Czy jeżdżenie na rowerze opłaca się pod względem finansowym?

O tym, czy jeżdżenie na rowerze jest kosztownym, czy też pozwalającym zaoszczędzić pieniądze zajęciem można spotkać różne opinie. Faktycznie temat ten jest nieco bardziej skomplikowany i niejednoznaczny niż mogłoby się wydawać. W tym artykule postaramy się go rozwinąć.

Z jakimi kosztami wiąże się jazda na rowerze?

Rower może mieć różną cenę, można przecież korzystać z rowerów miejskich, kupić tani używany egzemplarz albo też wydać sporą sumę na kupno nowego, wysokiej jakości sprzętu. Tak czy siak, utrzymanie roweru także kosztuje, co jakiś czas trzeba wymienić części eksploatacyjne, co wiąże się z kosztami finansowym i czasowymi. Niektóre części można wymienić samemu, lecz nie zawsze ma się na to czas. Do tego dochodzą koszty związane z akcesoriami rowerowymi, czy też odzieżą kolarską. W dodatku niektóre wydatki są nagłe i konieczne może być zaciągnięcie pożyczki. Znalezienie najkorzystniejszej oferty jest możliwe dzięki skorzystaniu z porównywarek pożyczkowych takich jak na przykład Matchbanker. Trudno więc jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje jazda na rowerze, jednak można to przyjąć, że w wielu przypadkach wiąże się ona z mniej więcej kilkuset złotymi rocznie.

Występują jednak także mniej oczywiste koszty, które mogą się wiązać z jazdą na rowerze. Rower może być przecież np. skradziony lub ulec całkowitemu zniszczeniu. Rowerzysta jako uczestnik ruchu drogowego, potencjalnie może także wywołać szkody, których wartość liczona może być nawet w tysiącach złotych. W tych przypadkach rozwiązaniem problemu może być wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia np. OC roweru, czy też ubezpieczenie od kradzieży, choć także i ono wiąże się z pewnym wydatkiem.

Jeżdżąc na rowerze, można także nabawić się drobnego urazu, a nawet poważnej kontuzji, co także może się wiązać z kosztami finansowymi i czasowymi np. wynikłymi z powodu rehabilitacji.

Jakie zyski przynosi jazda na rowerze?

Jeżdżenie na rowerze jest niemal najtańszym sposobem transportu. Taniej poruszać można się praktycznie tylko na piechotę, co jednak jest bardzo powolne. Jeżeli więc do pracy jeździmy na rowerze, zamiast samochodem, czy też komunikacją miejską to oszczędzamy spore środki finansowe. Niestety często wiąże się to, z wydłużaniem czasu potrzebnego na dojazd, a np. w zimowe miesiące okazuje się utrudnione, lub wręcz niemożliwe.

Jazda na rowerze to także inwestycja w swoje zdrowie, co także może ograniczyć koszty np. związane ze zwalczaniem chorób. Mniej chorób to przecież także brak kosztów związanych z procesem dochodzenia do zdrowia. Ruch zapewnia również lepszy stan zdrowia psychicznego, co np. może działać lepiej niż drogie tabletki w przypadku osób zmagających się z depresją.

Podsumowanie

Odpowiadając na pytanie, czy jeżdżenie na rowerze opłaca się pod względem finansowym, należy odpowiedzieć, że raczej tak, choć to zależy. Utrzymanie roweru bowiem kosztuje, ale i tak jest to tańszy środek transportu od np. samochodu. Finansowa opłacalność jeżdżenia na rowerze w dużej mierze zależy od samego rowerzysty i od tego, czy dokonuje on ekonomicznych decyzji w czasie kupowania samego roweru, czy też rowerowych części eksploatacyjnych.

Warto jednak pamiętać, że na rowerze nie jeździ się zwykle dla oszczędności finansowych, lecz dlatego, że jest to wspaniały sport i wielka pasja, a w dodatku uprawianie kolarstwa umożliwia utrzymanie dobrego samopoczucia. Wiele osób zaczyna jeździć na rowerze także dlatego, że jest to wysoce ekologiczny sposób transportu, co także jest dobrą motywacją.

Opublikowano:

Autor:


Oceń artykuł: