Co zabrać na wakacje w górach? Lista niezbędnych rzeczy

Wybierasz się na górskie wakacje? Jeśli nie jesteś przekonany, czy pomyślałeś o wszystkich niezbędnych rzeczach, ten artykuł jest świetną okazją, aby to zweryfikować. Sprawdź razem z nami, czy posiadasz nieodzowne elementy pieszych wycieczek.

Co zabrać ze sobą w góry?

Jeśli podczas wakacji będziesz przemierzać górskie szlaki, musisz zaopatrzyć się w:

Mapa

 • papierową mapę turystyczną
  Aktualna mapa turystyczna regionu pozwoli Ci na zweryfikowanie trasy w każdych okolicznościach. Nawet wtedy, gdy dostęp do Internetu nie będzie dostatecznie dobry. Dostępność do wszelkich map online lub geolokalizacji jest obecnie wysoka, ale warto na wszelki wypadek zabrać także klasyczną mapę, ponieważ nasze sprzęty elektroniczne mogą okazać się zawodne, a zasięg sieci komórkowej – ograniczony.
 • aplikacje
  Po drugiej stronie medalu znajdują się liczne aplikacje, które możemy pobrać na smartfony. Nie należy się ich wystrzegać, ale powinny stanowić raczej uzupełnienie klasycznej mapy. Umożliwiają one na przykład podliczenie łącznego czasu potrzebnego do przebycia danej trasy. Z pomocą aplikacji możemy odpowiednio i bezproblemowo skorygować trasę wycieczki.
annie spratt qyAka7W5uMY unsplash 1024x809 - Co zabrać na wakacje w górach? Lista niezbędnych rzeczy
Papierowa mapa to nieodzowny element górskich wypraw.

Ubiór

 • odpowiednie buty
  To chyba najistotniejszy element wakacji w górach. Aspekt obuwia należy potraktować priorytetowo. Należy zakupić specjalne, porządne górskie obuwie za kostkę. Latem, przemierzając prostsze szlaki możemy zdecydować się także na sandały górskie z zakrytymi palcami. Obuwie sportowe, z którego korzystamy na co dzień nie jest najlepszym rozwiązaniem, nawet jeśli są to w naszej ocenie najwygodniejsze buty, jakie posiadamy. Dobrze dobrane buty pozwolą nam pokonać długie kilometry, warto więc dokonać takiej inwestycji.
 • górski, wodoodporny plecak
  Ważne, by był komfortowy w użytkowaniu i stosunkowo niewielki. Wodoodporna powłoka pozwoli zabezpieczyć nasz dobytek przed niespodziewanym deszczem. Model z klamrami także będzie dobrym wyborem, ponieważ pozwoli nieco odciążyć nasze plecy.
rgdr 1024x869 - Co zabrać na wakacje w górach? Lista niezbędnych rzeczy
Odpowiednio dobrane obuwie to priorytet górskich wycieczek.
 • skarpety
  Na czas wędrówki odstaw krótkie, wycięte skarpetki i stopki. Wysokie skarpety muszą stać się Twoim sprzymierzeńcem, jeśli chcesz uniknąć otarć i zsuwania się skarpet. Postaw na śmieszne wzory i kolorowe modele, które urozmaicą Twoją górską stylizację i zdecydowanie wywołają uśmiech na twarzach :)
 • nakrycie głowy
  Im wyżej znajdujemy się w górach, tym mocniej narażeni jesteśmy na oddziaływanie promieni słonecznych. Czasami – szczególnie jeśli nieco wieje – nie zdajemy sobie nawet sprawy jak bardzo. Warto zabrać ze sobą czapkę z daszkiem, kapelusz czy też jasną chustę, która odbija światło. Uchroni nas to przed udarem słonecznym, czy chociażby – nieprzyjemnym w skutkach – przegrzaniem organizmu.
 • kurtka/płaszcz przeciwdeszczowy
  Ten element może wydawać się banalny, ale na wszelki wypadek przypominamy o okryciach wierzchnich. Warunki atmosferyczne w górach potrafią zmieniać się z godziny na godzinę, a nawet z minuty na minutę. Wyruszając na wycieczkę podczas pięknej pogody, pełnej słońca i błękitnego nieba, nigdy nie mamy gwarancji, że kiedy będziemy wracać, aura będzie tak samo sprzyjająca. Bardzo prawdopodobne, że zaskoczy nas burza z intensywnym deszczem. Dlatego właśnie warto mieć przy sobie płaszcz przeciwdeszczowy, a dodatkowo nawet szalik!
jyj 1024x683 - Co zabrać na wakacje w górach? Lista niezbędnych rzeczy
Płaszcz przeciwdeszczowy to podstawowy element, niezależnie od panującej pogody.

