Jak dbać o rower zimą? Poradnik dotyczący przechowywania i zabezpieczenia

Do Polski zawitała dawno niewidziana zima, w tym roku szczególnie mroźna i obfita w opady śniegu. Z tego powodu wielu z nas, na co dzień aktywnych rowerzystów, zmuszonych jest schować swoje ukochane jednoślady i czekać na wiosenne ocieplenie. Jak jednak zabezpieczyć swój rower podczas obowiązkowego odstawienia? Dziś zajmiemy się przygotowaniem miejsca, w którym takowy rower można przechowywać.


Rower powinien być przechowywany w miejscu suchym i względnie ciepłym, gdzie nie będzie narażony na korozję. Problem ze znalezieniem takiego miejsca nie stanowi kłopotu dla mieszkańców domów jednorodzinnych. Zazwyczaj posiadają oni suchą piwnicę lub garaż.

Co natomiast powinni zrobić lokatorzy kamienic i bloków , którzy na brak wolnej przestrzeni nie narzekają?

Niestety, nie ma na to złotego środka. Na balkonie rower narażony jest na cykliczny mróz, i wilgoć, które  negatywnie wpływają na olej w amortyzatorach i ogumienie. „Garażowanie”  w piwnicy również  nie należy do najlepszych pomysłów, gdyż rower znów jest narażony na wilgoć. Na dodatek, piwnice często padają ofiarą złodziei.  Istnieją co prawda specjalne pokrowce, jednak i one nie gwarantują pełnej ochrony, gdyż często skrapla się w nich woda.

Istnieją trzy możliwości ochrony naszego dwuśladu.  Pierwsza to zakup specjalnego wieszaka, dzięki którego możemy podwiesić rower na ścianie lub suficie i oszczędzić wolne miejsce w mieszkaniu. Przy odczepieniu ramy daje to bardzo dobry efekt. Drugi sposób to wersja budżetowa z powieszeniem minimalistycznego haka. Sposób działa podobnie jak w przypadku wieszaka, jednak negatywnie  wpływa na stabilność podwieszonego roweru. Trzecia metoda to wynajem miejsca w specjalnych przechowalniach dla rowerów, które zobowiązują się przyjąć nasz pojazd na czas zimy. W tym przypadku mamy gwarancję bezpieczeństwa przy relatywnie niskich kosztach.

To na tyle jeśli chodzi o kwestie miejsca ulokowania roweru na zimę. Następnym razem zajmiemy się sposobami konserwacji naszych dwóch kółek, by jak najlepiej zabezpieczyć nasz pojazd do wiosny.

Opublikowano:

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Prowadzisz wynajem na doby?

Ten ebook jest dla Ciebie!

Pobierz darmowy ebook