Dlaczego Zakopane jest takie wyjątkowe?

Zakopane, piękna stolica Tatr, uwielbiana przez turystów. Tego miasta chyba nie trzeba nikomu przedstawiać , ani tłumaczyć gdzie się znajduje. Od wielu lat tamtejsze szlaki są jednymi z najbardziej obleganych, dlaczego właściwie tak bardzo lubimy Zakopane i czemu to miasto zawdzięcza tak ogromną popularność?

Niegdyś Zakopane było małą, nieznaną wioską u podnóża gór. Dopiero od około 50 lat stanowi zimową stolicę Polski, jednak to nie jedyna pora roku, kiedy jest oblegane przez turystów. Dlaczego?

Zakopane to świetna baza wypadowa w góry

Początkujący narciarze wybiorą Dolinę Chochołowską czy Kościeliską, średniozaawansowani udadzą się na Czerwone Wierchy, a zawodowi narciarze i snowboardziści podbiją Rysy i Orlą Perć. Ponadto to miasto, w którym nie brakuje pięknych krajobrazów. Z niemal każdego zakątka rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na majestatyczne Tatry i Giewont. Dodatkowym atutem są również liczne baseny termalne, z których skorzystać można w okolicznych miasteczkach.

Krupówki

Jednym z pierwszych skojarzeń na myśl o Zakopanem są również Krupówki. Spacer po najbardziej znanym symbolu regionu to obowiązkowy i niezwykle przyjemny element wycieczki. Wzdłuż ulicy znajdziemy mnóstwo restauracji i kawiarni, kolorowych straganów oraz wózków z oscypkami. Uwagę najmłodszych z pewnością przyciągną ogromne maskotki spacerujące po ulicy, a dorożki konne ciągnące wagoniki z turystami dodadzą uroku temu miejscu.

Góralski folklor

Fantastyczny, góralski folklor to kolejny element, który sprawia, że to miejsce jest takie wyjątkowe i panuje w nim niepowtarzalna atmosfera. Nie sposób przejść obojętnie obok cudownej tatrzańskiej tradycji i kultury. W barach do posiłku przygrywają skrzypce, kelnerzy zawsze przyodziani są w regionalne stroje i serwują regionalne przysmaki, jak kwaśnica czy oscypek w różnych wariantach, a za oknami rozciąga się panorama Tatr – czego chcieć więcej? Górale są również bardzo otwartymi i serdecznymi ludźmi, dlatego każdy czuje się tu zawsze mile widziany.

Niepowtarzalny, zakopiański styl

W Zakopanem coś dla siebie znajdą również fani architektury. To przecież kolebka stylu zakopiańskiego w budownictwie. Najbardziej widoczny jest na najstarszej ulicy w mieście – ul. Kościeliska, przy której stoi kilkanaście starych, góralskich chałup. Warto również odwiedzić Muzeum znajdujące się w Willi Koliba nieopodal cmentarza na Pęksowym Brzyzku.

Aktywny wypoczynek

Kolejną niewątpliwą zaletą tego miasta jest możliwość aktywnego wypoczynku. Można spacerować licznymi szlakami i ścieżkami, zimą zawsze jest tutaj śnieg, a więc miłośnicy białego szaleństwa nie będą zawiedzeni. Wyciągów, tras narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności, a także lodowiska nie brakuje. Co więcej często organizowane są imprezy, zatem każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Jako, że jest to miasto niezwykle lubiane przez turystów nocleg warto zarezerwować odpowiednio wcześniej. W sezonie znaleźć wolne pokoje to nie lada wyzwanie. Na szczęście noclegi bez problemu można znaleźć w Internecie, istnieje nawet możliwość ustawienia zapytania, dzięki któremu pensjonaty same odzywają się do nas jeśli posiadają wolne pokoje w wybranym terminie.

Opublikowano:

Autor: Marek Olczak

Propagator użytecznych i nowoczesnych rozwiązań w projektowaniu stron. Jego specjalizacja to performance marketing oraz e-mail marketing. Na pierwszym miejscu stawia skuteczną komunikację i budowanie relacji z klientem. Interesuje się nowymi technologiami i postępami w badaniach kosmosu. Autor strony alekosmos.pl. Miłośnik lasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *