbardziej - dużo pisze! Prywatnie pasjonatka wspinaczki górskiej, urbexu i dobrego jedzenia.


Oceń artykuł: