Trendy w turystyce na 2023 rok

Za nami rok 2022, który obfitował w wiele zmian, również na rynku turystycznym. Echo minionej pandemii, próby powrotu do normalności po kryzysie i na dodatek inflacja i niepewność co do najbliższej przyszłości. Te aspekty z pewnością wpłyną na zmiany w sposobie podróżowania wśród Polaków. Sprawdziliśmy, co czeka nas w tym roku pod względem planowania wyjazdów i jakie są turystyczne trendy 2023. 

Workation – łączenie pracy z podróżowaniem

Pandemia wymusiła niejako dostosowanie się do nowej rzeczywistości, w której praca zdalna jest czymś zupełnie normalnym. Jeszcze do niedawna ten tryb pracy zarezerwowany był głównie dla sektora związanego z IT. Jednak, jak się okazało, także inne branże są w stanie funkcjonować bez stacjonarnego biura. To rodzi zupełnie nowe możliwości jeśli chodzi o łączenie pracy z podróżowaniem. Wystarczy laptop i dostęp do internetu. Dzięki możliwości wykonywania swoich obowiązków z niemal każdego zakątka świata zmiana otoczenia nie sprawia trudności. Co więcej, takie działanie może znacząco wpłynąć na efektywność i kreatywność. Popołudnie spędzone na odkrywaniu uroków Polski na pewno zaowocuje energią i satysfakcją z wykonywanej pracy. 

yasmina h p8DjPfqEhW0 unsplash 1024x679 - Trendy w turystyce na 2023 rok

Relaks na łonie natury i slow tourism

Nie od dziś wiadomo, że przebywanie w otoczeniu przyrody zbawiennie działa zarówno na umysł, jak i ciało. Pędzący tryb życia i natłok obowiązków nierzadko wywołuje stres. A każdy potrzebuje czasem oderwania się od rzeczywistości i naładowania wewnętrznych baterii. Podczas pandemii Polacy częściej decydowali się na wypoczynek z dala od zgiełku. Od dłuższego czasu zauważa się zainteresowanie wyjazdami w rytmie slow. Są to podróże nastawione na doświadczanie chwili, obcowanie z naturą i rezygnację z odwiedzania jak największej ilości atrakcji w możliwie najkrótszym czasie. Ukierunkowane na odkrywanie mniej popularnych miejsc i działanie zgodnie ze zrównoważonym rozwojem. Na czerpanie z dobrodziejstw natury – w takich miejscach Gospodarze częstują gośćmi produktami pochodzącymi z ich własnych upraw. Dzięki temu turysta zyskuje spokój i niepowtarzalne przeżycia. 

1670496503054 7053049 1024x683 - Trendy w turystyce na 2023 rok

Pobyt w niebanalnych miejscach

Jeszcze do niedawna dla większości turystów najważniejszym kryterium przy wyborze noclegu był stosunek ceny do jakości. Raczej nie przywiązywało się większej wagi do tego, jaki jest wystrój danego miejsca poza tym, żeby było czysto i wygodnie. Od jakiegoś czasu zauważyć można jednak wzrost liczby obiektów, które starają się odbiegać od utartych schematów. Wnoszą dla odwiedzającego dodatkową wartość, jaką są doświadczenia wizualne. Coraz częściej trafić można na niepowtarzalny wystrój i wygląd inspirowany przykładowo konkretną epoką, filmem bądź sławną osobą. To także przekształcanie na miejsca noclegowe obiektów, które wcześniej pełniły zupełnie inną funkcję, takie jak zamki, dworki czy inne zabytkowe budynki. Powstają również takie miejsca jak domki na jeziorze, namioty sferyczne czy chatki na drzewie. Możliwości jest wiele, by zainteresować potencjalnych Gości i tak naprawdę liczy się inwencja twórcza Gospodarzy.

