Zamki na Śląsku – co warto zwiedzić?

Planujesz jechać na Śląsk? Nic dziwnego, warto przejechać się na kilka dni i pozwiedzać okoliczne zamki i pałace. Są niepowtarzalne i wyjątkowe. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Mamy top 5 najciekawszych zamków na Śląsku. 

– Pałac w Krzyżanowicach
– Pałac Kawalera w Świerklańcu
– Pałac w Szczekocinach
– Zamek Hochbergów w Pszczynie
– Zamek Sułkowskich w Bielsko Białej

Pałac w Krzyżanowicach


Pałac usytuowany jest w centralnej części Krzyżanowic. Zbudowany został w 1700 roku przez hrabiego Jana Bernarda Praschma, a po jego śmierci w 1708 roku sprzedany baronowi Karolowi Gabrielowi von Wengerski. 22 listopada 1775 roku pałac stał się własnością rodu Lichnowskich, którzy gruntownie go przebudowali około 1856 roku w stylu neogotyckim. Do chwili obecnej obiekt zachował zasadniczy kształt nadany mu podczas ostatniej przebudowy. Gościł on wiele znanych osobistości jak Ludvik van Beethoven.

Pałac Kawalera w Świerklańcu

Rezydencja rodu Donnersmarcków została wybudowana specjalnie dla Wilhelma II, który przyjeżdżał do Świerklańca na polowania. Budowlę wzniesiono w parku świerklanieckim w pobliżu nieistniejącego już pałacu zwanego “Małym Wersalem” lub “Śląskim Wersalem”. W latach 1924-1937 w pałacu mieszkał przewodniczący Komisji Mieszanej dla Górnego Śląska Feliks Calonder. Po zakończeniu II wojny światowej obiekt został odrestaurowany i służył jako ośrodek szkoleniowy dla górnictwa. Obecnie w “Pałacu Kawalera” mieści się hotel i restauracja.

Pałac w Szczekocinach

Pałac w Szczekocinach koło Jędrzejowa na Ponidziu wybudowany został przez Urszulę i Franciszka Dembińskich. To jedna z najokazalszych rezydencji magnackich w XVIII wieku. Pierwotnie w tym miejscu znajdowała się siedziba rodowa Korycińskich herbu Topór.W skład kompleksu parkowo – pałacowego wchodzą również zabudowania gospodarcze wybudowane na przełomie XVIII i XIX wieku, tj. rządcówka, wozownia, pawilony, kwatery dla służby oraz oficyna ze stajnią i wozownią.

 

Zamek Hochbergów w Pszczynie

Miłośnicy zamków i pałaców nie mogą przegapić tego obiektu. Jest to najpiękniejszy zamek na Górnym Śląsku. W 1946 zamieniony na muzeum, obecnie działające pod nazwą Muzeum Zamkowe w Pszczynie. W przeciwieństwie do wielu innych zamków i pałaców na Śląsku, zniszczonych na skutek działań II wojny światowej i bezpośrednio po niej, w Zamku w Pszczynie zachowało się oryginalne wyposażenie i meble, które sprawiają, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.

 

Zamek Sułkowskich w Bielsku Białej

Zamek w Bielsku powstał w miejscu najstarszego właściwego ośrodka osadniczego miasta (najstarsze ślady osadnictwa znajdują się na północy w tzw. Starym Bielsku), na wzniesieniu przy obecnej ulicy Wzgórze i 3 Maja. Początkowo był to niewielki książęcy zameczek lub też obronna strażnica wzniesiona przez księcia cieszyńskiego Kazimierza w latach 1211-1234. Obecnie jest siedzibą Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, miejscem stałych i czasowych ekspozycji oraz koncertów muzyki kameralnej.

Opublikowano:

Autor: Zuzanna Maciejewska

Aktywna w społeczności akademickiej studentka ekonomii. Interesuje się marketingiem i copywritingiem. Na pierwszym miejscu stawia chęć rozwoju, a prywatnie miłośniczka tańca i sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *