Koronawirus – jaki ma wpływ na polską turystykę?

Koronawirus coraz intensywniej rozpowszechnia się w Europie. Najwięcej przypadków osób zakażonych możemy zaobserwować we Włoszech – obecnie to aż 1694 przypadki. Do tej pory w Polsce ich nie odnotowano. Jaki wpływ ma zatem rozwój tego wirusa na polską turystykę?

Masowe odwołania wycieczek zagranicznych

Coraz częściej Polacy odwołują wycieczki organizowane z biurem podróży. Zwłaszcza do Włoch – w końcu to jeden z ulubionych kierunków Polaków na wakacje. Jak się to udaje, by nie stracić pieniędzy? By odwołać wycieczkę, turyści powołują się na ustawę o usługach i imprezach turystycznych “Podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej przed rozpoczęciem imprezy turystycznej bez ponoszenia opłaty za odstąpienie w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego.” Jeśli jednak biuro odmówi, wielu turystów planuje pozwy sądowe. Możemy więc przewidywać, że taka sytuacja z pewnością odbije się negatywnym echem na sytuację biur podróży.

igrafika 20200302 01 589x1024 - Koronawirus -  jaki ma wpływ na polską turystykę?

Niestabilna sytuacja linii lotniczych

Jak podaje portal Rynek Lotniczy.pl, sytuacja na rynku lotniczym będzie się pogarszać. O ile największe Ci najwięksi przewoźnicy jak Lufthansa, czy Ryanair są na takie niestabilne sytuacje przygotowani to mniejsi udziałowcy niekoniecznie. Zagrożenie koronawirusem spowodowało, że częstotliwość lotów znacznie się zmniejszyła. Obecnie Polacy wolą pozostać w kraju i nie narażać się na niepotrzebne niebezpieczeństwo.

Odwołania pobytów na własną rękę

Coraz więcej Polaków rezerwuje wyjazdy za granicę także na własną rękę. Takie osoby często mogą znaleźć opcję rezerwacji noclegi z możliwością jej odwołania. Taka opcja jest zazwyczaj droższa – jednak w porównaniu z ceną jaką musimy zapłacić, gdy nie uda nam się zrealizować wyjazdu, to jest ona zdecydowanie bardziej opłacalna. Według raportu firmy D-Edge z 2018 roku, nawet 40% turystów korzysta z możliwości odwołania rezerwacji. Strach o swoje zdrowie z pewnością spowodował, że liczba tych odwołań mogła wzrosnąć.

turysci - Koronawirus -  jaki ma wpływ na polską turystykę?

Jak to wpłynie na polską turystykę?

Możemy przewidywać na podstawie znacznej ilość odwołanych lotów, czy rezygnacji z rezerwacji wyjazdów zagranicznych, że część Polaków spędzi najbliższe wakacje w kraju. Wiele z nich jednak również będzie wolała pozostać w domu. Na razie należy obserwować sytuację, nie panikować i stosować się do wszelkich procedur bezpieczeństwa.

Opublikowano:

Autor:

W Noclegowo od 2018 roku zajmuje się marketingiem oraz PR. Dzięki zgromadzonej wiedzy, wspiera klientów w zagadnieniach optymalizacji oferty czy najmu krótkoterminowego. Prywatnie pasjonuje się makijażem oraz tańcem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prowadzisz wynajem na doby?

Ten ebook jest dla Ciebie!

Pobierz darmowy ebook