Dlaczego warto spędzić wakacje w Polsce?
Planując co roku wypoczynek, każdy z Nas staje przed tym samym wyborem: Polska czy zagranica? Porównujemy wady i zalety obu opcji. My jednak postaramy się udowodnić, że warto zostać w kraju i poznać to, czego jeszcze nie odkryliśmy.
Nieodkryte tereny Polski
Nasz kraj to nie tylko Bałtyk i Tatry. Istnieje wiele pięknych miejsc, których jeszcze nie odkryłeś. Przed zaplanowaniem podróży sprawdź, ile ciekawych zakątków możesz zobaczyć. Suwalszczyzna czy Bieszczady, które pięknymi widokami zapierają dech w piersiach to jedne z możliwości.
Polska kuchnia
Chyba nie znajdziemy drugiej takiej wakacyjnej destynacji, gdzie zjemy oscypka z żurawiną. Świeże nadmorskie ryby czy pierogi też brzmią zachęcająco. Wakacje w towarzystwie rodzimych przysmaków mogą być naprawdę przyjemne, w końcu tych dań zazdroszczą nam zagraniczni turyści przyjeżdżający do Polski.
Brak barier językowych
Wyjeżdżając za granicę musisz pamiętać, że porozumienie się nie zawsze będzie takie proste. Zwłaszcza w krajach, w których nawet angielski nie jest szczególnie popularny, wtedy dogadanie się z tamtejszą ludnością będzie dużym utrudnieniem. W kraju możesz czuć się swobodnie i nie musisz się przejmować tym, że mogą pojawić się problemy z poruszaniem się po mieście czy nawet odebraniem zarezerwowanej kwatery lub hotelu.
Różnorodność kultur
Z reguły poznawanie kultur jest czymś pozytywnym i sprzyja rozwojowi. W niektórych krajach inna kultura może wprowadzić Nas jednak w pewne dysonanse. Okazywanie uczuć na ulicy czy skąpy strój, który dla Polaków nie jest niczym dziwnym, w innych zakątkach świata może okazać się nie do przyjęcia. Brak znajomości zasad charakterystycznych dla pewnych kultur może przysporzyć Nam dodatkowych kłopotów.
Ta sama waluta
Gdy jedziemy za granicę, musimy liczyć się z wymianą waluty (najczęściej na euro), co zwyczajnie bywa kłopotliwe. Nie jesteśmy w stanie w 100% oszacować cen i porównać ich do polskich. Na dodatek częściej wychodzi to drożej, niż gdy płacimy w złotówkach w kraju. Różnice da się najbardziej zauważyć, kupując artykuły spożywcze.
Koszty
Porównując koszty zakwaterowania w Chorwacji (jeden z najczęściej wybieranych kierunków przez Polaków), to kształtują się one w podobny sposób jak w Polsce, zatem nie grają tutaj większej roli. Natomiast gdy doliczymy koszty podróży samolotem lub samochodem, w zależności od upodobań, stają się one dużo większe w momencie, gdy jedziemy za granicę. Porównując zatem ogólny koszt, wakacje w Polsce okazują się tańsze. Dodatkowym minusem staje się fakt, że niektóre Państwa, przykładowo Grecja wprowadziły w styczniu 2018 tzw. podatek turystyczny. Powoduje to kolejny wydatek, szczególnie gdy wybieramy hotele w wysokim standardzie (wzrost o ok.120 zł tygodniowo).
Upadki biur podróży
W ostatnich latach mieliśmy okazję obserwować wiele głośnych upadków czołowych biur podróży. Zorganizowane wakacje, oznaczające maksimum wypoczynku i minimum formalności stawały się zaprzeczeniem wizji komfortowego relaksu. Ten fakt zdecydowanie może skłaniać do wzięcia losu wakacji we własne ręce i zaplanowania wyjazdu w polskie tereny. Wypoczynek w kraju zdecydowanie ogranicza możliwość wystąpienia nieprzyjemnych sytuacji związanych z brakiem możliwości powrotu do domu, co czasami miało miejsce podczas wakacji z biurem podróży. Niekiedy warto wybrać sprawdzone rozwiązania i miejsca, w których czujemy się komfortowo i bezpiecznie.
Zamachy
To kwestia, z którą wielokrotnie spotykamy się przy okazji czytania bądź oglądania wiadomości. Lista krajów, w których Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej ostrożności nieustannie się wydłuża. Poziom zagrożenia terrorystycznego we Włoszech i Holandii osiągnął poziom czwarty, we Francji natomiast poziom drugi. Szczególną ostrożność należy zachować również w Turcji, Maroko, Tunezji, Brazylii i Egipcie. Aspekt wzmożonych zamachów i rosnącego poziomu przestępczości także może zniechęcać do poszukiwania wakacyjnych przygód za granicą.
Co z pogodą?
O wakacjach w Polsce często mówi się, że są nieopłacalne ze względu na brak zagwarantowanej pogody. Druga połowa tegorocznych wakacji kształtuje się jednak w słonecznych barwach. Końcówka lipca oraz sierpień mają przynieść wysokie temperatury i słoneczną, przyjemną pogodę. Gdyby jednak coś poszło niezgodnie z planem, a deszcz miałby przyćmić Twój wakacyjny nastrój, zachęcamy do zapoznania się z pomysłami na to, co można robić, gdy na wakacjach pada deszcz ->
Co robić na wakacjach gdy pada? Nie rezygnuj z urlopu w Polsce!

Wybierając miejsce do którego jedziemy na wakacje, warto zwrócić uwagę na wszelkie utrudnienia, jakie mogą się przydarzyć. Jeśli czujemy się niepewnie lub nie jesteśmy fanami stresujących wrażeń na wakacjach, to zostańmy w kraju. Przecież zanim zdecydujemy się poszerzać horyzonty o dalekie destynacje, odkryjmy wszystko, co u nas najlepsze!
Przeczytaj również: Wakacje w Polsce 2018 – ceny noclegów i preferencje turystów
Zobacz również
Oceń artykuł:
Comments are closed.
4 komentarze
Ja jestem zawsze po stronie wakacji w Polsce – jest tyle pięknych miejsc, że można bardzo aktywnie spędzić czas, ale także leżakując i opalając się :)
Zdecydowanie Polsce nie brakuje uroku i pięknych miejsc.
Jest bardzo dużo plusów – jesteśmy u siebie, nie ma problemu z komunikacją, walutą, czujemy się pewniej itd. I mamy w Polsce tak dużo pięknych miejsc, że jest co zwiedzać :) My byliśmy ostatnio w Ustce, całą rodziną, urzekła nas ta miejscowość, piękna plaża, molo, klimatyczne centrum :) A zatrzymaliśmy się w bardzo fajnym Hotelu Lubicz, który zapewnił nam dużo fajnych atrakcji, takich jak SPA&Wellness, sauna, basen :)
Tak racja, Ustka jest naprawdę pięknym miastem :)