Majówka 2017 – pomysły na spędzenie weekendu majowego

Wszyscy z utęsknieniem wyczekujemy chwil relaksu i spokoju. W tym roku długi weekend majowy może potrwać nawet sześć dni, przy czym wystarczy wziąć dwa dni wolnego. Gdzie najlepiej wyjechać, aby zregenerować siły i spędzić czas w niezapomniany sposób? Przedstawiamy kilka inspirujących pomysłów na niezapomnianą majówkę.

Na szlaku górskim

Jeżeli tylko pogoda dopisze warto wybrać się na szlaki górskie. Krajobrazy są w maju zjawiskowe. Świetnie prezentują się szczególnie Tatry, Beskidy oraz Bieszczady. Stopień trudności szlaków jest mocno zróżnicowany dlatego z pewnością uda się dobrać trasy do poziomu wszystkich, nawet najmłodszych uczestników wycieczek. Ważne, aby odpowiednio wcześniej zarezerwować miejsca noclegowe. Majówka w górach staje się coraz popularniejszą alternatywą, dlatego im później rozpoczniemy poszukiwania idealnej kwatery tym mniejsze prawdopodobieństwo że uda nam się znaleźć najlepszą opcję.

Nad morzem

Z początkiem maja nad Bałtykiem startuje sezon, a ośrodki wypoczynkowe przygotowują specjalne oferty. Choć może nie ma co liczyć na ciepłe kąpiele, to warto spędzić ten czas aktywnie zwiedzając okoliczne atrakcje, jak muzea, latarnie morskie, dzikie plaże itp. Bardziej leniwi mogą oczywiście wylegiwać się na plaży w pierwszych promieniach słonecznych. Podobnie jak w przypadku pobytu w górach tu także o nocleg należy zadbać wcześniej. Kilka dni przed weekendem ciężko będzie znaleźć komfortowe miejsca w przystępnej cenie. Jeżeli pogoda nie dopisze bez obaw, zawsze można zrelaksować się w licznych ośrodkach SPA, których nad Bałtykiem nie brakuje. Zabiegi i masaże zapewnią udany wypoczynek. Sprawdź nasze propozycje spędzenia weekendu majowego nad morzem.

Spływ Krutynią

Nikt chyba nie odmówi jednemu z najpiękniejszych szlaków wodnych w Europie – do nich właśnie należy Krutynia. Liczy przeszło 100 km i przebiega przez malownicze tereny Puszczy Piskiej i Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Nosi miano Perły Mazur, Królowej Nizinnych Rzek, Magicznej Wstęgi. Spływ prowadzi przez mokradła, piękne, mazurskie lasy oraz strome wzgórza. Przy odrobinie szczęścia na trasie spotkać można orła białego, bielika a także orła przedniego.

Lubuski Szlak Wina i Miodu

Coraz popularniejszą formą spędzania czasu wolnego jest także enoturystyka, czyli podróżowanie śladem winnic, piwniczek i wytwórni wina. W Polsce także mamy miejsca, które potrafią oczarować koneserów tego trunku. Niezapomnianą przygodą będzie wycieczka Lubuskim Szlakiem Wina i Miodu. Tamtejsze wina słyną ze swoich wyjątkowych smaków, zaś miody stosowane są w celach leczniczych. Trasa prowadzi przez muzea, skanseny i winnice, które zachęcają do skosztowania wyrobów. Przy okazji pobytu warto odwiedzić również Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze z działem winiarskim liczącym sobie ponad 1,5 tys. eksponatów. Osoby zmęczone spacerowaniem mogą wypocząć w jednym z licznych gospodarstw agroturystycznych i zrelaksować się na łonie natury.

Słowiński Park Narodowy

Wspominaliśmy już o nadmorskiej majówce, świetną alternatywą jest wyjazd w okolice Łeby, gdzie znajdziemy niesamowite, ruchome wydmy osiągające wysokość ponad 30 m. n.p.m. W maju przypominają one Saharę i tworzą niezapomniane widoki. Co więcej można po nich swobodnie spacerować. Warto wspiąć się na Wydmę Łęcką znajdującą się na wysokości 40 m. n.p.m. roztacza się z niej wspaniały widok na wszystkie wydmy, jezioro Łebsko i Bałtyk.

Góry Stołowe – Błędne Skały

Świetnym pomysłem na spędzenie niezapomnianej majówki jest także wizyta w Rezerwacie Przyrody Błędne Skały położonym na terenie Gór Stołowych. To niezwykły labirynt skalny z licznymi szczelinami i tunelami, między którymi znaleźć można 10 metrowe korytarze. Doznań wzrokowych dostarczą wyjątkowe kształty skałek, wśród których dostrzec można głowy, grzyby, baszty i inne niepowtarzalne formacje. Trasa jest wyraźnie oznaczona i poradzą sobie z nią nawet dzieci.

Biebrzański Park Narodowy

Wszyscy, którzy marzą o weekendzie w naturalnej scenerii koniecznie powinni odwiedzić Biebrzański Park Narodowy. To niekwestionowane królestwo ptaków, gdzie nie tylko ornitolodzy poczują się wyjątkowo. Żyje ich tu ponad 300 gatunków w tym mnóstwo niezwykle rzadkich. Ponadto na turystów czekają tutaj szlaki kajakowe, rowerowe i piesze. Wiosną można dodatkowo podziwiać łosie kąpiące się w wodzie i migrujące ptaki.

Roztocze – szlak szumów

Ostatnią propozycją na naszej liście jest Roztocze, czyli zielona, spokojna kraina ciągnąca się prawie 180-kilometrowym pasmem niewysokich wzgórz i wzniesień. To również idealna opcja dla miłośników przyrody, gdyż to właśnie tu przeplata się ona z bogatą historią. Szlak szumów uznawany jest za jeden z najpiękniejszych szlaków w regionie, co więcej można pokonać go zarówno pieszo, jak i na rowerze. Po drodze podziwiać można majestatyczne drzewa, uroczą architekturę drewnianą oraz piękne, leśne zakątki.

W zależności od upodobań możemy poleniuchować na plaży, pozwiedzać zabytki, odwiedzić wyjątkowe muzea lub po prostu spędzić czas na łonie natury. Warto jednak już teraz rozejrzeć się za idealną ofertą noclegową, aby na kilka dni przed wyjazdem nie martwić się o kwaterę.

Opublikowano:

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *