3 niezwykłe miejsca na Mazurach – tylko dla prawdziwych pasjonatów

Bursztynowa komnata, piramida i… John Malkovich – specjalnie dla wszystkich poszukiwaczy przygód, przedstawiamy mniej znane, ale nie mniej ciekawe miejsca na Mazurach. Zapraszamy do wędrówki!


Zamek w Szymbarku

Fani zamków na pewno słyszeli co nieco o Szymbarku. W tej niewielkiej miejscowości, 9 km na północ od Iławy, znajdowała się niegdyś największa po Malborku warownia krzyżacka. Konstrukcja zamku w Szymbarku sprawiała, że był on niemal nie do zdobycia. Wybudowany w XIV wieku przez kapitułę pomezańską, został niestety doszczętnie zniszczony przez wojska radzieckie w 1946 roku. Dzisiaj możemy podziwiać pozostałości, które świadczą o jego dawnej świetności. Co ciekawe, w 1995 roku ruiny zamku w Szymbarku zostały wykorzystane przez niemieckiego reżysera, Volkera Schlondorffa. Na potrzeby filmu „Król Olch” stworzył tam pole bitwy, po którym przechadzał się sam John Malkovich!

Tajemnicza Góra

Legendarna Bursztynowa Komnata do dziś pobudza wyobraźnię niejednego fascynata historii. Mieszkańcy wsi Pareżki w powiecie bartoszyckim, do dziś plotkują o wydrążonych sztolniach w pobliskiej Tajemniczej Górze. Historia tego niewielkiego wzniesienia sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku, kiedy to w okolicy wybudowano poligon wojskowy oraz koszary. Później, już w czasie II wojny światowej, wojska Werhmachtu wykorzystywały te tereny do własnych celów. Z uwagi na mroźne mazurskie zimy, niemieckie pułki przygotowywały się tam do kampanii zimowej w Rosji. Wydrążono wtedy owiane tajemnicą sztolnie, po których jeździła kolejka wąskotorowa. To w nich Niemcy rzekomo ukryli Bursztynową Komnatę, po czym wszystko zasypali. Mimo prób, skarby nie zostały jeszcze odnalezione, więc plotki o zakopanym bogactwie nadal mają się świetnie.

Piramida w Rapie

Malutka wieś Rapa w gminie Banie Mazurskie nigdy nie wzbudzałaby wielkich emocji, gdyby nie pewien niemiecki arystokrata. Baron von Fahrenheid kupił ziemie w Rapie w połowie XVIII wieku. Jako miłośnik sztuki i mecenas artystów, zainteresował się egiptologią. Słysząc o magicznych właściwościach piramid, postanowił wybudować grobowiec dla swojej rodziny. Pochowano w nim 7 członków rodu. Ukryta w lesie piramida, mierząca niecałe 16 metrów została zapomniana i zaczęła niszczeć. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku została wpisana na listę zabytków. Niestety, niezwykłą budowlę zdewastowali ciekawscy turyści. Poszukiwali ukrytych w grobowcu skarbów. Ze względu na sprzyjające warunki, ciała pochowanych uległy mumifikacji. Stało się to nie lada gratką dla wielbicieli mrocznych historii. Do dzisiaj o piramidzie w Rapie krążą liczne legendy.

Chcesz poczuć dreszcze na własnej skórze zwiedzając ukrytą w lesie piramidę? Rezerwuj nocleg na Mazurach i ruszaj w drogę. :)

Opublikowano:

Autor: Marta Gill

Pierwsze kroki na swojej ścieżce zawodowej stawiała w hotelarstwie. Nieustannie poszerza wiedzę w zakresie marketingu internetowego i copywritingu. W wolnych chwilach pakuje plecak i szuka natchnienia na górskich szlakach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *