Co zabrać na wakacje w górach? Lista niezbędnych rzeczy.

Wybierasz się na górskie wakacje? Jeśli nie jesteś przekonany, czy pomyślałeś o wszystkich niezbędnych rzeczach, ten artykuł jest świetną okazją, aby to zweryfikować. Sprawdź razem z Nami, czy posiadasz nieodzowne elementy pieszych wycieczek.

Co zabrać ze sobą W GÓRY ?

Jeśli podczas wakacji będziesz przemierzać górskie szlaki musisz zaopatrzyć się w :

Mapa

 • papierową mapę turystyczną
  Pozwoli Ci ona na zweryfikowanie trasy w każdych okolicznościach – gdy bateria w Twoim telefonie będzie miała niski poziom lub gdy zasięg i dostęp do internetu nie będzie dostatecznie dobry. Obecnie dostępność do wszelkich map online lub geolokalizacji jest wysoka, ale warto na wszelki wypadek zabrać także klasyczną mapę, ponieważ Nasze sprzęty elektroniczne mogą okazać się zawodne.
 • aplikacje
  Po drugiej stronie medalu znajdują się liczne aplikacje, które możemy pobrać na smartfony. Nie należy się ich wystrzegać, mogą być świetnym uzupełnieniem klasycznej mapy. Umożliwiają one przykładowo podliczenie łącznego czasu potrzebnego do przebycia danej trasy. Za pomocą aplikacji możemy odpowiednio i bezproblemowo skorygować trasę wycieczki.
annie spratt qyAka7W5uMY unsplash 1024x809 - Co zabrać na wakacje w górach? Lista niezbędnych rzeczy.
Papierowa mapa to nieodzowny element górskich wypraw.

Ubiór

 • odpowiednie buty
  To chyba najistotniejszy element wakacji w górach. Aspekt obuwia należy potraktować ze szczególnym priorytetem. Należy zakupić specjalne, porządne górskie obuwie za kostkę. Latem, przemierzając prostsze szlaki możemy zdecydować się także na sandały górskie z zakrytymi palcami. Obuwie sportowe, z którego korzystamy na co dzień nie jest najlepszym rozwiązaniem, nawet jeśli są to w Naszej ocenie najwygodniejsze buty, jakie posiadamy. Dobrze dobrane buty pozwolą Nam pokonać długie kilometry, więc warto dokonać takiej inwestycji.
 • górski, wodoodporny plecak
  Ważne, by był komfortowy w użytkowaniu i stosunkowo niewielki. Wodoodporna powłoka pozwoli zabezpieczyć nasz dobytek przed niespodziewanym deszczem. Model z klamrami także będzie dobrym wyborem, ponieważ pozwoli nieco odciążyć Nasze plecy.
rgdr 1024x869 - Co zabrać na wakacje w górach? Lista niezbędnych rzeczy.
Odpowiednio dobrane obuwie to priorytet górskich wycieczek.
 • skarpety
  Na czas wędrówki odstaw krótkie, wycięte skarpetki. Wysokie skarpety muszą stać się Twoim sprzymierzeńcem, jeśli chcesz uniknąć otarć i zsuwania się skarpet. Postaw na śmieszne wzory i kolorowe modele, które urozmaicą Twoją górską stylizację i zdecydowanie wywołają uśmiech na twarzach :)
 • kurtka/płaszcz przeciwdeszczowy
  Ten element może wydawać się banalny, ale na wszelki wypadek przypominamy Wam o okryciach wierzchnich. Spacerując nawet w słoneczny dzień, pogoda w górach może intensywnie się zmieniać.
jyj 1024x683 - Co zabrać na wakacje w górach? Lista niezbędnych rzeczy.
Płaszcz przeciwdeszczowy to podstawowy element, niezależnie od panującej pogody.

W Twoim plecaku nie może zabraknąć także :

 • kremu przeciwsłonecznego i nakrycia głowy
  Pogoda może być także niezwykle upalna, w takim przypadku obowiązkowo należy zaopatrzyć się w krem oraz czapkę lub kapelusz. Słońce w wyższych partiach gór potrafi być niezwykle silne.
 • podstawowej apteczki
  Woda utleniona, plastry, bandaże, środki przeciwbólowe oraz folia NRC. Warto mieć ten podstawowy zestaw zawsze przy sobie.
 • jedzenia i picia
  Nie zapominaj o nawadnianiu. Chodzenie po górach to niewątpliwy wydatek energetyczny, więc zabierz ze sobą odpowiednią ilość wody oraz zbilansowane posiłki. Samodzielnie przygotowane batony zbożowe mogą okazać się świetnym rozwiązaniem, by uzupełnić swe deficyty energii :)
re 1024x977 - Co zabrać na wakacje w górach? Lista niezbędnych rzeczy.
Pamiętaj o spożywaniu odpowiedniej ilości wody, szczególnie podczas letnich górskich wypraw.

Inne istotne górskie akcesoria :

 • latarka
 • scyzoryk / nożyk
 • termos
 • kijki trekkingowe
 • wielofunkcyjna chusta / komin
 • zapałki
 • taśma ”power tape” do łatania dziur i mocowania
 • śpiwór na wypadek nocowania w schronisku
 • worki foliowe na ochronę rzeczy przed zmoknięciem i przetrzymywanie śmieci
 • sznurek pomocniczy ”repsznur”
gymghhmh 1024x683 - Co zabrać na wakacje w górach? Lista niezbędnych rzeczy.
Latarka może okazać się pomocna podczas przemierzania dłuższych, całodniowych szlaków.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci sprawdzić, czy Twoja wakacyjna walizka jest kompletna.

Wybierz przytulny nocleg w górach i ruszaj, by podziwiać piękne widoki.

Opublikowano:

Autor:

Studentka Psychologii na Uniwersytecie Łódzkim, rozwijająca kompetencje w sferze psychologii biznesu. Interesuje się psychologią marketingu i reklamy. W Noclegowo wykorzystuje swe kompetencje zajmując się content marketingiem. Unikatowe artykuły podróżnicze i niebanalne wyjazdowe propozycje to jej priorytety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prowadzisz wynajem na doby?

Ten ebook jest dla Ciebie!

Pobierz darmowy ebook