Kolory tras narciarskich. Na co zwrócić uwagę na nartach, czyli savoir vivre na stoku.

Czy stawiasz pierwsze kroki na stoku i zastanawiasz się nad znaczeniem kolorystyki szlaków? Może posiadasz już trochę doświadczenia i zastanawiasz się, czy możesz szusować na trasie o wyższym poziomie? Sprawdź, co oznaczają poszczególne kolory tras narciarskich.

Savoir vivre na stoku – zasady FIS

Wybierając się na stok, warto mieć na uwadze savoir vivre każdego narciarza czy snowboardzisty. Mowa o 10 zasadach ustalonych przez Fédération Internationale de Ski (FIS) obowiązujących miłośników sportów zimowych na całym świecie.

  1. Rozwaga i wzgląd na inne osoby
    Każdy narciarz lub snowboarder powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.
  2. Kontrola prędkości
    Każdy narciarz lub snowboarder powinien kontrolować sposób jazdy. Powinien on dostosować szybkość i sposób jazdy do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu.
  3. Pierwszeństwo
    Narciarz lub snowboarder nadjeżdżający od tyłu musi wybrać taki tor jazdy, by nie zagrażać nadjeżdżającym przed nim.
  4. Wyprzedzanie
    Wyprzedzać na stoku można z góry i z dołu, z prawej lub lewej strony. Zawsze należy zostawić taki odstęp, by zostawić narciarzom i snowboardzistom wystarczająco dużo miejsca na swobodne ruchy.
  5. Włączanie do ruchu
    Każdy narciarz lub snowboardzista, który rozpoczyna jazdę lub włącza się do ruchu po zatrzymaniu, powinien sprawdzić zarówno górę, jak i dół w celu upewnienia, że nie stwarza zagrożenia dla siebie i innych.

    photo 1519659675643 e5885721661f 2 - Kolory tras narciarskich. Na co zwrócić uwagę na nartach, czyli savoir vivre na stoku.

  6. Zatrzymanie
    Każdy narciarz lub snowboardzista powinien unikać nagłego zatrzymania się na wąskich i mało przejrzystych odcinkach trasy. Po upadku w takim miejscu narciarz lub snowboardzista powinien jak najszybciej je opuścić.
  7. Wchodzenie i schodzenie
    Narciarz lub snowboardzista może podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.
  8. Przestrzeganie znaków narciarskich
    Każdy narciarz lub snowboardzista winien stosować się do znaków narciarskich, oznaczeń tras i sygnalizacji.
  9. Udzielanie pomocy
    W razie wypadku każdy narciarz lub snowboardzista zobowiązany jest do udzielenia pomocy.
  10. Obowiązek ujawnienia tożsamości
    Każdy narciarz i snowboardzista, świadek czy uczestnik, odpowiedzialny czy też nie, musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.

Oznaczenia kolorystyczne na stokach

Szusowanie po oprószonej śniegiem zimowej krainie w towarzystwie promieni słońca. To chyba idealny scenariusz aktywnego zimowego wypoczynku. Jeśli pragniesz adekwatnie dopasować swoje umiejętności do poziomu trasy, zapoznaj się z jej przeznaczeniem, o którym mówią poszczególne kolory.

Trasy zielone

Jeśli dopiero zaczynasz narciarską przygodę, wracasz na stok po dłuższej przerwie lub planujesz uczyć jazdy na nartach najmłodszych, musisz udać się na zielony stok. Są to stoki o bardzo niewielkim nachyleniu, gdzie w praktyce niemożliwe jest rozwinięcie dużej szybkości. Na tym szlaku masz pewność, że w każdej chwili możesz się zatrzymać, a szerokie trasy dodają komfortu jeździe. Znacznym atutem zielonych, najłatwiejszych tras jest fakt, iż nie spotkamy tutaj brawurowo jeżdżących osób, które niekiedy mogą stanowić swoiste zagrożenie na stoku. Jeśli chcesz nauczyć się jazdy w spokojnych warunkach, nie musząc oglądać się za siebie, odwiedź zieloną trasę.

photo 1526991757821 1307bf7800f6 1 1024x683 - Kolory tras narciarskich. Na co zwrócić uwagę na nartach, czyli savoir vivre na stoku.

Trasy niebieskie

W przypadku gdy czujesz się już nieco pewniej, możesz skorzystać z bardziej zróżnicowanych tras niebieskich. Wciąż posiadają one stosunkowo łatwy poziom, ale wyższy kąt nachylenia, umożliwiający rozwinięcie większych prędkości. To idealnie miejsce dla wszystkich osób preferujących spokojną jazdę. Na niebieski stok możesz wybrać się po doszlifowaniu umiejętności wraz z całą rodziną. To cieszący się największą popularnością typ trasy, idealny by przyjemnie spędzić czas na stoku bez zbyt dużej dozy ryzyka. Jeśli planujesz szlifować swoje narciarskie umiejętności z zamiarem korzystania z bardziej zaawansowanych tras, to również miejsce odpowiednie dla Ciebie. Osoby dobrze radzące sobie na deskach oraz średnio zaawansowane mogą mieć pewność, że na niebieskiej trasie nie będzie potrzeby, by odpychać się kijkami lub wręcz podchodzić na zbyt płaskich odcinkach, co czasami zdarza się na trasach zielonych. 

Trasy czerwone

Tutaj można odczuć największy skok poziomu trudności stoku. Możesz odnieść nawet wrażenie, że brakuje poziomu pośredniego – średnio zaawansowanego. Ze skoków bardzo łatwych i łatwych następuje przejście do tras trudnych – czerwonych i czarnych. Do jazdy na trasach oznaczonych kolorem czerwonym podchodź z ostrożnością i ze sporym dystansem w ocenie swoich umiejętności narciarskich. Tylko bardzo zaawansowani narciarze mogą czuć się na trasach czerwonych zupełnie swobodnie. Jeśli jeździsz dobrze na nartach, także powinieneś zachować ostrożność na czerwonych stokach. Jeżeli wybierzesz się na ten stok, zwracaj uwagę na optymalną prędkość i redukuj ją podczas zakrętów, gdy nie wiesz, jak wygląda dalsza część trasy. Możesz wybrać się na czerwoną trasę, jeśli czujesz, że niebieskie szlaki nie mają już przed Tobą żadnych tajemnic, a Twoje umiejętności są na zaawansowanym poziomie. Dowiedz się, które miejsca mogą stwarzać zagrożenie. Każdy kolejny zjazd będzie dla Ciebie łatwiejszy i przybliży Cię do pokonywania najtrudniejszych odcinków.

Jeśli jesteś narciarskim mistrzem o dużym doświadczeniu i umiejętnościach, możesz sprawdzić ciekawe, czerwone trasy w Polsce. Należą do nich przykładowo Golgota z Soliska w Szczyrku czy Palenica 1 w Stacji Narciarskiej w Szczawnicy.

photo 1516384819783 928bb6d6ebea 1024x683 - Kolory tras narciarskich. Na co zwrócić uwagę na nartach, czyli savoir vivre na stoku.

Trasy czarne

Gratka dla mistrzów i horror dla niedoświadczonych. To najtrudniejszy rodzaj trasy, który może kryć wiele niespodzianek i zarazem niebezpieczeństw. Możesz natrafić na grudy lodu, muldy i ukryte dołki. Takie atrakcje na trasie wymagają nie tylko perfekcyjnych umiejętności i doświadczenia, ale także odpowiedniego sprzętu. Pomoże on uporać się z takimi przeszkodami i ułatwi jazdę. Niespodziewane ostre zakręty także mogą być tutaj normą. Spotkasz się z nachyleniem stoku wynoszącym ponad 29%. Decydując się na czarną trasę, warto wybrać się z osobą, która miała już okazję zjeżdżać na tym terenie. Wskaże ona niebezpieczne punkty, nieoczekiwane zakręty, zwężenia, bardzo strome odcinki czy ukryte garby i dołki.

Aby cieszyć się narciarskim szaleństwem, pamiętaj o zasadach panujących na stoku, dobierz odpowiedni ubiór i wyposażenie oraz zdecyduj się na trasę współgrającą z Twoimi umiejętnościami.

Niech moc będzie z Tobą, powodzenia na stoku!

Zainteresowany zimowym wyjazdem? Sprawdź:
-> noclegi na ferie zimowe
-> noclegi w górach

Opublikowano:

Autor:

Studentka Psychologii na Uniwersytecie Łódzkim, rozwijająca kompetencje w sferze psychologii biznesu. Interesuje się psychologią marketingu i reklamy. W Noclegowo wykorzystuje swe kompetencje zajmując się content marketingiem. Unikatowe artykuły podróżnicze i niebanalne wyjazdowe propozycje to jej priorytety.


Oceń artykuł: