Złoty Potok – jakie skarby skrywa ta miejscowość?

Złoty Potok to mała miejscowość w województwie Śląskim. Jednak pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, skrywa piękne zabytki oraz urokliwe miejsca. Przekonajcie się, co to takiego! 

Złoty Potok położony 30 km od Częstochowy jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych miejscowości na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Takich pięknych nie powstydziłyby się największe Polskie miasta.

Pałac Raczyńskich
Wspaniałe miejsce, które zachwyca nawet najbardziej wymagających. Idealne na różnego rodzaju sesje zdjęciowe. Pierwotnie w tym miejscu stał dwór obronny, zbudowany najprawdopodobniej w 1581 r., później kilkakrotnie przebudowany. Z dawnego wyposażenia pałacu pozostały także szafy biblioteczne i kredens kuchenny oraz nieliczne meble i obrazy eksponowane w Dworku Krasińskiego. Obecnie Pałac stoi pusty.

Dwór Krasińskich
Tuż obok Pałacu Raczyńskich stoi ten piękny parterowy Dwór Krasińskich. W dworku mieści się obecnie Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego. Kontynuuje tradycje Muzeum Biograficznego im. Krasińskiego, które działało tu w latach 1985-2007, będąc jednym z oddziałów Muzeum Częstochowskiego. Wśród eksponatów prezentowanych w muzeum znajdują się pierwsze wydania niektórych utworów Zygmunta Krasińskiego, portrety rodziny, a także (przeznaczone dla Delfiny Potockiej) pianino marki „Erard”, w wyborze którego pomagał poecie sam Fryderyk Chopin.

Sen Nocy Letniej
Wyjątkowo piękny staw, którego nazwa została wymyślona przez samego poetę Krasińskiego. Jak żaden inny zmienia swoje barwy i w każdą porę roku wygląda zupełnie inaczej. Zachwyca najbardziej właśnie jesienią, jak widać na załączonym obrazku. Występujące tu specyficzne glony nadają mu zielonej barwy, stąd druga nazwa Staw Zielony.

Młyn Kołaczew 
Urokliwe położenie wpływa na wyobraźnię i przybliża klimat panujący w tym miejscu przed wiekami. Młyn znajduje się na śląskim szlaku architektury drewnianej. Takich miejsc jest w Polsce coraz mniej, więc warto je zobaczyć!

Prawda, że Złoty Potok zachwyca? Najbardziej ciekawy jest fakt, że niewielkie miejsce może skrywać aż tyle skarbów, a to nie wszystko co możecie tam zobaczyć! Już dziś odwiedźcie Złoty Potok, a przy okazji zobaczcie jakie skarby kryje również Dolny Śląsk.

Szukasz noclegu? 
–> noclegi w Częstochowie 
–> noclegi w Śląskim

Opublikowano:

Autor: Zuzanna Maciejewska

Aktywna w społeczności akademickiej studentka ekonomii. Interesuje się marketingiem i copywritingiem. Na pierwszym miejscu stawia chęć rozwoju, a prywatnie miłośniczka tańca i sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *