Jak wybrać rower dla dziecka?

Zakup roweru dla dziecka nie jest taki prosty, jakby się z pozoru mogło wydawać. Aby był on idealny, musi być wybierany w oparciu o wiek, wzrost, płeć, rodzaj terenu, po którym najczęściej będzie dziecko jeździło, a także wiele innych czynników.

Przede wszystkim rower musi być solidny, bezpieczny i odporny na ewentualne “kolizje”. Jeśli faktycznie zależy ci na bezpieczeństwie twojego dziecka nigdy nie zaszkodzi być podwójnie pewnym, że tak właśnie będzie. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, a w zasadzie ogólników dotyczących odpowiedniego wyboru roweru dla dziecka. Powinniśmy zrozumieć, że wszystko to ma niebagatelny wpływ nie tylko na zdrowie i bezpieczeństwo, ale także szczęście naszej pociechy. Warto więc poświęcić większą chwilę i ustosunkować się do zalecań zanim dokonamy ostatecznego wyboru.

Wielkość roweru

Rowery dla dziecka są skalibrowane nie przez wysokość, a rozmiar kół. Rowery dostępne w rozmiarach 10 “, 12″, 16 ” i tak dalej. Wszystko po to, by wraz z wiekiem dziecka można było je odpowiednio dostosować. Nie mniej jednak jest to błędne myślenie, ponieważ poza odpowiednio dobranymi kołami, rower musi spełniać jeszcze wiele innych warunków. Mianowicie, dziecko po zejściu z siodełka powinno nogami dotykać podłoża. Ponad to, kolana w momencie pedałowania nie powinny zawadzać o kierownice, a swobodnie pod nim przechodzić. Natomiast ręce muszą bez problemu sięgać kierownika.

Rodzaje kół

Koła odgrywają bardzo ważna rolę w kwestii bezpieczeństwa na rowerze. Felgi muszą być wykonane ze stopu metalu lub aluminium. Tu też warto dodać, że należy unikać stalowego lub chromowanego rodzaju felg, ponieważ kiedy są mokre, klocki hamulcowe obniżają swoją funkcjonalność. Podczas testowania roweru, należy sprawdzić, czy koła swobodnie się obracają. Czy przypadkiem nie ocierają o inne części.

Hamulce

Hamulce są jednym z najważniejszych aspektów. W szczególności jeśli chodzi o wybór roweru dla dziecka. Pojazdy przygotowane specjalnie dla młodszego pokolenia, są zazwyczaj wyposażone w hamulce coaster, które unieruchamiają koło poprzez pedałowanie do tyłu. Ręczne hamulce zdecydowanie bardziej przeznaczone są dla starszych dzieci, ponieważ wymagają one odpowiedniej siły w rękach.

Podczas kupowania roweru, należy upewnić się, że hamulce nie skrzypią i nie ocierają o koła podczas swobodnej jazdy. W tym celu najlepiej zakręcić mocno kołem i wcisnąć hamulce w celu zbadania ich mocy i efektywności.

Rama

Rama roweru powinna być stosunkowo mocna i wytrzymała. Przeciętny dorosły powinien być w stanie ją zgiąć. Można to sprawdzić starając się wyrównać przednie i tyle koło tak, aby znajdowały się w jednej linii.

Osłona łańcucha

Osłony są bardzo pomocne w zapobieganiu wciągania przez łańcuch sznurówek czy też nogawek. Można więc uznać to za kolejną rzecz bezpieczeństwa jazdy na rowerze. Dobra osłona powinna otaczać niemal cały łańcuch oraz umożliwiać mu swobodne poruszanie się.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Opublikowano:

Autor:


Oceń artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

3 komentarze

Matylda

Bardzo fajny artykuł i świetne zdjęcie dzieciaczka. Zgadzam się, że przy wyborze rowerka dla dziecka powinniśmy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem. Ciesze się, że coraz częściej w mediach i na blogach poruszana jest ta kwestia, zauważyłam że coraz więcej marek rowerowych rozprzestrzenia ideę bezpiecznej jazdy. Ja ostatnio jestem na etapie zakupu kasku dla córeczki, zbliża się wiosna więc już wkrótce sezon. W sobotę znalazłyśmy fajny kask Gianta z dużą ilością otworków, regulowany i dobrze leżący na główce małej.

Reply
Roberto

Artykuł kompletnie do bani! Kompletnie nie ma w nim wzmianki o tym, że są ramy o różnym romiarze więc nie rozmiar koła ma decydujące znaczenie.
Przy kołach należałoby wspomnieć o fakcie opon i ich dostosowaniu do stylu jazdy bo opony szerokie z agresywnym bieżnikiem będą zbytkiem podczas jazdy po parku.
Przy hamulcach należałoby wspomnieć o klamkach hamulcowych a dokładniej do specjalnych klamkach dostosowanych do małej rączki dziecka.
Nie ma wzmianki o korbach i ich wielkości bo klasyczne 170 mm korby od dorosłego roweru kompletnie nie spełnią swojego zadania w rowerku dziecięcym o kołach 24.

Reply
Zigi

Oczekiwałem porady a przeczytałem stertę ogólników, na które wpadnie co bardziej rozgarnięty rodzic przy zakupie roweru dla swojej pociechy. Artykuł, jak ktoś wyżej napisał do bani.

Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prowadzisz wynajem na doby?

Ten ebook jest dla Ciebie!