19 najdziwniejszych muzeów świata

Większości z nas na myśl o muzeum przychodzą do głowy nudne, zakurzone eksponaty, które z reguły nie są zbyt zachwycające, długie kolejki oraz żmudne przemieszczanie się z jednej sali wystawowej do drugiej. Otóż nie zawsze musi to wyglądać w ten sposób. Współczesne wystawy, potrafią utkwić w pamięci nawet osobom najbardziej odpornym na sztukę.

Pośród tradycyjnych muzeów istnieją również takie, posiadające dość niecodzienne eksponaty, które potrafią intrygować. Poniżej prezentujemy najdziwniejsze z nich.

Muzeum Pojazdów Pogrzebowych w Barcelonie

pogrzebowych 300x225 - 19 najdziwniejszych muzeów świata

Muzeum Pojazdów Pogrzebowych

Ta bardzo nietypowa placówka nie jest oznakowana jako muzeum- jej nazwa to „Usługi Pogrzebowe”. Gromadzi w sobie karawany z XIX i XX wieku, stare wozy pogrzebowe oraz nagrobki. Zwiedzanie jest całkowicie bezpłatne, jednak zanim zaczniemy podziwiać eksponaty musimy udać się do recepcji i poprosić o pokierowanie do piwnicy.

Muzeum Psich Obroży

Podczas wizyty w Wielkiej Brytanii warto odwiedzić Muzeum Psich Obroży mieszczące się w średniowiecznym zamku Leeds Castle. Wystawa zawiera zbiór ponad 100 różnych obroży z ostatnich pięciu wieków, w głównej mierze zgromadzonych dzięki Gertrudzie Hunt. Swoim wyglądem niektóre przypominają przerażające, potężne kajdany czy druty kolczaste, ale są też delikatne obróżki, zdobione szlachetnymi kamieniami.

obroze - 19 najdziwniejszych muzeów świata

Muzeum Psich Obroży

Muzeum Słoniny

Jeżeli macie ochotę obejrzeć piersi Wenus, ogromne serce ludzkie, nos Mikołaja Gogola czy usta Marylin Monroe wykonane ze słoniny koniecznie musicie odwiedzić muzeum SALO. Mieści się ono w centrum Lwowa, a eksponaty znajdujące się w nim promują jeden z ukraińskich przysmaków- słoninę. Jeżeli sam widok to za mało istnieje również możliwość skosztowania sushi z wieprzowego tłuszczu, słoniny w czekoladzie i wielu innych oryginalnych potraw.

muzeumsloniny - 19 najdziwniejszych muzeów świata

Muzeum Słoniny

Muzeum Solniczek i Pieprzniczek

Skoro już w temacie jedzenia i gotowania jesteśmy zastanówmy się ile solniczek i pieprzniczek mogłoby zgromadzić jedno małżeństwo? Około 20 000 rodzajów i to z całego świata! Takiej ilości nie sposób zmieścić w domu, dlatego na obrzeżach Great Smoky Mountains National Park powstało muzeum, w którym owe przedmioty zostały umieszczone. Ponadto w swoich zbiorach ma ono ogromną kolekcję młynków do pieprzu. Najstarsze eksponaty pochodzą z XVI wieku.

solniczki - 19 najdziwniejszych muzeów świata

Muzeum Solniczek i Pieprzniczek

Muzeum Skarpetek

skarpetki - 19 najdziwniejszych muzeów świata

Muzeum Skarpetek

Skarpetki też mają swoją historię, powstały książki poświęcone właśnie tej części garderoby, a także istnieją specjalne maszyny do ich produkcji. Tego wszystkiego możemy dowiedzieć się w Muzeum Skarpetek, w którym znajduje się kolekcja ponad 1000 par skarpet pochodzących z różnych części świata.

Ponadto można zapoznać się z najnowszymi trendami dobierania kolorów i – co najbardziej zaskakujące – podziwiać dzieła sztuki wykonane właśnie z nich. Różne obrazy, kompozycje, lalki czy pluszowe zabawki.

Muzeum Zupek Chińskich

zupki2 - 19 najdziwniejszych muzeów świata

Muzeum Zupek Chińskich

Każdy z nas chociaż raz w życiu jadł zupkę chińską i z pewnością zaskakująca będzie informacja, że nawet ta potrawa ma swoje muzeum. Jako że wbrew panującemu przeświadczeniu wywodzi się ona z Japonii, placówka jest ulokowana właśnie w tym kraju. Gromadzi setki opakowań w wielu ciekawych smakach, istnieje możliwość obejrzenia reklam oraz krótkich filmów przedstawiających proces produkcji zupek chińskich. Chętni mają również niepowtarzalną okazję przyrządzenia makaronu w muzealnej kuchni.

Muzeum Toalet

Teraz nieco zmienimy klimat. W Indiach powstało Muzeum Toalet, które ma za zadanie uświadomić wagę problemów sanitarnych. Eksponaty podzielone są na różne części, w taki sposób, aby pokazać jak najwięcej zagadnień związanych z toaletą. Jedna wystawa pokazuje z czego na przestrzeni lat były wykonywane klozety, inna z kolei gromadzi toalety z różnych epok, niektóre można by niegdyś uznać za dzieła sztuki. Najstarsze eksponaty pochodzą z 1145 roku.

muzeumtoalet - 19 najdziwniejszych muzeów świata

Muzeum Toalet

Muzeum Gwiezdnych Wojen

stawars - 19 najdziwniejszych muzeów świataJedna z najpopularniejszych sag – Gwiezdne Wojny – również ma swoje muzeum. Mieści się ono w Witaszycach nieopodal Jarocina i jest częścią jedynego w Polsce prywatnego muzeum Wojen Napoleońskich. Wszyscy fani Star Wars mogą tam podziwiać figury ulubionych postaci wykonane w skali 1:1. Między innymi małego robota R2-D2, zabójczego łowcę głów Boba Fetta, czy rycerzy Jedi. Najodważniejsi mogą spróbować swoich sił w walce na miecze świetlne. Częścią wystawy jest również kolekcja klocków Lego Star Wars. Oczywiście na koniec wycieczki nie można zapomnieć o tradycyjnym pożegnaniu rycerzy Jedi – “Niech Moc będzie z Tobą!”

Muzeum Zerwanych Związków

Kiedy związek dobiega końca można oddać przedmiot symbolizujący minione uczucie do Muzeum Zerwanych Związków. Tę jakże oryginalną placówkę mieszczącą się w Zagrzebiu co roku odwiedzają rzesze turystów, zainteresowanych historiami miłosnymi oraz opowiastkami o rozstaniach innych ludzi.

muzeumzerwanych zwiazkow - 19 najdziwniejszych muzeów świata

Muzeum Zerwanych Związków

Co można tam znaleźć? Kolekcję torebek do wymiotowania z różnych linii lotniczych na pamiątkę związku na odległość, klucze do mieszkania oddane do muzeum, w celu uniknięcia pojawienia się w domu byłego partnera z awanturą, telefon komórkowy, który chłopak oddał swojej dziewczynie, żeby więcej do niego nie dzwoniła, światełko do psiej obroży ku pamięci małżeństwa, które rozpadło się po 13 latach, mnóstwo pluszaków, części garderoby i wiele innych ciekawych rekwizytów niosących ze sobą wspomnienia.

Muzeum Złej Sztuki

zla - 19 najdziwniejszych muzeów świata

Muzeum Złej Sztuki

W USA znajduje się jedyne na świecie muzeum gromadzące ponad 600 okropnych, nieudanych obrazów. Osoby zainteresowane nietypową kolekcją brzydoty mogą zobaczyć portret ubranej w piękną suknię kobiety o męskiej twarzy, która trzyma w ręce nowoczesną rakietę do tenisa i kolorowy pióropusz, podróbkę „Mleczarki” Vermeera, mężczyznę pożartego przez wielkiego czerwonego kota, leżącą w rowie i zapłakaną Statuę Wolności, przygniataną przez mikrofon i wiele innych. Aby ułatwić zwiedzanie zbiory zostały podzielone na kategorie na przykład portrety, błękitni ludzie, złe gusta. Każda osoba znająca niespełnionego artystę może zasugerować mu przekazanie dorobku do Muzeum Złej Sztuki, jednak przyjmowane są tylko najgorsze prace.

Muzeum Lodów

We Włoskim miasteczku niedaleko Bolonii powstało pierwsze w historii muzeum lodów, w którym to można poznać ważne nazwiska związane z powstaniem tej słodkości. Wspomniany został tam m.in. Francesco Procopio Cuto, który podarował lody wszystkim ludziom (wcześniej były one dostępne wyłącznie dla najbogatszych) oraz dorobek braci Carpigiani, odpowiedzialnych za rozpowszechnienie, zbudowanej przez nich, maszyny do lodów, z której korzysta się do dziś. Ponadto znajduje się tam wiele wspaniałych eksponatów, jak na przykład pierwszy zapisany przepis na arabski syrop cukrowy, czy traktat o leczniczych właściwościach lodów z XVIII wieku.

muzeumlodow - 19 najdziwniejszych muzeów świata

Muzeum Lodów

Muzeum Dusz Czyśćcowych

W zakrystii jednego z rzymskich kościołów powstało niewielkie Muzeum Dusz Czyśćcowych. W swoich zbiorach gromadzi jedynie kilkanaście eksponatów, które mają być dowodem na prośby dusz przebywających w czyśćcu o modlitwę za ich zbawienie. Znajdziemy tam tajemnicze znaki na kartkach biblii i różnych modlitewników, odciski dłoni na tkaninach czy meblach, a nawet fragment muru dawnej kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, na którym to po pożarze pod koniec XIX wieku pojawił się cień w kształcie głowy człowieka. Zwiedzanie tego mistycznego miejsca jest całkowicie darmowe.

Muzeum Asfaltu

asfalt 300x222 - 19 najdziwniejszych muzeów świata

Muzeum Asfaltu

Kolejne oryginalne muzeum mieści się w Sacramento w USA. Mowa o Muzeum Asfaltu, które w swoich zbiorach posiada mało zróżnicowane eksponaty i nie jest szczególnie porywające. Podczas zwiedzania można obejrzeć fragmenty asfaltu z całego świata, z różnych dróg na przykład z Route 66 czy Via Appia Antica, a także wystawę wielu dzieł sztuki z niego stworzonych. Ciekawym punktem programu jest możliwość stworzenia własnego asfaltu, na podstawie przepisu.

Muzeum Kosiarek

muzeumkosiarek - 19 najdziwniejszych muzeów świata

Muzeum Kosiarek

Dla wszystkich miłośników równo skoszonych trawników w Anglii powstało Muzeum Kosiarek i to nie byle jakich. W zbiorach znajdują się urządzenia należące niegdyś do sławnych osób. Swój niezawodny sprzęt placówce przekazali książe Karol, lady Diana, a także znani brytyjscy prezenterzy Richarda Madeley I Judith Finningan. Dodatkowo muzeum we współpracy z Brytyjskim Stowarzyszeniem Wyścigów na Kosiarkach kilka razy w roku urządza zawody.

Muzeum Pojemników Śniadaniowych

Teraz cofniemy się o kilka lat, kto w dzieciństwie dostawał od mamy kanapki zapakowane w specjalne, plastikowe opakowanie? Chyba każdy. I o tych czasach właśnie wszystkim przypomina Muzeum Pojemników Śniadaniowych. Znajdziemy tam pudełka, termosy, puszki, będące częścią prywatnej kolekcji Allena Woodalla. Najstarsze eksponaty pochodzą z początku lat pięćdziesiątych XX wieku.

