Noc spadających gwiazd 2021 – gdzie oglądać nocne niebo

Przed nami jedna z najciekawszy nocy w roku. Noc spadających gwiazd! Gdzie obserwować to przepiękne zjawisko i jak szukać gwiazd na niebie? Kiedy jest noc spadających gwiazd, a także kiedy będziemy mieć kolejną okazję je oglądać? W ciągu roku na naszym niebie pojawiają się nie tylko perseidy, ale też orionidy i kwadrantydy ! Sprawdźcie koniecznie i nie przegapcie tego wyjątkowego momentu!

kyle goetsch vpxP9ZWK7rY unsplash 1024x684 - Noc spadających gwiazd 2021 - gdzie oglądać nocne niebo

Kiedy jest noc spadających gwiazd?

Druga połowa sierpnia to zazwyczaj moment, na który czekają wszyscy miłośnicy gwiazd i astronomii. Nocne niebo rozświetlają wtedy perseidy. Są to meteoryty, które pochodzą z komety Swifta-Tuttle’a. Kometa ta co 133 lata obiega Słońce. Ziemia każdego roku przechodzi w pobliżu ścieżki komety, a jej odłamki pojawiają się na naszym niebie jako rój meteorytów. Z reguły meteoryty pojawiają się dopiero w sierpniu, jednak w tym roku w NASA zaobserwowano je już 26 lipca. Kiedy najlepiej oglądać spadające gwiazdy? Dla obserwatorów najważniejsza jest noc z 12 na 13 sierpnia. Choć perseidy będzie można zobaczyć na niebie do końca miesiąca, to właśnie w tę noc przypada ich największa aktywność. Wnikliwi obserwatorzy dostrzegą nawet 100 „spadających gwiazd” w ciągu godziny. Warto więc pomyśleć nad życzeniem, które gwiazdy mają spełnić.

Tego roku okazja do oglądania deszczu perseidów jest naprawdę wyjątkowa. NASA przewiduje, że w ciągu najbliższych lat może to być jedyna taka okazja. Wszystko za sprawą pełni księżyca, która utrudni oglądanie wyjątkowego zjawiska w 2022 i 2023 roku. Na szczęście perseidy to nie jedyne „spadające gwiazdy”, które możemy podziwiać z naszego kraju w ciągu roku. Najbliższą, podobną okazją będą geminidy, które pojawiają się na nocnym niebie w grudniu. Ich największe natężenie przypada z reguły na 14 grudnia. Jeśli aura pozwoli, również na przełomie października i listopada będzie można obserwować nieco słabsze orionidy. Kolejne setki „spadających gwiazd„, przy sprzyjających warunkach podziwiać będzie można dopiero na początku stycznia. Będą to meteory z aktywnego roju Kwadrantydów.

pexels yuting gao 1567069 1024x576 - Noc spadających gwiazd 2021 - gdzie oglądać nocne niebo

Gdzie oglądać nocne niebo?


Z miejskiej perspektywy bardzo ciężko będzie nam dostrzec „spadające gwiazdy gołym okiem. Nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu czy teleskopu. Wystarczy jedynie miejsce oddalone od miasta i sztucznego światła. W przypadku większych miast takich jak Warszawa, Kraków i Katowice nie jest to jednak takie łatwe. Ośrodki te otoczone są przecież przez mniejsze, równie rozświetlone miejscowości. Specjalnie dla miłośników patrzenia w gwiazdy zostały utworzone specjalne obszary ochrony ciemnego nieba. Przykładowo mieszkańcy Wielkopolski mogą udać się do Ostoi Ciemnego Nieba CN-005. Tuż w okolicy znajduje się Sierakowski Park Krajobrazowy i Rozległa Puszcza Notecka, a wśród niej przepięknie położna przystań Chorzępowo.

Wiele doskonałych punktów do obserwacji nocnego nieba odnajdziemy oczywiście w górach. Bieszczady, pomiędzy Komańczą , Cisną, a Soliną oferują widok na cały Park Gwiezdnego Nieba. Mieszkańcy Śląska i Małopolski mogą przenieść się do punktu widokowego niedaleko Palowic lub w pobliże Babiej Góry i Jeziora Żywieckiego do wsi Stopnia Wielka. Będąc na wakacjach w Szklarskiej Porębie lub Świeradowie-zdroju również macie jedne z najlepszych warunków w całej Polsce do podziwiania nocnego nieba! Warto udać się na zachód, do wyjątkowego obszaru jakim jest Izerskiego Parku Ciemnego Nieba.

Oglądanie nocnego nieba to nie tylko wspaniała możliwość spędzenia romantycznego wieczoru, ale również prawdziwa pasja. Trend podróży na łono natury w celu oglądania gwiezdnego spektaklu został nazwany astroturystką i cały czas prężnie się rozwija. Może warto więc zgasić światło, wyskoczyć za miasto i dać się ponieść przygodzie?

pasi jormalainen  WIr3Xigr1s unsplash 1024x641 - Noc spadających gwiazd 2021 - gdzie oglądać nocne niebo

Opublikowano:

Autor:

Studentka dziennikarstwa UJ oraz turystyki przygodowej AWF w Krakowie. W Noclegowo łącze swoje pasje - radość z pisania i odkrywania wyjątkowych miejsc na mapie Polski. W wolnym czasie podróżuję, pochłaniam dobre reportaże, a przy sprzyjającej pogodzie wspinam się w górach i ruszam na skitury lub windsurfing.


Oceń artykuł: