3 niezwykłe miejsca na Mazurach – tylko dla prawdziwych pasjonatów

Bursztynowa komnata, piramida i… John Malkovich. Specjalnie dla wszystkich poszukiwaczy przygód, przedstawiamy mniej znane, ale nie mniej ciekawe miejsca na Mazurach. Zapraszamy do wędrówki!


Zamek w Szymbarku

Fani zamków na pewno słyszeli co nieco o Szymbarku. W tej niewielkiej miejscowości, 9 km na północ od Iławy, znajdowała się niegdyś największa po Malborku warownia krzyżacka. Konstrukcja zamku w Szymbarku była niezwykle przemyślana, więc był on niemal nie do zdobycia. Zamek powstał w XIV wieku przez kapitułę pomezańską, ale niestety wojska radzieckie doszczętnie go zniszczyły w 1946 roku. Nadal możemy podziwiać jego pozostałości i do dziś świadczą one o jego dawnej świetności. Co ciekawe, w 1995 roku ruiny zamku w Szymbarku wykorzystał niemiecki reżyser, Volker Schlondorff. Na potrzeby filmu „Król Olch” stworzył tam pole bitwy, więc w trakcie zdjęć przechadzał się po nim sam John Malkovich!

Zamek Szymbark 2 - 3 niezwykłe miejsca na Mazurach - tylko dla prawdziwych pasjonatów

Ciekawe miejsca na Mazurach – zamek w Szymbarku, autor: Mateusz Malewski

Piramida w Rapie

Malutka wieś Rapa w gminie Banie Mazurskie nigdy nie wzbudzałaby wielkich emocji, gdyby nie pewien niemiecki arystokrata. Baron von Fahrenheid kupił ziemie w Rapie w połowie XVIII wieku. Jako miłośnik sztuki i mecenas artystów, zainteresował się egiptologią. Usłyszał o magicznych właściwościach piramid, więc postanowił wybudować grobowiec dla swojej rodziny. Pochowano w nim 7 członków rodu. Ukryta w lesie piramida zaczęła niszczeć, ponieważ całkowicie o niej zapomniano. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku znalazła się na liście zabytków. Niestety, niezwykłą budowlę zdewastowali ciekawscy turyści. Poszukiwali ukrytych w grobowcu skarbów. Warunki panujące wewnątrz piramidy były sprzyjające, więc ciała pochowanych uległy mumifikacji. Stało się to nie lada gratką dla wielbicieli mrocznych historii i do dzisiaj o piramidzie w Rapie krążą liczne legendy.

428px Piramida w Rapie B - 3 niezwykłe miejsca na Mazurach - tylko dla prawdziwych pasjonatów

Ciekawe miejsca na Mazurach – piramida w Rapie, autor: Basia Lasocka

Tajemnicza Góra

Legendarna Bursztynowa Komnata pobudza wyobraźnię niejednego fascynata historii. Mieszkańcy wsi Pareżki w powiecie bartoszyckim, do dziś plotkują o wydrążonych sztolniach w pobliskiej Tajemniczej Górze. Historia tego niewielkiego wzniesienia sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku, ponieważ w okolicy wybudowano poligon wojskowy i koszary. W czasie II wojny światowej, wojska Werhmachtu wykorzystywały te tereny do własnych celów. Mazurski klimat słynie z mroźnych zim, ale stanowiły one idealne warunki dla niemieckich pułków, które przygotowywały się tam do kampanii zimowej w Rosji. To wtedy wydrążono owiane tajemnicą sztolnie, po których jeździła kolejka wąskotorowa. Wojna dobiegła końca, więc Niemcy w pośpiechu ukryli w nich Bursztynową Komnatę i wszystko zasypali. Skarbów nadal nie odnaleziono, ale plotki o zakopanym bogactwie nadal mają się świetnie.

Ciekawe miejsca na Mazurach są gratką dla poszukujących niebanalnych wrażeń. Chcesz poczuć dreszcze na własnej skórze zwiedzając ukrytą w lesie piramidę? Rezerwuj nocleg na Mazurach i ruszaj w drogę. :)

Opublikowano:

Autor:

Pierwsze kroki na swojej ścieżce zawodowej stawiała w hotelarstwie. Nieustannie poszerza wiedzę w zakresie marketingu internetowego i copywritingu. W wolnych chwilach pakuje plecak i szuka natchnienia na górskich szlakach.


Oceń artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prowadzisz wynajem na doby?

Ten ebook jest dla Ciebie!