1651959938703 2788461 1024x683 - Trendy w turystyce na 2023 rok

Wyjazdy rodzinne

Obecny tryb życia wymusza niejako spędzanie większości życia w pracy, pośpiech i nieustanne załatwianie bieżących spraw. Pomimo, że najbliższa rodzina jest niemalże na wyciągnięcie ręki, to właściwie brakuje czasu na to, żeby tak naprawdę pobyć ze sobą. Wspólny wyjazd staje się niemalże luksusem, na co nie każdy może sobie pozwolić. Do tego dochodzi fakt, że obecnie ludzie rozjeżdżają się po świecie i ciężko zaplanować wspólne spotkanie. Na szczęście świadomość pielęgnowania rodzinnych więzi powraca do łask i coraz więcej rodzin decyduje się na zaplanowanie wypoczynku w większym gronie. To świetna okazja do nadrobienia czasu rozłąki i stworzenia nowych wspomnień. Wspólny pobyt w dużym, przestronnym domu na wyłączność to doskonałe miejsce, aby oderwać się od rzeczywistości i spędzić miło chwile z najbliższymi.

tyler nix V3dHmb1MOXM unsplash 1024x683 - Trendy w turystyce na 2023 rok

Wcześniejsze planowanie podróży

Galopująca inflacja dobitnie pokazała, że na przestrzeni kilku miesięcy sytuacja ekonomiczna może się drastycznie zmienić. W tym roku Polacy szczególnie będą starali się liczyć każdą złotówkę i świadomie podejmować decyzje dotyczące wydatków. Także w przypadku wyjazdów. O ile podczas pandemii i tuż po niej dominowały pobyty rezerwowane na ostatnią chwilę, to obecnie może ulec to zmianie. Już teraz pojawiają się rezerwacje obiektów na sezon letni. To dobry moment na to, aby przeanalizować swoją sytuację i zaplanować urlop. Warto też dodać, że rezerwując nocleg ze znacznym wyprzedzeniem możemy liczyć na to, że za te kilka miesięcy cena nie ulegnie zmianie i mamy pełną dowolność w wyborze idealnego miejsca, które spełni nasze oczekiwania. Kiedy zacznie się sezon, dostępność noclegów może być już znacznie ograniczona. 

that s her business R4sP8 Bq0Bw unsplash 1024x683 - Trendy w turystyce na 2023 rok

Staycation – bądź turystą we własnym mieście

Staycation to nic innego jak odwiedzanie miejsc, które są w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. To dość świeży trend, który zyskał na popularności w czasach pandemii. Ograniczona możliwość dalszych wyjazdów sprawiła, że Polacy zwrócili uwagę na to, co znajduje się w ich najbliższym otoczeniu. To mogą być zarówno wycieczki poza miasto, jak i w obrębie danego województwa. Warto też spróbować poczuć się turystą we własnym mieście, gdyż przebywając w nim na codzień często nie dostrzega się jego atutów. Takie podróże sprawiają, że na nowo można poznać swój region i spojrzeć na niego z innej perspektywy. Dodatkowo nie tracimy czasu na dojazdy i oszczędzamy pieniądze, co w dobie inflacji jest szczególnie istotne. A propozycji na ciekawe miejscówki z pewnością nie zabraknie. Każdy zakątek Polski skrywa bowiem tajemnice, które czekają na odkrycie. Wystarczy się tylko rozejrzeć.

eilis garvey VRpITPhqLU unsplash 1024x680 - Trendy w turystyce na 2023 rok

Podróże jednodniowe i city break 'i

Nie da się ukryć, że mamy coraz mniej wolnego czasu i nie zawsze możemy pozwolić sobie na dłuższy wyjazd. A wiadomo, że każdy potrzebuje raz na jakiś czas oderwać się od codzienności i odpocząć. Ponadto szybki tryb życia sprawia, że chcemy doświadczać tu i teraz i by w jak najkrótszym czasie zobaczyć możliwie najwięcej. Pomimo, że wcześniej wspomniane podróże w rytmie slow stają się coraz bardziej popularne, to spontaniczne wyjazdy wciąż są na topie. Gdzie się wybrać? W Polsce znajduje się wiele miast, które mają do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji. Także wtedy, kiedy planujemy intensywne zwiedzanie. Najpopularniejszym kierunkiem są oczywiście największe miasta, takie jak Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław czy Gdańsk. Warto także odwiedzić te mniejsze, takie jak Kazimierz Dolny, Toruń, Sandomierz czy Krynica-Zdrój.

jezael melgoza PFZc RrYZII unsplash 1024x683 - Trendy w turystyce na 2023 rok

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Turystyki i Rekreacji UAM w Poznaniu. W Noclegowo łączy wiedzę wyniesioną ze studiów z zamiłowaniem do wyszukiwania ciekawych miejsc na mapie Polski. W wolnych chwilach dużo czyta, ogląda horrory i lubi przygodowe gry komputerowe.


Oceń artykuł: