Poznaj zaskakujące fakty o zamku w Mosznej!

Nazywany perłą Opolszczyzny, co roku przyciąga tysiące turystów. Bajkowy zamek w Mosznej pobudza wyobraźnię i zachwyca rozmachem. Czemu jest tak niezwykły?

Pakt z diabłem

Jeszcze w XVIII wieku w tym samym miejscu stał barokowy pałac, który spłonął w 1896 roku. Należał on wówczas do niemieckiego rodu von Tiele-Wiencklerów. Nie pozbawiony ułańskiej fantazji, hrabia Franz Hubert von Tiele-Wienckler nie zastanawiał się długo. Jeszcze w tym samym roku postanowił odbudować rezydencję. Swoje architektoniczne wizje wcielał w życie nadzwyczaj szybko. Po niespełna 5 latach budynek nie tylko odzyskał swój pierwotny kształt, ale został powiększony o neogotycką część wschodnią oraz oranżerię. Z czasem dobudowano 99 wież i zaprojektowano łącznie 365 pomieszczeń. Wokół pałacu powstał piękny park z siecią kanałów, po których można było pływać łodziami. Hrabia marzył, aby przyjąć w swoich progach samego cesarza Wilhelma II. Jego marzenie spełniło się w 1911 roku. Cesarz zachwycony rozmachem gospodarza zdziwił się, że tak wspaniała rezydencja powstała w tak krótkim czasie. To wtedy Franz Hubert zasugerował, że pomógł mu w tym sam diabeł. Okoliczni mieszkańcy długo plotkowali o czarcich mocach wspierających śmiały projekt. Jest to jedna z licznych legend krążących wokół posiadłości. Diabeł ponoć do dziś straszy w zamkowych murach.

sabine 930773 960 720 - Poznaj zaskakujące fakty o zamku w Mosznej!

Zamek już na wejściu robi wrażenie!

Samobójstwa i skandale

Na zamku w Mosznej nie brakuje także duchów. Znana jest historia angielskiej guwernantki, która służyła rodzinie. Jej ostatnim życzeniem było pochowanie jej na wyspie w ojczystym kraju. Nie spełniono jej prośby. Ciało zmarłej zakopano na wyspie w parku. Zrozpaczona nadal straszy odwiedzających. Po posiadłości krąży ponoć również kilka duchów panien, którym za życia serce złamał spadkobierca majątku Wincklerów – Klaus Peter. Słynął on ze swoich licznych podbojów miłosnych. Notorycznie zdradzał swoje żony (a miał je trzy) z tabunem kochanek. Mówi się, że niektóre popełniły przez niego samobójstwo po tym, jak zaszły z nim w ciążę. Ich niespokojne dusze nadal nawiedzają zamek krążąc po jego komnatach.

azalie - Poznaj zaskakujące fakty o zamku w Mosznej!

W parku zamkowym co roku można podziwiać kwitnące azalie

Koncerty, azalie i… Centrum Leczenia Nerwic

Dzisiaj rezydencja stanowi niezwykłą i jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych województwa opolskiego. Na terenie zamku w Mosznej znajdziemy hotel, restaurację, sale konferencyjne i centrum odnowy biologicznej. W teatrze muzycznym odbywają się koncerty i warsztaty muzyczne. Od ponad 30 lat organizowany jest tu także cykl koncertów znanych jako Święto Kwitnących Azalii. Warto jednak wiedzieć, że do 2013 roku w pomieszczeniach zamkowych mieściło się Wojewódzkie Centrum Leczenia Nerwic. Malowniczy park rozciągający się na sto hektarów, miał pomagać chorym w odzyskaniu spokoju ducha. Park do dziś zachwyca niezwykłą roślinnością i jest obowiązkowym miejscem spacerów. Placówkę jednak przeniesiono do nowo wybudowanego pawilonu. Posiadłość jest dostępna dla zwiedzających przez cały rok. Co ciekawe, jej urok doceniły także pary młode, które zauroczone bajkowym klimatem wybierają na sesje poślubne właśnie zamek w Mosznej. Cennik usług i kalendarium bieżących zamkowych wydarzeń można znaleźć na oficjalnej stronie.

Piękne zamki i pałace rozsiane są po całej Polsce. Gwarantujemy, że tych 5 okazów na Śląsku, również podbije Wasze serca. :)

Opublikowano:

Autor:

Pierwsze kroki na swojej ścieżce zawodowej stawiała w hotelarstwie. Nieustannie poszerza wiedzę w zakresie marketingu internetowego i copywritingu. W wolnych chwilach pakuje plecak i szuka natchnienia na górskich szlakach.


Oceń artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prowadzisz wynajem na doby?

Ten ebook jest dla Ciebie!