Wiosna nadchodzi! Jak przygotować rower do sezonu?

Na przełomie zimy i wiosny każdy cieplejszy dzień to idealna okazja do powrotu na rowerowe ścieżki. Zanim jednak zdecydujesz się na pierwszą wiosenną przejażdżkę, zadbaj o swoje dwa kółka i… o swoją kondycję!

Rozruszaj się po zimie

Duża dawka ruchu po zimowym lenistwie może skutkować zakwasami, a nawet kontuzjami. Warto więc już teraz zadbać o kondycję. Jeśli jesteś fanem sportów zimowych, warto skorzystać z ostatnich mroźnych dni zimy. Narty i snowboard wzmocnią nogi i przygotują je do dłuższych rowerowych tras. Należy zwrócić uwagę na to, że podczas jazdy na rowerze pracują nie tylko dolne partie ciała. Siłownia i basen pozwolą wzmocnić także mięśnie brzucha, grzbietu czy ramion, które przydają się do amortyzacji wstrząsów podczas jazdy. Bogata oferta klubów fitness może spodobać się szczególnie paniom. Zumba to zajęcia przy latynoskiej muzyce, które aktualnie podbijają serca Polek. Nowością są też ćwiczenia z bosu. Bosu to specjalne urządzenie, które wyrabia zmysł równowagi i wzmacnia mięśnie głębokie. TBC są zajęciami ogólnorozwojowymi, które oddziałują na wszystkie partie mięśni.

trening rower - Wiosna nadchodzi! Jak przygotować rower do sezonu?
Warto wprowadzić zmiany do diety. Dzięki temu nie tylko szybciej zyskasz kondycję, ale także poczujesz się dużo lepiej. Spróbuj jeść potrawy lekkostrawne oraz pić dużo płynów. Rezygnacja z tłustych i smażonych potraw oraz słodyczy przyspieszy przemianę materii. Nie jedz co najmniej 2 godziny przed treningiem, aby uniknąć niestrawności i bólu brzucha. Po wysiłku dobrze jest uzupełnić niedobór energii posiłkiem bogatym w węglowodany.

Zrób przegląd roweru

Podstawową czynnością, którą trzeba wykonać po zimie jest czyszczenie roweru. Nie potrzebujesz do tego specjalnych środków – wystarczy woda z płynem do naczyń. Uważaj jednak z wodą pod dużym ciśnieniem – może się dostać do uszczelnionych miejsc.

Konieczne jest sprawdzenie kół i opon. Jeśli w kołach pojawił się luz i nie są stabilne, jazda na rowerze może być niebezpieczna. W tym przypadku trzeba oddać rower do serwisu. W razie konieczności, należy dopompować opony (np. na stacji benzynowej). Zalecane przez producenta ciśnienie podane jest na zewnątrz każdej opony.

rowerowa opona - Wiosna nadchodzi! Jak przygotować rower do sezonu?

Specjalna uwaga wymagana jest podczas czyszczenia łańcucha. Pierwszym krokiem jest zdjęcie go roweru. Podstawa to dokładne wyczyszczenie starego smaru i większych zabrudzeń (np. benzyną ekstrakcyjną). Po czyszczeniu łańcuch należy odtłuścić. W tym celu włóż go do plastikowego pojemnika i zalej go benzyną. Potrząsaj przez chwilę zamkniętym pojemnikiem, aby benzyna dotarła do wszystkich trudno dostępnych miejsc. Po wyjęciu łańcucha zostaw go do wyschnięcia. Kiedy będzie już suchy, posmaruj go specjalnym olejem do łańcuchów. Możesz też wpuścić kroplę w każde ogniwo. Po założeniu łańcucha zakręć pedałami, aby olej równomiernie się rozprowadził.

naprawa roweru - Wiosna nadchodzi! Jak przygotować rower do sezonu?

Niezwykle ważne jest dokładne sprawdzenie hamulców rowerowych. Linki hamulcowe nie mogą być zardzewiałe, a klocki hamulcowe zużyte. Jeśli na klockach nie ma „wycięć”, należy je wymienić. Warto natrzeć linki małą ilością oleju, a następnie wlać kilka kropel w zawiasy hamulców.

Sprawdź przerzutki. Jeśli nie działają prawidłowo, oddaj je do regulacji.

Zacznij rowerowy sezon

Po wzmocnieniu kondycji i przeglądzie „dwóch kółek” jesteś gotowy na rozpoczęcie sezonu rowerowego. Pamiętaj o tym, aby pierwsze wiosenne trasy nie były zbyt długie i intensywne. Podziwiaj budzącą się do życia przyrodę i baw się dobrze! Zobacz też sielskie noclegi, gdzie możesz wziąć swój rower i wypocząć.

rower wiosna - Wiosna nadchodzi! Jak przygotować rower do sezonu?

Opublikowano:

Autor:


Oceń artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

7 komentarzy

Piotr

Ale jako metoda połowu ryb. :) Ja potrzebuję pleneru – trasy przez las i inne atrakcje. Kręcenie w miejscu mnie nie kręci.

Reply
Rafał

Tylko jak tu jeździć jak ciągle ten śnieg. Dziś przeczytałem, że w maju ma być tak ciepło, że będziemy chodzić w klapkach po śniegu.

Reply
Masa

Fakt. Zmiana diety po zimie to chyba było moje największe wyzwanie. Do tego śnieg leżący do prawie połowy kwietnia. Na szczęście skutecznie nadrabiam stracony czas ;)

Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prowadzisz wynajem na doby?

Ten ebook jest dla Ciebie!