W Twoim plecaku nie może zabraknąć także:

 • kremu przeciwsłonecznego
  Pogoda może być także niezwykle upalna, w takim przypadku obowiązkowo należy zaopatrzyć się w krem z wysokim filtrem UV. Słońce w wysokich partiach gór może być bardzo silne. Lepiej zapobiegać, niż leczyć!
 • podstawowej apteczki
  Woda utleniona, plastry, bandaż, opaska elastyczna, środki przeciwbólowe oraz folia NRC. Warto mieć ten podstawowy zestaw zawsze przy sobie.
 • jedzenia i picia
  Nie zapominaj o nawadnianiu. Chodzenie po górach to niewątpliwy wydatek energetyczny, więc zabierz ze sobą odpowiednią ilość wody oraz zbilansowane posiłki. Samodzielnie przygotowane batony zbożowe mogą okazać się świetnym rozwiązaniem, by uzupełnić swe deficyty energii :)
re 1024x977 - Co zabrać na wakacje w górach? Lista niezbędnych rzeczy
Pamiętaj o spożywaniu odpowiedniej ilości wody, szczególnie podczas letnich górskich wypraw.

Inne istotne górskie akcesoria:

 • latarka,
 • scyzoryk / nożyk,
 • termos,
 • kijki trekkingowe,
 • wielofunkcyjna chusta / komin,
 • zapalniczka lub zapałki (pamiętaj jednak, aby chronić je przed wilgocią),
 • taśma ”power tape” do łatania dziur i mocowania,
 • śpiwór (na wypadek nocowania w schronisku),
 • worki foliowe na ochronę rzeczy przed zmoknięciem i przetrzymywanie śmieci,
 • sznurek pomocniczy ”repsznur”.
gymghhmh 1024x683 - Co zabrać na wakacje w górach? Lista niezbędnych rzeczy
Latarka może okazać się pomocna podczas przemierzania dłuższych, całodniowych szlaków.

Na koniec przypominamy najważniejsze zasady, którymi należy kierować się podczas planowania wycieczek górskich:

 • w góry wychodźmy wczesnym rankiem, bo pogoda, jeśli ma się zepsuć, zrobi to najprawdopodobniej po południu,
 • gdy wychodzimy w góry w miejscu naszego zakwaterowania zostawmy wiadomość o planowanej trasie oraz przybliżonej godzinie powrotu,
 • trasę zaplanujmy tak, by była dopasowana zarówno do naszej kondycji, jak i doświadczenia w wędrówkach, a także: stanu zdrowia, wieku oraz warunków atmosferycznych,
 • nie zapominajmy o telefonie z w pełni naładowaną baterią i zapisanymi numerami alarmowymi do GOPR – 601 100 300 oraz szybkim numerem alarmowym – 985.
hammock 1031363 1920 1024x680 - Co zabrać na wakacje w górach? Lista niezbędnych rzeczy

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci sprawdzić, czy wakacyjna walizka jest kompletna, a także odświeżył wiedzę o górskich wyprawach.

Teraz pozostaje tylko wybrać przytulny nocleg w górach i ruszać w drogę, by podziwiać piękne widoki. Może przydać Ci się także nasz wpis o oznaczeniach górskich szlaków. Bez umiejętnego ich odczytania nie sposób zdobywać nowe szczyty!

Opublikowano:

Autor:

Studentka Psychologii na Uniwersytecie Łódzkim, rozwijająca kompetencje w sferze psychologii biznesu. Interesuje się psychologią marketingu i reklamy. W Noclegowo wykorzystuje swe kompetencje zajmując się content marketingiem. Unikatowe artykuły podróżnicze i niebanalne wyjazdowe propozycje to jej priorytety.


Oceń artykuł: