Małopolskie skarby, czyli miejsca, które mogą Cię zaskoczyć

Choć Małopolska kojarzy nam się głównie z Krakowem, to skrywa również miejsca mniej popularne, jednak również piękne i ciekawe. Zobaczcie o jakich miejscowościach mówimy!

Tymbark
Jak się okazuje Tymbark to nie popularny napój, ale także urocza mieścina w województwie małopolskim. Prawdziwym bogactwem tej miejscowości są rozległe lasy. Dla lubiących spędzać czas aktywnie, znajdziesz tu wiele rowerowych ścieżek, szlaków turystycznych, a nawet szlak papieski. Tymbark jest bardzo dobrze skomunikowany z pobliskimi miastami jak Kraków, Katowice, Zakopane czy Nowy Sącz.
tymbark z lotu ptaka nad dachami 0075 - Małopolskie skarby, czyli miejsca, które mogą Cię zaskoczyć

Tymbark otaczają trzy góry: od południowego zachodu Łopień, od wschodu Paproć i od północy Zęzów, co sprawia, że teren ten jest wyjątkowo malowniczy. Jeśli marzysz o spokojnym odpoczynku świetnie sprawdzą się do tego jedne z najpiękniejszych polan w Polsce: na Łopieniu, Jasieniu, Ćwilinie, Mogielicy oraz ciąg polan na Sałaszu i Jaworzu.

Kasina Wielka
To miejscowość położona w Beskidzie Wyspowym u podnóża Lubogoszcza i Śnieżnicy. Przepływa też przez nią rzeka Kasinianka. Do Kasiny najlepiej przybywać zimą, ze względu na ilość stoków narciarskich. Dla tych, którzy są miłośnikami przyrody i natury, polecamy przyjeżdżać cały rok. Znajdziecie tu liczne szlaki turystyczne, dzięki którym spacery w tym miejscu są jeszcze ciekawsze. Do zabytków należy stacja kolejowa wybudowana w 1884r. Pobyt w Kasinie to idealna opcja dla głodnych malowniczych widoków i ciszy.
bike park kasina 7 - Małopolskie skarby, czyli miejsca, które mogą Cię zaskoczyć

Szczyrzyc
Ta stara już Polska wieś leży niedaleko wspomnianego wcześniej już Tymbarku. W Szczyrzycu mieści się między innymi klasztor cysterski, jeden z dwóch w Polsce działających do dziś. Obok klasztoru znajdziemy kościół NMP Maryi Panny i św. Stanisława, który jest miejscem kultu cudownego obrazu Matki Bożej. Co ciekawe, w Szczyrzucu możemy odwiedzić również Browar Klasztorny. Jest to idealne miejsce, dla tych którzy lubią zwiedzać i dużo spacerować!
opactwoszczyrzyc2 - Małopolskie skarby, czyli miejsca, które mogą Cię zaskoczyć

Limanowa
Z wymienionych wcześniej miejsc to Limanowa zdecydowanie należy do największych. Położona jest u podnóża Łysej Góry. Jej ukształtowanie terenu i krajobrazy sprawiają, że jest doskonałym miejscem turystycznym. Znajdziemy tutaj wiele zabytkowych kościołów i kapliczek, które nadają temu miastu wyjątkowego klimatu. Dodatkowo zwiedzając je, dowiemy się wiele ciekawostek o tym regionie, a także jego tradycji.
limanowa - Małopolskie skarby, czyli miejsca, które mogą Cię zaskoczyć

Będąc w Limanowie koniecznie musimy zajrzeć do Muzeum Ziemi Limanowskiej – Dworek Marsów oraz odwiedzić centralną Bazylikę – Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej. Jest to pomnik 200-lecia Konstytucji 3-go Maja. Limanowa to raj dla fanów dwóch kółek, dzięki swoim wspaniałym terenom. Zimą znajdzie się tutaj również wyciąg dla narciarzy na Łysej Górze, co sprawia, że miasto to jest atrakcyjne turystycznie cały rok.

Tylmanowa
To wieś, w której okolicy znajdują się góry takie jak Pieniny, Gorce czy Beskid Śląski. Znajduje się tutaj rezerwat krajobrazowy Kłodne nad Dunajcem. To piękny dziki teren, na którym znajdziemy strome zbocze Dunajca czy stoki Wyśniej Góry i Kotlin. Z zabytków znajdziemy tutaj m.in. klasycystyczny drewniany dwór. Tym, którzy lubią aktywny wypoczynek, spodoba się fakt, że w niewielkiej odległości od Tylmanowej mieści się tor do kajakarstwa górskiego. 
tylmanowa e1541594542265 - Małopolskie skarby, czyli miejsca, które mogą Cię zaskoczyć Falsztyn
Wieś ta położona jest na wysokości 610 – 660 m.n.p.m. Sprawia to, że tereny Falsztyna wyglądają wyjątkowo malowniczo. To idealne miejsce dla osób szukających bliskości z naturą i wytchnienia. Falsztyn obejmuje Pieniński Park Narodowy, a z wioski możemy podziwiać rozciągające się góry: Pieniny, Tatry i Gorce. Z Falsztyna jest blisko do wszystkich okolicznych atrakcji jak np. Zamek w Nidzicy, Zamek w Czorsztynie czy Zalew Czorszytyński.
falsztyn e1541595208535 - Małopolskie skarby, czyli miejsca, które mogą Cię zaskoczyć
Kacwin
Otoczony jest przez takie wzniesienia jak: Tylki Hawiarskie, Kunia Góra, Serwoniec, Hajszyna, Majowa Góra. Jak się okazuje, tylko w Kacwinie w całej Polsce znajdziemy sypańce, czyli miejsca przechowywania zboża. Jest tu także 200-letni młyn. Jest tu wiele pięknych wodospadów, a zimą możemy wziąć udział w prawdziwym zimowym kuligu z końmi.
kacwuiin - Małopolskie skarby, czyli miejsca, które mogą Cię zaskoczyć
Łapsze Niżne
W porównaniu do poprzednich miejscowości to Łapsze Niżne są zdecydowanie największe. Rozmawiając z mieszkańcami, natkniemy się na niespotykaną już w Polsce piękną gwarę, gdyż Łapsze zamieszkują górale spiscy. Możemy tu zwiedzić zabytkowy Kościół św. Kwiryna, który zasługuje na uwagę ze względu na gotycką architekturę. W przyrodzie ceni się tu piękne i rozległe lasy, otaczające góry i czysty potok.
lapsze - Małopolskie skarby, czyli miejsca, które mogą Cię zaskoczyć
Czarna Góra
Jest to miejscowość położona w gminie Bukowina Tatrzańska, która stale się rozrasta w kontekście obiektów noclegowych. Przepływa tutaj rzeka Białka. Znajdziemy tutaj ośrodki narciarskie, liczne trasy rowerowe i spacerowe, a nawet zabytki budownictwa ludowego. Nic dziwnego zatem, że jest coraz bardziej doceniana przez turystów. Od Zakopanego Czarną Górę dzieli tylko 20 km, ale zdecydowanie łatwiej tu o spokój.
czarnagóra - Małopolskie skarby, czyli miejsca, które mogą Cię zaskoczyć
Poręba Wielka
Jest to jedna z większych wsi, licząca ok. 2000 mieszkańców. Znajduje się u podnóża Gorców na wysokości 510 – 700 m.n.p.m. To właśnie w Porębie Wielkiej mieści się Gorczański Park Narodowy. Odkryto tutaj duże zasoby wód geotermalnych, dzięki czemu wieś ta może być uzdrowiskiem. Polecamy odwiedzić tutaj Park Wodzickich, czyli park zabudowań dworskich, obserwatorium astronomiczne z 1987r. oraz muzeum poświęcone pamięci pisarza Władysława Orkana.
poreba - Małopolskie skarby, czyli miejsca, które mogą Cię zaskoczyć

Uście Gorlickie to wieś nad Jeziorem Klimkowskim, przez którą przepływa rzeka Ropa i przebiega szlak pieszy Homola. To idealne miejsce na odpoczynek dla osób, które oczekują spokoju. Bliskość jeziora to okazja do relaksu nad spokojną taflą wody – raj dla osób, które kochają jeziora i góry. Dla fanów wycieczek rowerowych – możliwość skorzystania z Wielokulturowego Szlaku Rowerowego.

Nowica to mała wieś położona w Beskidzie Niskiem nad potokiem Przysłup. Czym Nowica przyciąga przyjezdnych? Nad osadą góruje masyw Magury Małastowskiej, przez co widoki są naprawdę niesamowite, a Nowica niezwykle klimatyczna. Nie ma tutaj tłumów turystów, dlatego można w spokoju odpocząć i się zrelaksować, a natura jest na wyciągnięcie ręki i można ją podziwiać o każdej porze dnia i nocy.

Nowe Bystre – wieś położona w dolinie Bystrego Potoku pomiędzy grzbietami Pogórza Gubałowskiego, 2 km od górnej stacji kolejki na Gubałówkę. We wsi dominują drewniane domy zachowane w stylu podhalańskim. Na największą uwagę zasługuje kościółek parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Będąc tu mamy okazję podziwiać niezwykły krajobraz okolicy – wzgórze Gawronówka, Gubałówkę, a także grzbiet Wierch Trzy Kopce i Wierch Szeligowski.

Szaflary – tutaj na szczególną uwagę zasługują widoki rozciągające się z Równiny Szaflarskiej na Podhale Nowotorskie aż po Tatry, Wierchy Orawskie i Gorce. Główna atrakcję dla przyjeżdżających są Baseny w Termach Podhalańskich, które zapewniają świetną zabawę osobom w każdym wieku. Są też idealną alternatywną podczas deszczowych dni. Natomiast w słoneczne dni warto zajrzeć do średniowiecznych ruin zamku zwanego Kocim Zamkiem.

Tylicz – malownicza miejscowość położona na pagórkowym terenie Karpat u zbiegu rzeki Muszynka i potoku Mochnaczka. Dziewicza przyroda, wstążki źródeł i potoków, okoliczne lasy zamieszkane przez rzadkie gatunki zwierząt, przy odrobinie szczęścia można napotkać tu salamandrę, tworzą wdzięczny krajobraz tej okolicy. Unikalną, tutejszą osobliwością jest mofeta – z niewielkiej rozpadliny ujętej w kilka kręgów wypływa bulgocząc woda bogata w dwutlenek węgla i inne minerały. Jak wierzyli Łemkowie – mieszkańcy tej krainy w tym miejscu oddycha piekło.

Kobyla Góra – wieś, oddalona od Ostrowa Wielkopolskiego o 35 km, posiadająca charakter miejski. Położona na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Wzgórza Ostrzeszowskiego i Kotliny Odolanowskiej. Ze względu na obecność lasów, czyste powietrze i ciszę, wieś przyciąga turystów – nie tylko tych starszych, ceniących sobie ciszę i spokój. Dla zwiedzających, głównymi miejscami będzie stary cmentarz żydowski i okoliczne kościoły z XIX wieku.

Mszana Dolna znajduje się w świetnej lokalizacji – leży w zachodnim Beskidzie Wyspowym, przebiega przez nią rzeka Raba, niedaleko stąd do Krakowa, Zakopanego czy Rabki. Na odpoczynek – to miejsce jest idealne również ze względu na swój klimat. Mszana Dolna to raj dla miłosników wędrówek pieszych, przebiega tutaj aż 6 szlaków pieszych, a każdy z nich jest inny i zachwyca pocztówkowymi widokami.

Dzianisz to urocza wieś znajdująca się w dolinie Dzianiskiego Potoku. Jest to idealne miejsce na wypoczynek dla osób, które chcą zrelaksować się w pięknym miejscu, niedaleko innych atrakcji. Należą do nich między innymi Chochołowskie Termy – idealne miejsce na relaks w chłodne dni, czy Cichowiański Las dla fanów spacerowania. Ze wsi blisko jest również do Zakopanego, gdzie można przejść się słynnymi Krupówkami, czy wjechać na Gubałówkę.

horses 2778167 1920 - Małopolskie skarby, czyli miejsca, które mogą Cię zaskoczyćPrawda, że mniejsze miejscowości też mogą zachwycać? To idealne propozycje dla tych, którzy uwielbiają odkrywać nieoczywiste miejsca. Przy okazji mogą być dobrą alternatywą, gdy zostajesz na dłużej w pobliskich większych miastach.

Opublikowano:

Autor:

W Noclegowo od 2018 roku zajmuje się marketingiem oraz PR. Dzięki zgromadzonej wiedzy, wspiera klientów w zagadnieniach optymalizacji oferty czy najmu krótkoterminowego. Prywatnie pasjonuje się makijażem oraz tańcem.


Oceń artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prowadzisz wynajem na doby?

Ten ebook jest dla Ciebie!