Muzeum Kiełbasy Curry

Pozostając w temacie śniadań, jedzenia i tym podobnych przedstawiamy Muzeum Kiełbasy Curry mieszczące się oczywiście w Niemczech. Oczywiście, ponieważ tam taką kiełbasę uwielbiają dosłownie wszyscy, zaczynając od sportowców, poprzez polityków, na artystach i pisarzach kończąc. W muzeum można poznać historię oraz ciekawostki związane z przysmakiem tego narodu. Dużym plusem wystawy jest fakt, że pobudza ona wszystkie zmysły.

muzeumkielbasy - 19 najdziwniejszych muzeów świata

Muzeum Kiełbasy

Muzeum Włosów

wlosy - 19 najdziwniejszych muzeów świata

Muzeum Włosów

Jednym z najdziwniejszych obiektów jest Muzeum Włosów w tureckim mieście Avanos, które trafiło na listę Rekordów Guinessa. Stworzone jest w piwnicy-jaskini i składa się ze zwisających z sufity i ścian puli włosów. Obecnie ekspozycja liczy około 16 000 różnych rodzajów, przy czym każdy jest dokładnie opisany. To przerażające miejsce cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród turystów jak i mieszkańców miasta. Co roku jego właściciel ogłasza konkurs, który polega na losowaniu przez wybranego mężczyznę 10 puli włosów. Właścicielki tych, które zostaną wybrane zapraszane są na tygodniowe wakacje do Avanos.

Muzeum Królików

Kolejnym nietypowym miejscem jest Muzeum Królików, które w zasadzie nie wygląda jak muzeum. Jest to zwyczajny dom pewnego małżeństwa zamieszkującego Kalifornię, wypełniony ponad 30 000 eksponatów związanych z tymi ślicznymi gryzoniami. Znajdują się tam między innymi figurki, pluszaki, wzory na pościeli i tapetach, lampy, akcesoria kuchenne no i oczywiście żywe zwierzaki. W 1999 roku znalazło swoją pozycję w Księdze Rekordów Guinessa. Zwiedzanie jest bezpłatne, jednak wcześniej należy uzgodnić telefonicznie termin wizyty.

Muzeum Pasożytów

pasozyty - 19 najdziwniejszych muzeów świata

Muzeum Pasożytów

Ostatnim dziwnym miejscem na naszej liście jest Muzeum Pasożytów w Tokio. Wszelkiego rodzaju owady, tasiemce, glizdy wszyscy znamy je z lekcji biologii, jednak ci, którzy pragną dowiedzieć się o nich czegoś więcej z pewnością powinni odwiedzić tę japońską placówkę. Ekspozycja przedstawia okazy ludzkie i zwierzęce oraz prezentuje przebieg ich cyklu życia. Istnieje także możliwość zakupienia pamiątek w muzealnym sklepiku, można wyposażyć się w t-shirt z tasiemcem lub breloczek z innym bohaterem wystawy.

Jak widać muzeum nie zawsze musi być pełne nudnych, zakurzonych eksponatów, na widok których od razu chce nam się ziewać. Istnieją miejsca intrygujące, zadziwiające a niekiedy nawet budzące strach czy niepewność. Warto podczas wyjazdu odwiedzać niekonwencjonalne muzea.

 

Zobacz TOP 10 najlepszych parków rozrywki w Polsce!

Opublikowano:

Autor:

Propagator użytecznych i nowoczesnych rozwiązań w projektowaniu stron. Jego specjalizacja to performance marketing oraz e-mail marketing. Na pierwszym miejscu stawia skuteczną komunikację i budowanie relacji z klientem. Interesuje się nowymi technologiami i postępami w badaniach kosmosu.


Oceń artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *