Wakacje w Polsce 2018 – ceny noclegów i preferencje turystów

W tym roku koszty wakacyjnego wyjazdu wyniosą w Polsce średnio 74 zł w przeliczeniu na nocleg jednej osoby. Tak wynika z danych pochodzących z portalu Noclegowo.pl, największej polskiej wyszukiwarki obiektów noclegowych. Polacy najczęściej decydują się na wyjazdy w grupach od 2 do 4 osób. Tradycyjnie największą popularnością cieszą się miejscowości nadmorskie, ale również góry mają swoich miłośników.

Jak wskazują eksperci serwisu Noclegowo.pl, poprawiająca się sytuacja ekonomiczna w Polsce i w innych krajach przełoży się w 2018 roku również na turystykę.

Potwierdzają to m.in. prognozy World Travel & Tourism Council, z których wynika, że wartość branży podróży i turystyki wzrośnie o 4 proc. i osiągnie w tym roku blisko 9 bln USD, podczas gdy w roku poprzednim było to 8,27 bln” – mówi ekspert portalu Noclegowo.pl, Mateusz Goliat.

Na utrzymujący się od kilku lat trend wzrostowy wskazuje też stale rosnący popyt na miejsca noclegowe. Według oficjalnych danych Eurostatu, między rokiem 2015 a 2016,  liczba udzielonych noclegów we wszystkich turystycznych obiektach noclegowych wzrosła w Polsce o 11,5 proc. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2017 r. w sumie udzielono 83,9 mln noclegów, co oznacza wzrost o 5,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Z innych prognoz wynika, że w 2018 r. na wakacje wyjedzie około 50 proc. Polaków.

Mateusz Goliat zaznacza, że gusta Polaków wybierających wakacje w kraju pozostają od lat bardzo zbliżone. Największą popularnością cieszą się więc miejscowości położone nad Bałtykiem. Niewiele mniejsze powodzenie mają jednak regiony górskie, wśród których tradycyjnie palma pierwszeństwa należy do Zakopanego.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Przeczytaj porady ekspertów na temat wynajmu krótkoterminowego.

Ile zapłacimy?

Dane pochodzące z serwisu Noclegowo.pl pokazują, że przeciętny koszt noclegu w popularnych miejscowościach turystycznych wyniesie w tegorocznym sezonie wakacyjnym 74 zł w przeliczeniu na nocleg jednej osoby. Nieco drożej jest nad morzem (75,5 zł), a trochę taniej w górach (71,5 zł).

Ceny pozostały na podobnym poziomie względem 2017 r. Różnice są niewielkie. Średni koszt w sezonie wakacyjnym to 74 zł. Jest więc taniej w porównaniu np. do tegorocznej majówki, gdy średnia wynosiła 97,5 zł. Jeżeli weźmiemy pod uwagę stawki w najpopularniejszych miejscowościach turystycznych, to zobaczymy też spore różnice. Przykładowo, stosunkowo drogi jest Sopot, gdzie nocleg kosztuje przeciętnie 110 zł. Znacznie tańsze miejsca noclegowe znajdziemy natomiast m.in. we Władysławowie, gdzie średnia kwota jest dwukrotnie niższa i wynosi 56 zł” – komentuje ekspert serwisu Noclegowo.pl.

Średnie ceny noclegów w Polsce 300x251 - Wakacje w Polsce 2018 – ceny noclegów i preferencje turystów

Za pojedynczy nocleg w turystycznej stolicy Tatr trzeba w 2018 r. zapłacić przeciętnie 76 zł. Na podobnym poziomie kształtują się koszty w Karpaczu i Kołobrzegu (po 71 zł), Szklarskiej Porębie (72 zł), a także w Międzyzdrojach (74 zł). Taniej jest m.in. w Łebie (60 zł), Świnoujściu (66 zł) i Wiśle (68 zł). Droższy jest pobyt w Gdańsku i Gdyni (po 88 zł).

Parami i całymi rodzinami

Z nowych danych wynika też, że Polacy preferują wyjazdy w kilkuosobowych grupach – najczęściej parami lub z dziećmi.

Sprawdziliśmy, w jak licznych grupach podróżują Polacy. Okazuje się, że wyjazdy w pojedynkę należą do rzadkości. To bowiem tylko 2 proc. ogółu wakacyjnych wyjazdów. Wyraźnie dominują wyjazdy w grupach od 2 do 4 osób. W taki właśnie sposób na wakacje wyjeżdża w sumie ponad 80 proc. Polaków” – wyjaśnia Mateusz Goliat.

w ile osób jeździmy 300x251 - Wakacje w Polsce 2018 – ceny noclegów i preferencje turystów

W parach podróżuje niemal jedna trzecia Polaków (29,8 proc.). Duży odsetek stanowią wyjazdy w nieco większych grupach, które liczą 3 osoby (22,6 proc.) i 4 osoby (22,1 proc.). Zdarzają się też wyjazdy w jeszcze liczniejszym towarzystwie (6-9 osób) – stanowią one 9,1 proc. ogółu. Z kolei wakacje w grupach liczących co najmniej 10 osób należą do rzadkości (3,8 proc.).

Na ile wyjeżdżamy?

Dane statystyczne pokazują, że całkiem spora część turystów wybiera się na krótkie wypady wakacyjne, które liczą 1 dzień (2,7 proc.), 2 dni (5,4 proc.), 3 dni (8,1 proc.) czy 4 dni (9 proc.). Na minimalnie dłuższy pobyt decyduje się odpowiednio 8,1 proc. (5 dni) oraz 11,7 proc. (6 dni) Polaków.

Na długość wyjazdów wakacyjnych wpływa kilka różnych czynników. To oczywiście z jednej strony zasobność portfela, ale też np. liczba dni wolnych, jakimi dysponujemy w okresie wakacyjnym. Dominują jednak wyjazdy na niemal tradycyjny już okres 1-2 tygodni, chociaż krótsze i dłuższe wyjazdy również cieszą się całkiem sporą popularnością” – wskazuje ekspert serwisu Noclegowo.pl.

ILE CZASU SPĘDZAMY NA WAKACJACH  300x251 - Wakacje w Polsce 2018 – ceny noclegów i preferencje turystów

Duża część osób (21,2 proc.) decyduje się na wyjazd na pełny tydzień, czyli na 7 dni. Nieco większy odsetek wybiera dłuższy pobyt (8-13 dni). Nie brak też osób, które mogą sobie pozwolić na wakacje liczące minimum 14 dni – w tym przypadku odsetek wynosi 11,3 proc. ogółu wyjazdów wakacyjnych.

Kwatery i apartamenty najpopularniejsze

Z danych pochodzących z serwisu Noclegowo.pl wynika również, że Polacy zdecydowanie najczęściej decydują się na noclegi w kwaterach (37,4 proc.) oraz apartamentach (29,8 proc.). Żadna z pozostałych kategorii obiektów nie przekracza w tym roku granicy 10 proc.

Szukając wakacyjnych noclegów, najczęściej wybieramy kwatery i apartamenty. Właśnie takie obiekty są obecnie zdecydowanie najczęściej poszukiwane. Mniejszym powodzeniem cieszą się m.in. obiekty agroturystyczne, wille czy hostele” – wskazuje Mateusz Goliat.

Co wybieramy na wakacje  300x251 - Wakacje w Polsce 2018 – ceny noclegów i preferencje turystów

Na inne typy obiektów decyduje się proporcjonalnie mniejsza liczba osób – domki wypoczynkowe (9,1 proc.), wille (8,1 proc.), obiekty agroturystyczne (5,4 proc.), pensjonaty (4 proc.), hotele (3,6 proc.) oraz hostele i ośrodki wypoczynkowe (po 1,3 proc.).

Opublikowano:

Autor:

W Noclegowo od 2018 roku zajmuje się marketingiem oraz PR. Dzięki zgromadzonej wiedzy, wspiera klientów w zagadnieniach optymalizacji oferty czy najmu krótkoterminowego. Prywatnie pasjonuje się makijażem oraz tańcem.


Oceń artykuł:

2 komentarze

ela

Współpracuję osobiście z NOCLEGOWO już parę lat, ale w tym roku NIE SPRZEDAŁAM nic , dokładnie nic poprzez ten system ! Uważam ten rodzaj reklamy i poszukiwanie klienta jako jeden z najgorszych…inne systemy i firmy dały mi większa satysfakcję i dochód

Sylwia Krajewska

Pani Elżbieto,
podsumowując nasze wspólne ustalenia podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej:
1. Aby dokonać obiektywnej oceny skuteczności Noclegowo, warto pytać gości, skąd pozyskali Pani numer telefonu.
2. Przyznała Pani, że obecnie ma Pani pełne obłożenie, czego oczywiście gratulujemy! :) Tym samym jednak, blisko 300 osób, które odwiedziło Pani ofertę w Noclegowo w lipcu, nie miały szansy skorzystać z Pani noclegu właśnie ze względu na brak wolnych terminów.
3. Proszę pamiętać, że nasze Biuro Obsługi zawsze chętnie pomoże przeanalizować skuteczność oferty.

Bardzo dziękujemy za opinię oraz dzisiejszą miłą rozmowę. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i liczymy na dalszą owocną współpracę. Pozdrawiamy!

Comments are closed.