Miasta nad Wisłą. Gdzie ma źródło i gdzie kończy swój bieg Wisła?

Najdłuższa rzeka w Polsce mija po drodze dziesiątki miejscowości. Jakie są jednak najpiękniejsze miasta nad Wisłą? Prezentujemy Wam nasze zestawienie. Z artykułu dowiecie się także gdzie Wisła ma swoje źródło oraz w jakim miejscu uchodzi do morza.

wisla 5397191 1920 1024x538 - Miasta nad Wisłą. Gdzie ma źródło i gdzie kończy swój bieg Wisła?

Gdzie Wisła ma swoje źródło?

Najdłuższa rzeka w naszym kraju, określana jest swoją nazwą dopiero od połączenia wszystkich jej wód źródłowych. Miejsce, w którym się splatają to Nowa Osada – część miejscowości Wisła, nieopodal skoczni im. Adama Małysza. Co jednak dzieje się wcześniej? Musimy cofnąć się aż do Baraniej Góry. To właśnie z jej stoków tryskają dwa źródła: wykapy Czarnej Wisełki (od strony południowej) i Biała Wisełka (na północnym-zachodzie wzniesienia). Te, przez kilka kilometrów płyną samotnie, zabierając po drodze wody wszystkich strug i cieków wodnych, aby w Czarnem złączyć swoje siły. Z Jeziora Czerniańskiego, będącego pierwszą zaporą rzeki, płynie odtąd Wisełka. Zmierza do Małej Zapory, gdzie znajdziecie piękny punkt widokowy – Wodospad na Wiśle. Stąd już niedaleko do połączenia z Malinką – ostatnim z potoków uznawanych za źródło potężnej rzeki. Od tej chwili, Wisła ma ponad 1000 kilometrów do przebycia. :)

bach 5060607 1920 1024x683 - Miasta nad Wisłą. Gdzie ma źródło i gdzie kończy swój bieg Wisła?

Wisła od źródła do ujścia. Przez jakie miasta przepływa Wisła?

Ustroń

To niewielkie miasto kryje w sobie wiele uroku. Dzięki położeniu w górach i dolinie rzeki zarazem, kryje mnóstwo niesamowitych widoków. Jego panoramę możecie podziwiać z dwóch szczytów – Czantorii oraz Równicy. Na pierwszy z nich zawiezie Was kolej linowa. W Ustroniu koniecznie odwiedźcie także Leśny Park Niespodzianek i zlokalizowaną w pobliskim Parku Zdrojowym Pijalnię Wód.

mountains 647941 1920 1024x685 - Miasta nad Wisłą. Gdzie ma źródło i gdzie kończy swój bieg Wisła?

Kraków

Kolejny punkt nad brzegiem Wisły, który musicie zobaczyć. Kraków to jedno z najstarszych miast w Polsce, a przez ponad 500 lat – jej stolica. Jeśli pasjonuje Was historia, tutaj macie szansę przenieść się w czasie. Wawelskie mury, które teraz możecie podziwiać na Starym Mieście, były świadkiem koronacji aż 37 władców. Dawne dzieje ukazują także podziemia Rynku Głównego. Planując wycieczkę w te okolice, warto odwiedzić też Lasy Tynieckie, muzeum w Skawinie oraz – oczywiście – zabytkową kopalnię soli w Wieliczce.

krakow 2893783 1920 1024x676 - Miasta nad Wisłą. Gdzie ma źródło i gdzie kończy swój bieg Wisła?

Tarnobrzeg

Mniej znana, ale równie ciekawa propozycja. Tarnobrzeg mieści się niedaleko Sandomierza, na przeciwnym, prawym brzegu Wisły. Rzeka tworzy tu naturalną granicę województw: świętokrzyskiego i podkarpackiego. Aktywnie czas w mieście spędzicie zwiedzając Pałac Tarnowskich w Dzikowie, a także – związane z historią regionu – Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego. Odpoczynku zaczerpnąć można w przylegającej do miasta Puszczy Sandomierskiej lub nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

riverbank at sunset 4353825 1920 1024x507 - Miasta nad Wisłą. Gdzie ma źródło i gdzie kończy swój bieg Wisła?

Kazimierz Dolny

Sto kilometrów dalej, jadąc na północ wzdłuż Wisły, napotkacie Kazimierz Dolny. Z jednej strony, jest to miasto pięknej architektury, z drugiej – niecodziennych krajobrazów. Budynki, które z całą pewnością trzeba zobaczyć, to Muzeum Nadwiślańskie, kamienice Przybyłów, a także zespół zamkowy. Miłośników obcowania z przyrodą zachwycą natomiast liczne wąwozy, w tym piękny Korzeniowy Dół oraz Wąwóz Małachowskiego. Nie sposób pominąć też wspaniały punkt widokowy, czyli Wzgórze Trzech Krzyży.

kazimierz dolny 3400469 1920 1024x577 - Miasta nad Wisłą. Gdzie ma źródło i gdzie kończy swój bieg Wisła?

Warszawa

To miejsce, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Każdy z nas, już w przedszkolu, miał zapewne okazję poznać legendę o warszawskiej Syrence. Mimo tego, obecna stolica Polski skrywa wiele niespodzianek. Parki, pałace, świątynie, pomniki historii – nie sposób je wszystkie wymienić. Zwiedzając Warszawę odkryjecie też mnóstwo oryginalnych restauracji i kawiarni. Podróżując z dziećmi, nie zapomnijcie o wizycie w Centrum Nauki Kopernik czy Muzeum im. Jana Korczaka. Atrakcją może być też samo przekroczenie Wisły wybranym mostem – tych jest w mieście aż dziewięć!

warsaw 2931271 1920 1024x528 - Miasta nad Wisłą. Gdzie ma źródło i gdzie kończy swój bieg Wisła?

Płock

Nie tylko jeden z najpiękniejszych widoków nad Wisłą, ale również Stare Miasto, zobaczycie właśnie w Płocku. Obowiązkowym punktem wycieczki do miasta jest dzielnica Kolegialna, gdzie znajdziecie dużą ilość zabytkowej zabudowy. Perełki architektoniczne to chociażby Zamek Książąt Mazowieckich, Hotel Angielski oraz Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP. Mieści się tutaj także warta odwiedzenia, wyjątkowa konstrukcja – molo na rzece. Panorama miasta najlepiej widoczna jest z Wzgórza Tumskiego. Na drodze z Płocka do Włocławka leży Dobrzyń. To tutaj Wisła jest najszersza – osiąga rozpiętość aż 2,5 kilometra!

pier 792165 1920 1024x683 - Miasta nad Wisłą. Gdzie ma źródło i gdzie kończy swój bieg Wisła?

Szukasz prezentu dla bliskich?

Kupon podarunkowy na rezerwację w Noclegowo®
to zawsze trafiony podarunek.

Toruń

Kamienica pod Gwiazdą, Dwór Artusa, Katedra Świętojańska, Krzywa Wieża, ratusz – te i inne zabytki Torunia przyciągają co roku rzesze turystów. W dużej mierze to właśnie gotycka architektura odpowiada za klimat kolejnego, nadwiślańskiego miasta. Toruń to także kraina związana z dziedzictwem Mikołaja Kopernika, dlatego jedną z jego największych atrakcji jest Centrum Popularyzacji Kosmosu. Po seansie w planetarium koniecznie spróbujcie tradycyjnych wypieków w Żywym Muzeum Piernika lub jednej z pracowni przy Starym Rynku. Takich słodkości nie znajdziecie nigdzie indziej! :)

torun 3817096 1920 1024x683 - Miasta nad Wisłą. Gdzie ma źródło i gdzie kończy swój bieg Wisła?

Grudziądz

Miasto położone na prawym brzegu Wisły, tuż przy granicy województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Okolice Grudziądza to region pełen akwenów wodnych. Odpoczniecie tu nie tylko nad rzeką – do wyboru macie też kilkanaście pobliskich jezior. Wizytówką miejscowości jest historyczna Twierdza Grudziądz, której zadaniem miała stanowić jej ochronę w sytuacji zagrożenia militarnego. Z dziećmi warto wybrać się do Mega-Parku, oferującego całe mnóstwo atrakcji – ZOO, krainę bajek i dinozaurów czy miasteczko westernowe.

poland 3106507 1920 1024x678 - Miasta nad Wisłą. Gdzie ma źródło i gdzie kończy swój bieg Wisła?

Tczew

Nasze zestawienie kończy Tczew – jedno z większych miast, które mija Wisła przed ujściem do morza. Właśnie tutaj znajduje się oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, którego ekspozycja w całości dotyczy najdłuższej polskiej rzeki. Swój oryginalny przebieg, wystawa zawdzięcza skonstruowaniu w oparciu o historię XVI-wiecznego poematu S. Klonowica. Warte odwiedzenia obiekty to również Wieża Ciśnień i Wiatrak Holenderski.

tczew 776129 1920 1024x768 - Miasta nad Wisłą. Gdzie ma źródło i gdzie kończy swój bieg Wisła?

Gdzie Wisła ma swoje ujście?

Ujście Wisły ma charakter deltowy. Oznacza to, że jej wody wpadają do morza w kilku różnych miejscach, na obszarze przypominającym kształt tej greckiej litery. Już 30 km przed Tczewem, w okolicach Sztumu, następuje podział Wisły na dwie odnogi. Wody Nogatu uchodzą do Zalewu Wiślanego, po drodze okalając Malbork. Wisła Leniwka płynie natomiast dalej. W okolicach Gdańskiej Głowy oddzielają się od niej dwa kolejne ramiona – Szkarpawa (niegdyś Wisła Elbląska) oraz Martwa Wisła (dawniej Wisła Gdańska). Pierwsza z nich wpada do Zalewu Wiślanego, druga – po ominięciu Gdańska – do Zatoki Gdańskiej. W 1840 roku, w wyniku powodzi, od Martwej Wisły oddzieliła się Wisła Śmiała, która również wpada do zatoki. Ostatnim miejscem ujścia rzeki wprost do morza, jest stworzony między 1891 a 1895 rokiem przekop pomiędzy Mikoszewem a Świbnem.

sunset 3376491 1920 1024x676 - Miasta nad Wisłą. Gdzie ma źródło i gdzie kończy swój bieg Wisła?

Opublikowano:

Autor:

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie skrzypiec oraz kierunku Muzyka w mediach w łódzkiej Akademii Muzycznej. W trakcie studiów odbywała także szkolenia w zakresie: event managementu, konsultacji muzycznych w reklamie czy prawa własności intelektualnej. W Noclegowo.pl robi to, co kocha najbardziej - dużo pisze! Prywatnie pasjonatka wspinaczki górskiej, urbexu i dobrego jedzenia.


Oceń artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *