Góry Izerskie. Najlepsze szlaki w Izerach na weekend

Najzimniejsze, najciemniejsze i może nawet najciekawsze góry w Polsce? Mowa o Górach Izerskich w Sudetach! Miejsce to nazywane jest “Polską Syberią” i mekką narciarzy biegowych. Zobacz jakie tajemnice kryje w sobie to zapomniane pasmo tuż obok Karkonoszy.

Góry Izerskie co warto zobaczyć?

Izery leżą malowniczo w Sudetach pomiędzy Szklarską Porębą Świeradowem Zdrój. Tuż na granicy Polski i Czech. Choć są nieco w cieniu popularnych Karkonoszy to zyskują w śród turystów coraz większą popularność. Co trzeba zobaczyć w Izerach? Warto wiedzieć, że góry Izerskie mają dwa oblicza. Z jednej strony przepiękne, płaskie łąki, górskie potoki oraz łagodne szczyty. Sprawia to, że Góry Izerskie to idealne miejsce na weekend z dziećmi lub na rowerowe wycieczki górskie. Zawędrujcie szlakami do Chatki Górzystów lub Schroniska na Stogu Izerskim. Zawitać w te góry mogą też turyści z psem. Z drugiej strony słyną z ostrego klimatu, który przypomina niemal Syberię lub Alaskę. W Górach Izerskich podziwiać można również moc odradzającej się przyrody. W latach 70. za sprawą zanieczyszczenia z okolicznych kopalń oraz elektrowni góry były narażone na potężne kwaśne deszcze. Na szczęście las, który wówczas obumarł całkowicie, dziś odrodził się ze zdwojoną siłą.

mountain bikes 1228890 1920 1024x681 - Góry Izerskie. Najlepsze szlaki w Izerach na weekend

Szlaki w Górach Izerskich – trasy biegowe Jakuszyce

Hala Izerska to miejsce, gdzie lato nigdy nie nadchodzi! Mowa oczywiście o lecie klimatycznym, ponieważ średnia temperatura nie wzrasta tu nigdy powyżej 15 stopni Celsjusza! Tak surowy klimat to ciekawostka w skali kraju. Zimy są tu naprawdę mroźne z rekordową temperaturą – 36,6 stopnia Celsjusza, a różnica temperatur w środku lata przekracza czasem 25 stopni! Wszystko to sprawia jednak, że warto odwiedzić te wyjątkowe przyrodniczo okolice! Góry Izerskie to miejsce dla miłośników sportów zimowych i biegów narciarskich! Na ponad 100 kilometrach tras narciarskich spotkać można zarówno amatorów jak i olimpijczyków. Świetną trasą na pierwszy raz jest odcinek z Polany Jakuszyckiej do Schroniska Orle. W izerskim krajobrazie ważne są również “stare jak świat” torfowiska, które objęte są ochroną w Rezerwacie Torfowiska Doliny Izery. Warto wspomnieć o uzdrawiających właściwościach wód w Izerach, których spróbować można w Świeradowie Zdroju i Czerniawy Zdroju . Bogate w wapń i magnez wody są wykorzystywane w leczeniu chorób układu krążenia i ruchu.

slawek k IJ7XTL5vvHg unsplash 1024x683 - Góry Izerskie. Najlepsze szlaki w Izerach na weekend

Najlepsze noclegi

Najpiękniejsze noclegi pod milionem gwiazd! Nie bez powodu wspominaliśmy, że Góry Izerskie to jedno z najciemniejszych miejsc w kraju. Powstała tu specjalna “strefa ciemnego nieba”, z której w wyjątkowych warunkach podziwiać można spadające gwiazdy!

Miłośnikom ciszy i spokoju polecamy szczególnie sielskie, drewniane domki pośród gór. Świetnym obiektem dla spragnionych wypoczynku będzie ustronnie i malowniczo położona Chata Przesieka ze wspaniałym widokiem na otaczającą przyrodę. W pełni wyposażona, zapewnia komfortowy pobyt dla 8 osób.

Na rodzinny wypad o każdej porze roku idealnie sprawdzi się komfortowy wypoczynek dla 4 osób w Apartamencie Sun&Ski .To cicha i spokojna okolica z pięknymi widokami na góry, blisko szlaków, tras rowerowych oraz atrakcji turystycznych takich jak Dinopark, Chybotek, Wodospad Szklarki czy Zakręt Śmierci

Opublikowano:

Autor:

Studentka dziennikarstwa UJ oraz turystyki przygodowej AWF w Krakowie. W Noclegowo łącze swoje pasje - radość z pisania i odkrywania wyjątkowych miejsc na mapie Polski. W wolnym czasie podróżuję, pochłaniam dobre reportaże, a przy sprzyjającej pogodzie wspinam się w górach i ruszam na skitury lub windsurfing.


Oceń artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *