Jak dobrać siodełko rowerowe? Porady i wskazówki

Rowerowe siodełko to bardzo osobisty wybór. Od tego może zależeć to, czy będziesz kochać, czy nienawidzić jeździć na rowerze. Istnieją tylko trzy punkty styku pomiędzy Tobą, a twoim rowerem: stopy dotykają pedałów, dłonie utrzymują kierownice, a pośladki spoczywają na siodełku.

Z tych trzech rzeczy, ta ostatnia powoduje zdecydowanie najwięcej skarg dyskomfortu. Dlaczego? Wierzcie lub nie, ale każdy z nas ma zupełnie inną budowę tylnej części ciała. Różnimy się ilością tkanki tłuszczowej, ilością tkanki mięśniowej, a także geometrią naszej miednicy. To wszystko powoduje, że siodełko które jest wygodne dla jednej osoby, może być straszliwie bolesne dla drugiej. Rozwiązanie tego problemu jest jednak w zasięgu ręki.

Siodełka są dostępne w wielu kształtach, rozmiarach i są wykonane z różnych materiałów. Wszystkie mają jednak jedną wspólną cechę, którą jest ich podstawa. Na ogół jest to stal, ale wiele siedzeń jest wykonana z lżejszych materiałów np. z tytanu lub włókna węglowego.

Siodełka wąskie – siodełka szerokie

Wiele osób, które nieregularnie jeżdżą na rowerze spojrzą na wąskie siodełko i wyobrażą sobie ich niewygodę. Jednak dla większości zawodowych kolarzy lub turystów, którzy jeżdżą na znacznie większe odległości, okaże się, że wąskie siodło jest bardziej komfortowe niż szerokie. Wąskie siedzenie nie koliduje z pedałowaniem i pozwala na swobodne ruchy do przodu i tyłu, dzięki czemu można przenosić punkt nacisku.

Szersze siedzenia zwykle ustalają jedną pozycję. Jednak biorąc pod uwagę nie tylko komfort fizyczny, ale także psychiczny, okaże się, że szerokie siedzenie jest wygodne dla ogromnej liczby ludzi.

Siodełka damskie – siodełka męskie

Budowa kości miednicy kobiety, a mężczyzny znacznie się różni. Większość zawodowych kolarzy potrzebuje rozmieszczenia dolnej części miednicy po obu stronach. U kobiet gałęzie kości łonowej są dalej niż u mężczyzn, dlatego siodełka są krótsze z przodu, a zdecydowanie szersze po bokach. Niestety większość rowerów wyposażone jest w siodełka dla mężczyzn, które dla pań mogą okazać się bardzo nie wygodne.

0saddlemw 1 - Jak dobrać siodełko rowerowe? Porady i wskazówki

Wybór siodełka rowerowego

Tak jak wspominaliśmy na początku, wybór siodełka to bardzo osobista sprawa. Nie możemy powiedzieć, że należy kupić ten i ten typ czy rodzaj.

Lepszej jakości sklepy rowerowe bardzo chętnie pozwolą ci na wypróbowanie różnych rodzajów siedzeń.  Bardzo wiele rowerów jest wyposażone w siodła, które tylko na pozór wyglądają komfortowo. Jakość wygody siodełka nie może być więc uzależniona od niskiej ceny, ale przede wszystkim musi dobrze służyć w zakresie komfortu.

Opublikowano:

Autor:


Oceń artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

1 Comment

Masa

Warto jest dobrać szerokość siodła na podstawie kąta nachylenia, im jest on mniejszy tym siodło powinno być bardziej wąskie. Przy wyprostowanej sylwetce możemy zdecydować się na zakup kanapy :)

Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prowadzisz wynajem na doby?

Ten ebook jest dla Ciebie!