Jezioro Białe i okolice – atrakcje

Wakacje nad jeziorem? Nie musimy ograniczać się do Mazur. W Polsce istnieje wiele cudownych, jednak mniej znanych zakątków. Sprawdźcie jakie atrakcje czekają na Was nad urokliwym Jeziorem Białym.

Plaża główna

Jezioro Białe to świetne miejsce wypoczynkowe, doskonałe zarówno na wypad ze znajomymi, jak i na rodzinne wakacje. Znajdują się tu różnorodne atrakcje, jak plaża, dyskoteki, kluby, puby i bary. Na plaży często organizowane są dodatkowe wydarzenia kulturalne i sportowe.

Spływy kajakowe po Włodawce i Bugu

W okolicach Jeziora Białego istnieje również możliwość spływów kajakowych! Można ułożyć własną trasę na dowolnej rzece: Bug, Włodawka, Wieprz. Dla początkujących idealny jest szlak po Włodawce, który przebiega przez las.

Nurkowanie

Jezioro Białe może poszczycić się również wysokim stopniem czystości co daje dodatkowe spectrum możliwości nie tylko dla wędkarzy, którzy znajdą tu takie ryby jak: sielawa, ukleja, płoć, wzdręga, leszcz, karp, okoń, węgorz, szczupak, miętus pospolity, lin, karaś srebrzysty i złoty czy sum. Fanatycy nurkowania również poczują się tutaj jak w raju.

Muzeum Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego

Miłośnicy historii powinni odwiedzić Muzeum Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego mieszczące się w unikalnym zespole synagogalnym po byłej, żydowskiej gminie wyznaniowej. Muzeum gromadzi przedmioty związane z kulturą żydowską, wśród nich znaleźć można obrazy o tematyce żydowskiej oraz przedmioty związane z kultem religijnym.

Wystawy stałe:

  • Judaika.
  • Chłopskie pielgrzymowanie.
  • Z historii żydów Włodawskich.
  • W pokoju Mełameda – nauczyciela szkółki religijnej
  • Babiniec.
  • Autorska kolekcja rzeźb Jana Pawłowskiego.
  • Włodawski sztetl – miasteczko, którego już nie ma.

Urokliwe, zabytkowe świątynie

W okolicach Jeziora Białego znajdziemy również urokliwe, zabytkowe budowle. Na chwilę uwagi bez wątpienia zasługuje Cerkiew prawosławna p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Powstała w latach 1893-1895 na planie krzyża greckiego z trzema apsydami  od  strony  ołtarzowej.  Wnętrze pokrywa klasycystyczna polichromia. Kolejnym ciekawym miejscem jest Kościół parafialny p.w. św. Ludwika i Klasztor Paulinów posiadający wewnątrz niezwykle bogaty wystrój, utrzymany w stylu rokokowym.

Sobibór

W centrum Sobiborskiego Lasu Krajobrazowego w czasie wojny funkcjonował hitlerowski obóz zagłady założony w pobliżu małej stacji kolejowej. Obecnie znajduje się tam postument z tablicami upamiętniającymi ofiary, duży pomnik przy tzw. „drodze śmierci”  oraz kopiec śmierci z prochów ofiar.

Noclegi

Najlepiej zatrzymać się w jednej z dwóch pobliskich miejscowości – Okunince lub Włodawie. Noclegi zaczynają się już od 30 zł. Można korzystać zarówno z kwater prywatnych, ośrodków wypoczynkowych, jak i willi czy domków letniskowych. Dodatkowo spotkać tu można liczne rodzaje kaczek, perkozy, czaple siwe oraz łabędzie. Przy Okunince znajdują się również inne jeziora: Lipiniec, Święte i Czarne i Glinki. Jest to więc idealna okolica na prawdziwy wypoczynek.

 

Zobacz najpiękniejsze jeziora w Wielkopolsce, nad którymi wypoczynek na pewno będzie udany!

Opublikowano:

Napisane przez: Elizabet

*/ ?>

Autor: Elizabet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *